W dniu wyborów 15 października będzie bezpłatna komunikacja miejska dla wszystkich

W niedzielę, 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W tę inicjatywę zaangażowały się również inne miasta należące do metropolii. Nieodpłatna komunikacja publiczna ma na celu ułatwienie dostępu do lokali wyborczych oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w głosowaniu. W Gdańsku zostaną uruchomione także dodatkowe linie.
27.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pięć osób stoi obok siebie
O bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniu wyborów, 15 października, informowali (od lewej): Marcin Kurkowski - zastępca burmistrza Miasta Rumia, Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Beata Rutkiewicz - zastępca prezydenta Wejherowa, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Bezpłatnie od Gdańska do Wejherowa

Bezpłatna komunikacja publiczna będzie obejmować wszystkie środki transportu obsługiwane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni i Miejski Zakład Komunikacji w Wejherowie. W środę, 27 września władze Gdańska, Gdyni, Sopotu, Wejherowa i Rumii poinformowały o tym podczas wspólnej, metropolitalnej konferencji.

- Wspólnie z gminami dużej części Obszaru Metropolitalnego, podjęliśmy decyzję, że chcemy, by 15 października transport publiczny dla wszystkich był bezpłatny – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Robimy to dlatego, że od wielu miesięcy staramy się, żeby frekwencja w wyborach była jak najwyższa. Dokładamy wszelkich starań, żeby nikt nie miał wymówki, że 15 października zostaje w domu. Dlatego też zapewniamy bezpłatny transport tego dnia dla wszystkich, ale także dodatkowe linie w Gdańsku, które dowiozą wyborców do lokali.

Dodatkowe linie w Gdańsku

ZTM w Gdańsku, w dniu wyborów, w dzielnicach, gdzie transport publiczny funkcjonuje w dni powszednie uruchomi dodatkowe linie.

  • linia 113 pojedzie na skróconej trasie Łostowice - Świętokrzyska - Gościnna, według specjalnego rozkładu jazdy
  • Linie 118, 268 i 512 będą funkcjonować według powszedniego rozkładu jazdy
  • Linia 269 pojedzie zgodnie z rozkładem jazdy dla dni wolnych od nauki szkolnej
  • Linia 195 będzie funkcjonować według specjalnego rozkładu jazdy.

Dodatkowo, w dzielnicy Orunia, wprowadzona zostanie specjalna linia 501, która zawiezie mieszkańców z ulicy Żuławskiej do Okręgowej Komisji Wyborczej nr 27, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, przy ul. Smoleńskiej. Trasa linii poprowadzi od skrzyżowania ulic Żuławskiej i Lipce ulicami: Żuławską, Przyjemną, Związkową i Smoleńską. Powrót odbędzie się ulicami: Smoleńską, Boczną i Żuławską.

Bezpłatnie mieszkańcy z niepełnosprawnościami

Bezpłatnie, do lokali wyborczych, zostaną dowieziemy również mieszkańcy z niepełnosprawnościami, którzy nie czują się na siłach, by samodzielnie dotrzeć na wybory. Potrzebę skorzystania z takiego przewozu można zgłosić od poniedziałku, 9 października do niedzieli, 15 października włącznie - dzwoniąc pod numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 524 45 00 lub wysyłając mail na adres: kontakt@gdansk.gda.pl.

Plansza informacyjna: bezpłatna komunikacja miejska w dniu wyborów 15 października
Plansza informacyjna: bezpłatna komunikacja miejska w dniu wyborów 15 października
mat. UMG

Zachęcają do udziału w wyborach 

Sopot, pomimo tego, że korzysta z komunikacji miejskiej organizowanej przez Gdańsk i Gdynię również zachęca swoich mieszkańców do wzięcia udziału w wyborach.

- Sopot słynie z dobrej frekwencji, ale wiadomo też, że w Sopocie jest bardzo dużo osób starszych. Podobnie jak w wielu innych gminach, od lat przewozimy do lokali wyborczych osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze - podkreślił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Na pewno wszyscy do lokali wyborczych zostaną dowiezieni i odwiezieni. Oczywiście także razem z Gdynią i Gdańskiem  mamy wspólną komunikację miejską i ta komunikacja w dniu wyborów będzie bezpłatna. Zależy nam, żeby w Sopocie była jedna z najlepszych frekwencji w kraju. Budowa społeczeństwa obywatelskiego od lat, bardzo mi i moim radnym, leży na sercu. Zapraszamy na wybory 15 października, bo od was zależy przyszłość Polski.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni również zachęca swoich mieszkańców do aktywności obywatelskiej.

- Bardzo nam zależy na tym, by mieszkańcy jak najaktywniej wzięli udział w wyborach, ale również na tym, żeby to był bardzo szczególny dzień. By był to dzień radości, podczas którego będziemy cieszyć się, że możemy mieć wpływ na przyszłość naszego kraju -  mówił prezydent Gdyni. - Każdy z nas ma marzenia o tym, jak chciałby, żeby wyglądała Polska i tego dnia możemy to zrealizować. To działanie, które podejmujemy, realizujemy metropolitalnie. To taka dobra tradycja. Co ważne, poza tym dodatkowym działaniem normalnie będzie funkcjonował też transport dowożący osoby z niepełnosprawnościami. Wszystkich, którzy chcą skorzystać z takiego transportu, zachęcamy, żeby na stronach poszczególnych urzędów dowiedzieli się, w jaki sposób trzeba się wcześniej zarejestrować, żeby z tej usługi skorzystać.

Wejherowo również wprowadzi bezpłatne przejazdy na terenie swojego miasta. W związku z tym, że spółka komunikacyjna obsługuje również sąsiednie gminy, taka komunikacja będzie również na terenie Miasta Redy, Gminy Wiejskiej Wejherowo i Gminy Luzino.

- Bardzo zachęcam naszych mieszkańców, aby skorzystali z tej formy transportu, ponieważ ona po prostu będzie tańsza i jest znacznie bardziej ekologiczna – mówiła Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. - Dzięki temu zaoszczędzimy również czas, ponieważ nie będziemy musieli szukać miejsc parkingowych w pobliżu lokali wyborczych. Frekwencja w Wejherowie wynosi ponad 60%, ale to wciąż nie jest zadowalająca liczba. Ostatnio usłyszałam porównanie, że wybory są trochę jak meblowanie naszego domu. Dlatego 15 października spotkajmy się wszyscy w lokalach wyborczych i razem umeblujmy nasz kraj, naszą Polskę, nasz dom. Bądźmy tego dnia razem.

W konferencji uczestniczył również Marcin Kurkowski, zastępca burmistrza Miasta Rumia.

- Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Miasto Rumia może być w znakomitym otoczeniu naszych partnerów, sąsiadów w ramach metropolii, w której wspólnie działamy. Także w Rumii, 15 października, wszyscy nasi mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu publicznego, żeby dotrzeć do lokalu wyborczego. Myślę, że frekwencja dopisze i będzie jeszcze wyższa niż w ostatnich latach. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w tym święcie demokracji i skorzystania z takiej formy dotarcia do lokalu.

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów