• Start
  • Wiadomości
  • 202 obwodowe komisje wyborcze w Gdańsku. Sprawdź, która jest Twoja

202 obwodowe komisje wyborcze w Gdańsku. Sprawdź, która jest Twoja

Do wyborów parlamentarnych zostało 12 dni. To ostatni moment, by sprawdzić, czy widniejemy w spisie wyborców i na pobranie zaświadczenia do głosowania. Jeśli chcesz załatwić te sprawy w urzędzie, warto wiedzieć, że czas pracy zespołów obsługi mieszkańców został wydłużony. We wtorek, 3 października, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła kilka lokali wyborczych, by sprawdzić jak wyglądają przygotowania do organizacji wyborów w naszym mieście. W sieci obwodowych komisji wyborczych w Gdańsku nastąpiły pewne zmiany. Sprawdź, gdzie oddasz głos 15 października br.
03.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wymienione kobiety stoją pod budynkiem szkoły
W Morskiej Szkole Podstawowej, która rozpoczęła swoją działalność we wrześniu tego roku zorganizowane zostaną trzy obwody wyborcze. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Sylwia Betlej, dyrektorka Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami przed budynkiem tej szkoły informowały o zmianach w sieci obwodowych komisji wyborczych w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Trzy komisje wyborcze w nowej szkole 

W Morskiej Szkole Podstawowej, która rozpoczęła swoją działalność we wrześniu tego roku zorganizowane zostaną trzy obwody wyborcze. To właśnie do tego miejsca mieszkańcy dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południa będą mogli udać się, by oddać swoje głosy.

- Jesteśmy w jednej z nowych placówek, bo tu właśnie zostały przeniesione trzy komisje wyborcze. Mówimy o tym Państwu dlatego, żebyście mogli sprawdzić gdzie w dniu wyborów, 15 października można będzie oddać głosy – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - W Gdańsku mamy 202 obwodowe komisje wyborcze, 18 z nich to obwody zamknięte - w szpitalach, w areszcie itp. Pozostałe 184 to obwody znajdujące się w szkołach, przedszkolach i obiektach użyteczności publicznej. W tych miejscach już znajdują się informacje o tym, że zostały utworzone w nich komisje wyborcze. Takie informacje można także znaleźć również na portalu gdansk.pl w zakładce wybory. 

Ważne, aby przed udaniem się na wybory sprawdzić, do którego obwodu wyborczego przypisany jest nasz adres.

Ze względu na rozwój miasta, powstanie nowych budynków oraz realizowane remonty, miejsca niektórych obwodów wyborczych zostały zmienione. Siedziby obwodowej komisji wyborczej, właściwej dla przypisanego adresu, znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Organizacja wyborów parlamentarnych w Gdańsku. Poznaj zasady i głosuj 15 października

Akcja informacyjna - nowe lokale wyborcze, zmiana miejsca

- Rozpoczynamy akcję informacyjną. To ważne, bo mamy nowe lokale wyborcze, a dla części osób, zwłaszcza mieszkańców tutaj Oruni Górnej, Śródmieścia czy Wrzeszcza zmieniły się miejsca do głosowania - mówi Sylwia Betlej, dyrektorka Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Prosimy więc o zwracanie uwagi, czy na klatkach schodowych, czy w skrzynkach pocztowych nie pojawiły się informacje o zmianie państwa obwodu do głosowania. Informacji możemy też szukać na stronie gdansk.pl w zakładce wybory, poprzez rady dzielnic lub za pośrednictwem karty mieszkańca.

ZOBACZ ZAPIS KONFERENCJI DOTYCZĄCEJ OBWODÓW WYBORCZYCH

Obwodowe Komisje Wyborcze

W sobotę, 30 września, Komisarz Wyborczy zdecydował o powołaniu pełnych składów komisji wyborczych w Gdańsku. Oznacza to, że w każdym obwodzie głosowania zostały powołane maksymalne składy komisji, które w zależności od wielkości obwodu, wynoszą od 7 do 13 osób.

- Gorąco zachęcam do udziału, do przyjścia i złożenie głosu, bo to są bardzo ważne wybory - podkreślił Bogdan Oleszek, radny klubu Wszystko dla Gdańska. - W Gdańsku mieszkańcy zawsze czynnie biorą udział w tego typu wydarzeniach obywatelskich i tym razem, jestem pewien, że ponownie nie zawiodą.

 

Wydłużone godziny pracy zespołów obsługi mieszkańców

Ze względu na duże zainteresowanie sprawami wyborczymi, zespoły obsługi mieszkańców będą pracować w wydłużonych godzinach. W poniedziałek i wtorek kwestie wyborcze załatwimy w godzinach 7.00 -17.00, w środę i czwartek natomiast w godz. 7.00 – 18.00.

- Co bardzo istotne, w ostatnim tygodniu przed wyborami, od poniedziałku do czwartku urząd będzie pracował dłużej. Czynne będą stanowiska, które wydają zaświadczenia o prawie do głosowania, jak i te, gdzie można dopisać się do spisu wyborców. Przypominam, że tak zwane dopisanie się do spisu wyborców możliwe jest także w sposób elektroniczny – mówiła prezydent Dulkiewicz.  

 

Bezpłatna komunikacja miejska na wybory

W niedzielę, 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W inicjatywę zaangażowały się również inne miasta należące do metropolii. Nieodpłatna komunikacja publiczna ma na celu ułatwienie dostępu do lokali wyborczych oraz zachęcenie mieszkańców do uczestnictwa w głosowaniu.

Bezpłatnie, do lokali wyborczych, zostaną dowiezieni również mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić od poniedziałku, 9 października do niedzieli, 15 października włącznie - dzwoniąc pod numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.

- Zgłoszenia będziemy przyjmowali od poniedziałku, 9 października, do dnia wyborów, ale proszę nie zostawiajmy tego na ostatnią chwile - przypomina prezydent.

Wybory parlamentarne 2023. Najważniejsze zmiany w dotychczasowych siedzibach OKW w Gdańsku

NR OKW

Dotychczasowa siedziba OKW

Zmiana na

uwagi

34

Pałac Młodzieży

ul. Ogarna 56

Urząd Miejski w Gdańsku

ul. Długi Targ 39/40

Z powodu remontu ulicy Ogarnej utrudnione jest dojście do Pałacu Młodzieży, dodatkowo lokal usytuowany był na piętrze,

nowy lokal z dobrym dojściem i ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami (winda)

40

Urząd Miejski w Gdańsku

ul. 3 Maja 9

Kunszt Wodny

ul. Targ Sienny 4

Dotychczasowy budynek całkowicie wyłączony z eksploatacji, nieużytkowany,

Nowy lokal w centrum.

50

Szkoła Podstawowa Nr 85

ul. Stolema 59

(Jasień)

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Centrum Pracy Socjalnej 9

ul. Piekarnicza 16

Na wniosek mieszkańców osiedla Słoneczna Dolina, zgłoszony na spotkaniu z Prezydent Miasta, przeniesiono siedzibę bliżej osiedla.

52

Szkoła Podstawowa Nr 86 ul. Wielkopolska 20

(Ujeścisko-Łostowice)

Morska Szkoła Podstawowa Gdańsk-Południe

ul. Srebrna 11

Jest to nowa szkoła, mieszkańcy Oruni Górnej-Gdańsk Południe będą mogli głosować w obwodzie położonym na terenie własnej dzielnicy,

Ulice z obwodu mają lepszy dojazd.

53

Szkoła Podstawowa Nr 86 ul. Wielkopolska 20

Morska Szkoła Podstawowa Gdańsk-Południe ul. Srebrna 11

Jest to nowa szkoła, mieszkańcy Oruni Górnej-Gdańsk Południe będą mogli głosować w obwodzie położonym na terenie własnej dzielnicy,

Ulice z obwodu mają lepszy dojazd.

62

Przedszkole Niepubliczne "RADOSNY ZAKĄTEK" ul. Chałubińskiego 18

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 ul. Chałubińskiego 13

Likwidacja przedszkola w tej lokalizacji (nowa lokalizacja Przedszkola znajduje się przy ul. Warszawskiej).

W ZSO Nr 7 będą 3 OKW (jako siedziba trzeciej komisji).

109

Przedszkole nr 4 ul. Do Studzienki 36

Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące

ul. Traugutta 92

Remont przedszkola i terenu wokół przedszkola – dojście do przedszkola w złym stanie technicznym.

Powrót do siedziby z wyborów przedterminowych i do PE w 2019 r.

117

Szkoła Podstawowa Nr 52

ul. Kościuszki 111

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień

ul. Wrzeszczańska 29

Po likwidacji gimnazjum w budynku przy ul. Wrzeszczańskiej utworzono filię SP 52.

W połowie 2019 r. budynek przeznaczono do remontu, ze wskazaniem na siedzibę GCUW.

W wyborach w 2020 r. mieszkańcy zgłaszali OKW wnioski o ponowne utworzenie lokalu przy ul. Wrzeszczańskiej.

Powrót do siedziby z wyborów przedterminowych i do PE w 2019 r.

173

Szkoła Podstawowa Nr 35

z Oddziałami Sportowymi

Sala gimnastyczna

ul. Kanapariusza 1

Przedszkole Niepubliczne Fregata

ul. Cystersów 13

W 2020 r. z powodu pandemii Covid 19 i zapewnienia bezpieczeństwa, Komisarz Wyborczy dokonał jednorazowej zmiany siedziby OKW na salę gimnastyczną.

Powrót do siedziby z wyborów w 2019 r.

 

Ze względu na przekroczenie liczby mieszkańców w niektórych obwodach wyborczych, zmianom uległy również granice obwodów głosowania.

  • Ul. Częstochowska została przeniesiona z OKW 45 do OKW 44. Siedziba obwodu pozostaje taka sama, tj. SP nr 12, przy ul. Człuchowskiej 6.
  • Nieparzyste numery ul. Lema, od 7 do 21Z, zostały przeniesione z OKW 87 do OKW 77 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, przy ul. Kartuskiej 245B.
  • Parzyste numery ul. Rakoczego, od 28 do 32Z, zostały przeniesione z OKW 88 do OKW 77 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, przy ul. Kartuskiej 245B.
  • Parzyste numery ul. Lema, od nr 2 do nr 12Z, pozostają w OKW 87 w SP nr 1, przy ul. Gojawiczyńskiej 10.
  • Numery od 1 do 27Z ul. Rakoczego pozostają w OKW 88 w ZSO nr 12, przy ul. Dobrowolskiego 6.

Akcja profrekwencyjna - Nie śpij, bo Cię przegłosują

Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało nam się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Celem akcji Nie śpij, bo Cię przegłosują jest pobicie rekordu frekwencji z 1989 roku, a przede wszystkim zachęcenie każdej uprawnionej osoby do wzięcia udziału w wyborach.

Budzik w centrum Gdańska odlicza czas do wyborów: Namówcie 5 osób do pójścia na wybory

Akcja została zainaugurowana w Gdańsku 4 czerwca 2023 r. Od tego czasu do akcji dołączyły również inne samorządy takie jak m.in.: Elbląg, Białystok, Szczecin, Bydgoszcz, Płock, Warszawa, Wołomin, Poznań, Wrocław, Krotoszyn, Łódź, Piaseczno, Lublin, Gliwice czy Rzeszów. Wspierają ją również Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich.

oprac. IB