• Start
  • Wiadomości
  • „21xGdańsk”. Zobacz wyjątkową wystawę plenerową poświęconą naszemu miastu

„21xGdańsk”. Zobacz wyjątkową wystawę plenerową poświęconą naszemu miastu

Na ulicy Klonowicza, na płocie przy Windzie - wrzeszczańskim oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury - zawisło 21 prac znanych gdańskich artystek: Magdy Benedy, Mai Majewskiej-Keane i Barbary Wypustek. Obrazy można oglądać do 28 lutego.
22.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„21xGdańsk” - nowa wystawa przygotowana przez Windę GAK. Prace zawisły na płocie przy ulicy Klonowicza
„21xGdańsk” - nowa wystawa przygotowana przez Windę GAK. Prace zawisły na płocie przy ulicy Klonowicza
fot. Anna Rezulak / KFP

„21xGdańsk” to wystawa... na płocie. 21 reprodukcji obrazów spod pędzli znanych trójmieszczanom, rodzimych malarek, zawisło w plenerze, wokół siedziby Windy - mieszczącego się przy ulicy Klonowicza we Wrzeszczu Dolnym oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury. Tytuł odwołuje się do historycznych 21 postulatów Sierpnia '80. W ten symboliczny sposób organizatorzy przypominają o wydarzeniu ważnym dla pokoleń.

- To wyjątkowa wystawa poświęcona Gdańskowi. W dobie pandemii prezentacje prac są praktycznie niemożliwe, dlatego zdecydowaliśmy się na publikację wystawy zewnętrznej w formie reprodukcji - opisuje kurator wystawy, Michał Szulta z Windy GAK.

 

Na ekspozycji znajduje się między innymi siedem obrazów autorstwa Barbary Wypustek (na zdjęciu)
Na ekspozycji znajduje się między innymi siedem obrazów autorstwa Barbary Wypustek (na zdjęciu)
fot. Anna Rezulak / KFP


Do udziału zaproszono trzy gdańskie artystki, prezentujące różne techniki malarskie: Magdę Benedę, Maję Majewską-Keane oraz Barbarę Wypustek. Każda z nich przygotowała po siedem wybranych przez siebie prac, nawiązujących do Gdańska.

Na obrazach odnajdziemy między innymi przedproża gdańskich kamienic, charakterystyczny żółty most i słynne stoczniowe dźwigi czy skąpaną w błękicie stocznię. Malarki odwzorowały też mieszkańców: spacerowiczów, pary spotykające się przy kawie czy turystów fotografujących fontannę Neptuna.

Wystawa „21xGdańsk” trwa do niedzieli, 28 lutego.

 

Obrazy oddają ducha Gdańska i ukazują jego najważniejsze zabytki i charakterystyczne miejsca
Obrazy oddają ducha Gdańska i ukazują jego najważniejsze zabytki i charakterystyczne miejsca
fot. Anna Rezulak / KFP


O artystkach:

Magda Beneda - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych), dyplom obroniła na wydziale malarstwa i grafiki, w pracowni projektowania graficznego prof. Jerzego Krechowicza. Jej obrazy były wystawiane w Polsce i za granicą. Od ponad 25 lat zajmuje się także grafiką, ale jej największą pasją jest malarstwo.

W 2013 roku otworzyła autorską galerię Atelier Magda Beneda nad Motławą, gdzie wpadła na pomysł przenoszenia twórczości malarskiej na porcelanę (filiżanki, talerze, kubeczki itd.), sukienki, szale, apaszki, pościel, obrusy, a nawet poduszki czy opakowania gdańskich czekolad. Trzy lata później atelier przeniosło się na ulicę Ogarną 101 w Gdańsku - gdzie działa pod nazwą Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&Beneda.

Maja Majewska-Keane - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych), dyplom zrealizowała pod kierunkiem prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Przez 10 lat uczyła w liceum plastycznym w Orłowie, była też nauczycielką plastyki w gdańskich szkołach.

W latach 90. prowadziła własne studio portretowe „Maja” na Długim Targu. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach w Gdańsku, brała też udział w projekcie polsko-irlandzkim, w ramach którego jej prace można było jednocześnie oglądać na ekspozycjach w Cork i w Gdańsku.

Barbara Wypustek - w ciągu ostatnich 6 lat odbyły się 34 wystawy na terenie Trójmiasta z jej udziałem: między innymi w Perle Bałtyku, Żuraw m3, w gdańskich bibliotekach czy kawiarnia Kofeina w Gdyni.

Motywami często przez nią wykorzystywanymi w malarstwie są portowe dźwigi i marynistyka. Preferowane przeze nią techniki to akryl i szpachla. Do swoich obrazów używa mieszaniny farb z piaskiem, kawą lub winem.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy