PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 2019 dla Katarzyny Figury, Mirosława Baki i Emila Miszka

Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 2019 dla Katarzyny Figury, Mirosława Baki i Emila Miszka
Wręczono Pomorską Nagrodę Artystyczną za rok 2019 w kategorii Kreacje Artystyczne: jej laureatami zostali aktorzy Teatru Wybrzeże Katarzyna Figura i Mirosław Baka, oraz gdański trębacz Emil Miszk. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński, a Pomorską Nadzieją Artystyczną ogłoszona została Julia Ciesielska.
Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 2019 została przyznana - wydarzenie odbyło się w formie transmisji online z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nz. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i dyrektor departamentu kultury Władysław Zawistowski
Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 2019 została przyznana - wydarzenie odbyło się w formie transmisji online z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nz. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i dyrektor departamentu kultury Władysław Zawistowski
mat. organizatora


Pomorska Nagroda Artystyczna
jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego dla środowiska artystycznego regionu. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie, i największe dokonania aktorów, muzyków, tancerzy itd.

Nazwiska wyłonionych przez kapitułę nagrody laureatów za rok 2019 ogłosił w piątek, 11 grudnia, wieczorem, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, podczas uroczystości transmitowanej z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - gala z racji obostrzeń musiała odbyć się bez udziału publiczności oraz samych laureatów. Z uwagi na pandemię została także przełożona z kwietniowego terminu.

 

Laureatami Pomorskiej Nagrody Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2019 rok zostali:

  • trębacz Emil Miszk za niezwykle pracowity rok jazzowego trębacza, obfitujący w koncerty na najważniejszych festiwalach jazzowych w Europie
  • aktor Mirosław Baka za mistrzowską rolę Williego Lomana w spektaklu „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia na deskach Teatru Wybrzeże
  • aktorka Katarzyna Figura za wiarygodną i pełną namiętności tytułową kreację w spektaklu „Fedra” Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże

Pomorską Nadzieją Artystyczną okrzyknięta została Julia Ciesielska za wyjątkową dojrzałość sceniczną i technikę wykonawczą docenioną wieloma wyróżnieniami i nagrodami, w tym prestiżowym tytułem Młodego Tancerza Roku 2019.

Laureatom przyznano nagrodę w wysokości 20 tys., a Nadziei Artystycznej - czyli reprezentantowi młodzieży - 15 tys. zł. Wszyscy nagrodzeni otrzymali ponadto Statuetki Gryfa Pomorskiego, zaprojektowane przez Marię Kuczyńską.

Honorowy tytuł Mecenasa Kultury otrzymał Marian Zieliński za zakup fortepianu Yamaha dla Białego Spichlerza, oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz za wsparcie 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

 

Relację uświetniło filmowe nagranie I Symfonii B-dur „Wiosennej” op. 38 Roberta Szumanna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Pawła Kapuły.

 

 

Pomorska Nagroda Artystyczna została ustanowiona w 1998 roku. Jest wyróżnieniem przyznawanym za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki na terenie województwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Kandydatury zgłaszają środowiska twórcze, instytucje kulturalne, uczelnie wyższe, media i samorządy. Ze względu na prestiż i sposób typowania kandydatów Pomorska Nagroda Artystyczna określana bywa mianem regionalnych „Oscarów”.

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl