Zobacz, jak Gdańsk edukuje i rozwija kulturalnie młodych. 24 pomysły

„Edukacja do kultury. Gdańsk. Inspiracje i pomysły jak prowadzić zajęcia z edukacji kulturalnej” to nowa publikacja przygotowana przez biuro programu EDK. Gdańsk. Zbiór 24 ćwiczeń dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w twórczy sposób wykorzystuje narzędzia kultury i sztuki, rozwijając kompetencje kulturalne i kulturowe. Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie edukacjadokultury.gdansk.pl.
22.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
edukacja_do_kultury_gdansk_mat_egk
Broszurę Edukacja do Kultury stworzyli eksperci i ekspertki – gdańskie nauczycielki oraz przedstawicielki instytucji kultury
mat. EDK

W Food Hall Montownia powstała galeria Magazyn Główny. Otwarcie już jutro

- Edukacja o kulturze, sztuce, historii współczesnej i dziedzictwie kulturowym jest kluczem do odkrywania piękna w różnorodności i budowania społeczeństwa otwartego na współczesne wyzwania – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK odpowiada na ciągłe zapotrzebowanie w systemie edukacji. Służy rozwijaniu i pielęgnowaniu lokalnej tożsamości oraz pozwala wzmacniać środowiska specjalistów zajmujących się edukacją kulturową. To również doskonałe źródło informacji dla gdańszczanek i gdańszczan o wydarzeniach kulturalnych.

Publikacja „Edukacja do kultury. Gdańsk. Inspiracje i pomysły jak prowadzić zajęcia z edukacji kulturalnej” jest dostępna bezpłatnie na stronie edukacjadokultury.gdansk.pl/materialy.

W niedzielę kończy się wystawa o Falowcu w GGM2. Ostatnie oprowadzanie - w sobotę

Kto tworzy program Edukacja do kultury. Gdańsk

Publikacja powstała dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu osób i jest doskonałym przykładem, że program EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK nie tylko fantastycznie się rozwija, łączy kolejne grupy realizatorów i odbiorców, ale przede wszystkim otwiera nowe przestrzenie współpracy edukacji i kultury.

Pomysłami podzieliły się gdańskie nauczycielki, w tym Ambasadorki programu EDK oraz edukatorki i edukatorzy z gdańskich i pomorskich instytucji kultury:

 • Anna Czajka (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcące w Sopocie),
 • Magdalena Janiszewska (XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku),
 • Joanna Nikulin-Stawińska (Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich  w Gdańsku),
 • Justyna Wołoszyk-Brzezińska (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdańsku),
 • Agnieszka Baaske (Gdańska Galeria Miejska),
 • Aleksandra Filipek (Opera Bałtycka w Gdańsku),
 • Aleksandra Fronc (Gdańska Galeria Miejska),
 • Adam Gibki (Miejski Teatr Miniatura),
 • Weronika Łucyk (Teatr Wybrzeże),
 • Karolina Olszewska (Opera Bałtycka w Gdańsku),
 • Agnieszka Piórkowska-Bogusławska (Europejskie Centrum Solidarności),
 • Monika Tomczyk (Miejski Teatr Miniatura),
 • Małgorzata Fijas (XIX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku),
 • Marta Jankowska (Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku, biuro programu EDK). 

- Z wielką radością zapraszam do lektury naszej kolejnej broszury edukacyjnej – zbioru inspiracji stworzonych wspólnie przez gdańskie nauczycielki, w tym Ambasadorki naszego programu oraz edukatorki i edukatorów z gdańskich instytucji kultury – mówi Celina Zboromirska-Bieńczak, koordynatorka programu. - Mam nadzieje, że uda się nam zachęcić Was do spojrzenia na siebie, na osoby obok, na nasze miasto w zupełnie inny sposób, włączyć do działania i rozwoju.

Poznaj program EDK. GDAŃSK

Broszura zawiera kolejne materiały edukacyjne opracowane przez biuro programu EDK. GDAŃSK (scenariusze zajęć oraz broszura edukacyjna o wielokulturowoćci dostępne są w tej samej zakładce).

Zadania są uniwersalne – można je realizować w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych. Odnoszą się do dziesięciu obszarów tematycznych: historii Gdańska, literatury, teatru, tańca, muzyki, filmu, architektury, sztuk wizualnych/plastycznych, fotografii i animacji kultury. To zaproszenie do myślenia, analizowania, interpretacji i pracy w obszarze różnych tekstów kultury.

Projekt graficzny: Ula Bruno Studio.

Zajęcia prowadzone w oparciu o materiały EDK. GDANSK są doskonałą okazja do głębszego poznawania miasta jego mieszkańców. 

Działania realizowane w ramach EDK. GDAŃSK:

 • są otwarte na potrzeby i oczekiwania odbiorców,
 • angażują uczestników,
 • wspieraj ich refleksyjność i krytyczne myślenie,
 • pozwalają rozwijać kompetencje kulturowe i kulturalne.

Włącz się!

autor: Anna Żukowska/Edukacja Do Kultury. Gdańsk

TV

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, z wizytą w Gdańsku