• Start
  • Wiadomości
  • 22. Pomorska Nagroda Artystyczna. Na zgłoszenia kandydatów Kapituła czeka do 15 lutego 

22. Pomorska Nagroda Artystyczna. Na zgłoszenia kandydatów Kapituła czeka do 15 lutego 

Wśród laureatów nagrody, szukani są zarówno debiutanci, młodzi artyści, jak i twórcy sztuki z dużym dorobkiem. Kapituła konkursowa chce uhonorować autorów za wybitne dokonania artystyczne w ubiegłym roku oraz mecenasów kultury, którzy przyczynili się do powstania wydarzenia. Zgłoszenia kandydatów trwają do 15 lutego.
( 14.01.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statuetkę Gryfa Pomorskiego zaprojektowała Maria Kuczyńska
Statuetkę Gryfa Pomorskiego zaprojektowała Maria Kuczyńska
fot. Anna Rezulak/KFP

 

 

Pomorska Nagroda Artystyczna, w tym roku wręczana po raz 22, jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa, jakie wydarzyły się w roku poprzedzającym jej wręczenie. To najwyższy laur przyznawany przez Samorząd Województwa Pomorskiego.

Kandydatury zgłaszać mogą m.in. środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy. W ubiegłym roku Pomorską Nagrodę Artystyczną otrzymali aktorzy Teatru Wybrzeże Katarzyna Figura i Mirosław Baka oraz trębacz Emil Miszk. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński za zakup fortepianu dla Białego Spichlerza w Słupsku, a Pomorską Nadzieją Artystyczną ogłoszona została tancerka baletowa Julia Ciesielska.

 

 

Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana jest w trzech kategoriach. Nagradzając Kreację Artystyczną kapituła honoruje wydarzenie artystyczne w ubiegłym roku. W kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna statuetką nagradzany jest artysta, niekoniecznie debiutujący, którego dokonania artystyczne są zauważalne i rokują wielkie nadzieje na przyszłość. W kategorii Mecenat Kultury nagradzane są osoby lub firmy wspierające kulturę.

Przyznawana jest również indywidualna nagroda specjalna. To Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna, którą przyznaje marszałek województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych.

Zgłoszeń kandydatów do nagrody mogą dokonywać wszyscy dotychczasowi laureaci nagrody, stowarzyszenia i związki twórcze, instytucje kultury, organy administracji publicznej, szkoły wyższe i artystyczne, media, organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury. Zgłoszenia muszą mieć formę pisemną i być uzasadnione. Maksymalnie można podać pięć kandydatur: trzy do Pomorskiej Nagrody Artystycznej, jedną do Pomorskiej Nadziei Artystycznej oraz jedną do honorowej Nagrody za mecenat kultury.

Ze zgłoszonych kandydatów Mała Kapituła wybiera 10 nominacji w kategorii Kreacje Artystyczne i po trzy nominacje w pozostałych kategoriach. 

W skład Małej Kapituły wchodzą między innymi: przedstawiciel Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Pomorskiego, Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz reprezentanci szkół wyższych i artystycznych, instytucji kultury i stowarzyszeń twórczych. Ostatecznego wyboru spośród osób nominowanych dokonuje Duża Kapituła, w której zasiadają członkowie Małej Kapituły i laureaci nagrody z lat poprzednich.

Więcej informacji, regulamin i wniosek znajduje się pod tym adresem.