PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

23. Festiwal Jazz Jantar. Sześć zimowych koncertów w Klubie Żak

23. Festiwal Jazz Jantar. Sześć zimowych koncertów w Klubie Żak
W ramach zimowej odsłony 23. edycji wydarzenia, od piątku do niedzieli (7-10 lutego) w Klubie Żak czeka nas sześć koncertów. Przekonamy się, co proponuje polska i czeska scena jazzowa, a premierowo swój najnowszy album zaprezentuje perkusista - Kendrick Scott, znany trójmiejskiej publiczności z zespołu Terence’a Blancharda. 
Ochepovsky Project
Ochepovsky Project
fot. Alasdair Bouch

 

Pierwszy set koncertowy, w piątek 7 lutego, o godz. 20 rozpocznie Ochepovsky Project. Liderem czeskiego zespołu jest, mający rosyjskie korzenie - kompozytor, gitarzysta i producent muzyczny Igor Ochepovsky. Ośmioosobowy ensemble gra nowoczesny jazz progresywny, przesycony groovem i klimatem Brooklynu. To muzyka wielogatunkowa, w której usłyszymy elementy takich stylistyk, jak: jazz, neo-soul/urban, muzyka klubowa, klasyczna czy funk.

Zespół tworzą utalentowani muzycy młodego pokolenia z Czech i Słowacji.

- Kiedy zdecydowałem się na przeprowadzkę do Pragi, moje zainteresowanie natychmiast skierowało się w stronę studiów w zakresie jazzu i klasycznej kompozycji, przy czym ciekawiły mnie też groove i muzyka elektroniczna - mówi Ochepovsky. - Ponieważ urodziłem się w Rosji, żyje we mnie silna tradycja naszej klasyki – wpływ twórców takich jak Prokofiew, Czajkowski i Strawiński. Zawsze chciałem skoncentrować się na projekcie solowym, na przestrzeni którego mógłbym swobodnie tworzyć muzykę i eksplorować możliwości w zakresie kompozycji. Szczęśliwie udało mi się zebrać grupę wspaniałych muzyków, z jakimi zawsze chciałem grać. 

Ich debiutancki album długogrający zatytułowany jest “I’m the Wind”. Skąd taka inspiracja?

- (...) odnosi się do mojego obecnego stanu ducha: poszukiwań, eksploracji i poczucia braku zadomowienia (będąc spoza kraju muszę mierzyć się z inną mentalnością), lotu, medytacji, lekkości - mówi Ochepovsky. - W muzyce można usłyszeć wachlarz uczuć i emocji, kompozycje zaś opierają się na jazzie, groovie, muzyce klasycznej. 

W 2017 roku Ochepovsky Project zostali laureatami dedykowanego młodym grupom jazzowym konkursu Jazz Fruit Competition.  

Krzysztof Herdzin
Krzysztof Herdzin
mat. pras.


Polską Scenę Jazzową reprezentować będzie tego dnia zespół Krzysztofa Herdzina, który zagra materiał z płyty “The Book of Secrets”. Zapowiada się koncert bardzo poruszający i osobisty, gdyż artysta zawarł na płycie emocje związane z długą pracą psychologiczną nad sobą - terapią, lekturą książek. Chce teraz, jak mówi, dzielić się tym ze słuchaczami: - Czuję potrzebę dzielenia się dobrem, czy to poprzez muzykę, czy zwyczajne, codzienne bycie z ludźmi.

- The Book of Secrets jest dla mnie płytą bardzo szczególną - tłumaczył Krzysztof Herdzin na łamach jazzsoul.pl. - Oprócz tego, że pojawiła się jako jubileuszowa, 20 pozycja w mojej autorskiej dyskografii, nagrałem ją w bardzo ważnym momencie mojego życia. Od wielu lat intensywnie pracuję nad sobą, poszukując wewnętrznej równowagi, spokoju i dystansu do świata (...) Przewartościowałem wiele rzeczy w swoim życiu, również muzycznie. Widać to na przestrzeni ostatnich lat po płytach, jakie nagrałem jako lider (...) Zdaję sobie sprawę, że każdy słuchacz odnajdzie w tych dźwiękach inne elementy, moje programowe założenia z pewnością zostaną subiektywnie odebrane. Niemniej, głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji. Obecność twórcy w swoim dziele jest dla mnie największą i jedyną prawdą. Cytując wielkiego Gustava Mahlera: „Jeżeli ktoś dobrze odczyta moją muzykę, to stanie mu przed oczami całe moje życie”.”

Składy grup:

Ochepovsky Project: Igor Ochepovsky – guitar / Kristýna Mihaľová – vocal / Jan Aleš – piano / Ondřej Hauser – bass / Petr Kalfus - trumpet / Miroslav Hloucal – sax / Šimon Marek - violoncello / Michal Daněk – drums

Krzysztof Herdzin: Krzysztof Herdzin – fortepian / Marek Podkowa – saksofony / Robert Kubiszyn – kontrabas / Cezary Konrad - perkusja.

 

BILETY: 60 zł; 40 zł - ulgowe, 50 zł - na Kartę do Kultury

Tomasz Dąbrowski

Tomasz Dąbrowski
mat. pras.

 

Sobota, 8 lutego, od godz. 20, przyniesie nam koncerty trębacza Tomasza Dąbrowskiego z zespołem Free4arts oraz perkusisty Kendricka Scotta - z zespołem Oracle.

Tomasz Dąbrowski ma już na koncie osiem płyt solowych, nagrywał też w wielu składach. Z kolektywem Free4arts Dąbrowski zaprezentuje materiał z ich nowo nagranej płyty „When I Come Across”. Przemo Urbaniak z jazzsoul.pl oscenia tę płytę jako zimną i trudną. 

- Album na pewno nie jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy jazz traktują jako chillout, bądź rozrywkową porcję energii - uważa dziennikarz. - Jest to ten rodzaj jazzu, nad którym trzeba spędzić dłuższą chwilę, by dojść do punktu kalibracji. Chwilę, która będzie skupieniem tylko na dźwiękach.

 

Kendrick Scott
Kendrick Scott
fot. Todd Cooper

 

Kendrick Scott Oracle zaprezentują w Żaku po raz pierwszy w Polsce płytę “A Wall Becomes a Bridge”.

- Kendricka Scotta gościliśmy już na Festiwalu Jazz Jantar w 2010 roku, wystąpił wówczas w zespole Terence’a Blancharda - przypomina Magda Renk, dyrektorka Klubu Żak i kuratorka festiwalu Jazz Jantar. - 8 lutego zaprezentuje w Żaku swój autorski zespół Oracle z programem z albumu “A Wall Becomes a Bridge”, który został zauważony przez krytykę jazzową. W The Year in Review: Top 50 Albums of 2019 portalu Jazztimes zajął 23 miejsce, siódme miejsce w Best Jazz Albums 2019 portalu Nextbop, a portal Popmatters zaliczył go do grupy pięciu najlepszych albumów w kategorii Jazz is Contemporary After All

O sposobie gry Kendricka Scotta John Murph pisał w DownBeat: „Kendrick Scott rzadko popisuje się mocnymi uderzeniami. Zamiast tego wykorzystuje swój perkusyjny arsenał w tak wysublimowany, komunikatywny sposób, że jego oczywisty wirtuozerski pokaz nie jest celem samym w sobie. Jego pierwsza od pięciu lat płyta “A Wall Becomes a Bridge” weryfikuje zdolności artystyczne Scotta i skupia się na dwóch tematach. Bardziej oczywisty jest polityczny, związany z agresywnym naciskiem prezydenta Donalda Trumpa na budowę muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Drugi motyw dotyczy walki Scotta z osobistymi lękami.”

Kendrick Scott urodzony w 1980 roku jest przedstawicielem pokolenia muzyków jazzowych, którzy zostali ukształtowani przez połączenie doskonałej edukacji jazzowej (Scott uczęszczał do High School for the Performing and Visual Arts w Houston, a następnie Berklee College of Music). Grał z Terence Blanchardem, ale grał także na wielu znakomitych płytach swoich rówieśników (Aaron Parks, Robert Glasper) czy z wybitną wokalistką Gretchen Parlato. Jego ulubione płyty to klasyka Wayne'a Shortera, De La Soul, J Dilla i Joe Hendersona.

 

Składy grup:

Tomasz Dąbrowski Free4arts: Tomasz Dąbrowski – trąbka / Sven Dam Meinild - saksofon barytonowy / Simon Krebs – gitara / Kasper Tom - perkusja

Kendrick Scott Oracle: Kendrick Scott - drums / Mike Moreno - guitar / Taylor Eigsti - piano / Joe Sanders – bass

 

BILETY 

90 zł, 50 zł - ulgowe, 70 zł - na Kartę do Kultury 

Marcin Pater Trio
Marcin Pater Trio
mat. pras.


Niedzielny wieczór, 9 lutego 2020 r., rozpocznie się w Żaku, o godz. 19, występem zespołu młodych polskich muzyków - Marcin Pater Trio.

- O swoje muzyce mówią, że łączy jazzowo-rockowe brzmienia ze specyficznym dźwiękiem  wibrafonu - mówi Magda Renk. - Ich debiutancki album studyjny „Nothing But Trouble” został wyprodukowany oraz wydany nakładem włoskiej wytwórni Emme Record Label. Jest wynikiem wygranego konkursu międzynarodowego w ramach jednego z najstarszych polskich festiwali jazzowych Jazz Juniors, w 2018 roku. Zespół tworzy trójka przyjaciół – absolwentów wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a Marcin Pater, uczeń Bernarda Maselli jest jego liderem. Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie utwory Marcina. Trio zdobyło także pierwszą nagrodę na Sibiu Jazz Contest w roku 2018.

Maciej Obara Quartet
Maciej Obara Quartet
fot. Urszula TarasiewiczPo nich na scenie pojawią się wraz z doskonałym saksofonistą Maciejem Obarą - Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu oraz Norwegowie - Ole Morten Vågan oraz Gard Nilssen, który jest tegorocznym „artist in residence” najważniejszego norweskiego festiwalu Molde Jazz. Vågan to z kolei dyrektor artystyczny Trondheim Jazz Orchestra. Usłyszymy materiał z drugiej płyty zespołu Maciej Obara Quartet - “Three Crowns”.

- Piękno brzmienia jest jednym z najważniejszych elementów stylistyki albumu - uważa Bogdan Chmura z Jazz Forum. - Obara doskonale panuje nie tylko nad formą, logiką wywodu, ekspresją, ale również tym wszystkim, co wiąże się z samym dźwiękiem, jego klarownością, kolorem, dynamiką (…) Album sprawia wrażenie skrojonego pewną ręką, cała propozycja jest dojrzała i szczegółowo przemyślana. Podejrzewam, że materiał ten będzie ewoluował. Na koncertach, kiedy to muzycy będą dysponować większą swobodą i ilością czasu, proporcje między pewnymi partiami utworów z pewnością ulegną zmianie. Warto było czekać na tę płytę.

 

Składy grup:

Marcin Pater Trio: Marcin Pater - wibrafon / Mateusz Szewczyk - kontrabas / Adam Wajdzik - perkusja

Maciej Obara Quartet: Maciej Obara - saksofon / Dominik Wania - fortepian / Ole Morten Vaagan - kontrabas / Gard Nilssen - perkusja

 

BILETY 

60 zł, 40 zł - ulgowe, 50 zł - na Kartę do Kultury. 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze