Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

2016 - dobry rok dla Gdańska. Podsumowujemy spektakularne miejskie inwestycje, remonty i rewitalizacje

Tak prężnie rozwija się Gdańsk! Z okazji końca 2016 roku przygotowaliśmy szczególne podsumowanie: subiektywny ranking najbardziej spektakularnych nowych inwestycji, rewitalizacji parków, odrestaurowanych zabytków i wyremontowanych miejskich obiektów w mijającym roku.

2016 - dobry rok dla Gdańska. Podsumowujemy spektakularne miejskie inwestycje, remonty i rewitalizacje
A
A
data publikacji: 30 grudnia 2016 r.

To absolutny zwycięzca inwestycji w 2016 roku. Tunel pod Martwą Wisłą odkorkował centrum Gdańska
To absolutny zwycięzca inwestycji w 2016 roku. Tunel pod Martwą Wisłą odkorkował centrum Gdańska
Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Tunel pod Martwą Wisłą

Najważniejsza inwestycja drogowa, która okazała się prawdziwie rewolucyjna. Oddany do użytku w kwietniu tego roku tunel dla samochodów powstawał przez trzy lata, ostatnie prace budowlane zakończyły się w grudniu 2015 roku.

To pierwszy tego typu obiekt w Polsce: ma ponad 1,3 km długości i w najgłębszym miejscu przebiega 35 metrów poniżej lustra wody w Martwej Wiśle. Znajdują się w nim dwie nitki po dwa pasy ruchu. Tunel łączy z Obwodnicą Południową nadmorskie dzielnice Gdańska, do których wcześniej auta dojeżdżały przez Śródmieście, co w centrum potęgowało korki samochodowe (tworzone w dużej mierze przez samochody ciężarowe, w tym TIR-y).

Zakontraktowana wartość tej inwestycji to 885 milionów zł brutto.

Więcej o inwestycji: Mamy tunel pod Martwą Wisłą. Teraz musimy nauczyć się nim jeździć, bo bywa różnie [PODSUMOWANIE ROKU].

Pomorska Kolej Metropolitalna ułatwiła życie wielu mieszkańcom Trójmiasta
Pomorska Kolej Metropolitalna ułatwiła życie wielu mieszkańcom Trójmiasta
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Nowe połączenia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Pomorska Kolei Metropolitalna to pierwsza w Polsce linia kolejowa zbudowana od podstaw przez samorząd wojewódzki. Połączyła Gdańsk z Kaszubami oraz Trójmiasto z lotniskiem, rewolucjonizując transport publiczny na Pomorzu. Uznana Inwestycją Roku podczas tegorocznych Sztormów - nagród przyznawanych przez dziennikarzy Gazety Wyborczej Trójmiasto.

PKM-ka wystartowała 1 września 2015 roku, ale od tego czasu jej działalność nieustannie się rozwija. W grudniu tego roku weszły korzystne dla pasażerów zmiany kursowania pociągów z Kościerzyny do Trójmiasta - większość pociągów na tej wjeżdża na linię PKM, a potem od Gdańska jedzie do Gdyni po torach dalekobieżnych, zatrzymując się w Gdańsku Oliwie i Sopocie. Wcześniej pociągi kursowały przez Gdańsk Osowę i Gdynię Wielki Kack. Co ważne, w 2017 r. będą oddane do użytku kolejne węzły integracyjne.

Brama Nizinna znów cieszy oko mieszkańców i turystów
Brama Nizinna znów cieszy oko mieszkańców i turystów
UMG

Remont Bramy Nizinnej

To jeden z symboli naszego miasta, związany z XVII-wiecznym systemem obronnym Gdańska. Jest niezwykle cennym obiektem, zarówno pod względem historycznym i architektonicznym, jak i kulturowym - dlatego w 2015 roku rozpoczęły się prace budowlano-konserwatorskie, mające nie tylko zabezpieczyć zabytek przed niszczeniem, ale i przywrócić mu dawny blask.

Do grudnia 2016 r. przeprowadzono kompleksowe działania konserwatorskie i remontowe, które w sumie pochłonęły 4,5 mln zł. Przeprowadzono m.in. remont dachu wraz z założeniem nowej instalacji odgromowej, prace konserwatorskie zabezpieczające elementy kamiennego detalu architektonicznego związanego z konstrukcją dachu Bramy, wykonano przyłącze wodno-kanalizacyjne do pomieszczenia magazynowego oraz wewnętrzną, posesyjną instalację wodno-kanalizacyjną do obiektu. Ponadto przeprowadzono prace konserwatorskie zabytkowych wrót i furtek zespołu Bramy (z zachowaniem jak największej ilości zabytkowego, oryginalnego materiału), wyremontowano sklepienie przejazdu bramnego oraz ścian i sklepień pomieszczeń we wnętrzu Bramy, a także wymieniono okna i drzwi zewnętrzne w całym obiekcie z przywróceniem im historycznego charakteru.

Dzięki wykonanym pracom dziś Brama Nizinna wygląda jak nowa. Na tym jednak nie koniec - Miasto chce bowiem chronić zabytkowy obiekt przed skutkami ubocznymi związanymi z ruchem drogowym odbywającym się na położonych w jej bezpośrednim położeniu ulicach. Realizacja nowej inwestycji drogowej, która umożliwi objazd Bramy, zakończy się najpóźniej w 2018 roku.

Nowa gdańska atrakcja, która rozsławi nasze miasto w świecie - zegar o największym wahadle
Nowa gdańska atrakcja, która rozsławi nasze miasto w świecie - zegar o największym wahadle
Dariusz Kula


Zegar z najdłuższym wahadłem na świecie

16 grudnia 2016 roku po raz pierwszy odsłonięto publicznie zegar z najdłuższym wahadłem na świecie. Jego długość to... 32,1 m.

Obiekt znalazł się na wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, gdzie mieści się Muzeum Nauki Gdańskiej - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. 

Taki zegar nieprzypadkowo zbudowano właśnie w naszym mieście. - Zamysł, aby w Gdańsku znalazł się taki chronometr dojrzewał w głowach pracowników naszego muzeum od dawna. Będzie on na pewno jedną z ciekawszych atrakcji naszego miasta - ośrodka, które słynie z pomiaru czasu, głównie za sprawą Jana Heweliusza. W tej dziedzinie, tak jak w astronomii, gdańszczanin był geniuszem. Nasz oddział poprzez zgromadzone w nim eksponaty nawiązuje do tej cechy ludzkiego umysłu - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Jedynym konkurentem gdańskiego zegara jest chronometr znajdujący się w Genewie - z długością wahadła 30,5 m. Za Gdańskiem i Genewą, na trzecim miejcu, znajduje się chiński zegar z Ganzhou, o długości wahadła wynoszącej 12,8 m. Dlatego MHMG podejmie starania, aby wpisać wyjątkowy gdański eksponat do Księgi Rekordów Guinnessa.

Pomysłodawcą i orędownikiem budowy zegara w Gdańsku jest dr inż. Grzegorz Szychliński - kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej. Konstrukcję przygotowała firma Haco, Przedsiębiorstwo Produkcyjne Adamus oraz Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

Park Świętopełka - nowa chluba śródmieścia
Park Świętopełka - nowa chluba śródmieścia
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Rewitalizacja Parku Świętopełka i nowe elementy w Parku Oliwskim

Nowe elementy małej architektury, nowa nawierzchnia ciągów pieszych z kamiennej płyty, podkreślony kolorem posadzki przebieg historycznej ulicy Księża - to niektóre ze zmian, jakie przeszła przestrzeń skweru w centrum Głównego Miasta, mieszczącego się przy ulicy Szerokiej - terenu nazywanego przez mieszkańców Parkiem Świętopełka.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/prasa/Park-Swietopelka-po-nowemu,a,66798

Drobną, ale piękną metamorfozę przeszedł w tym roku także Park Oliwski, a dokładnie jego część botaniczna, nawiązująca swym charakterem do ogrodów japońskich. Obszar zyskał nowe elementy małej architektury, m.in.: drewniany pawilon, drewnianą bramę ozdobną i kamienną lampę - wszystko w charakterystycznym stylu japońskim.

Wyremontowany Falochron Zachodni z myślą o spacerowiczach
Wyremontowany Falochron Zachodni z myślą o spacerowiczach
UMG

Nowe miejsce spacerowe przy Falochronie Zachodnim w Nowym Porcie

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska zakończyła modernizację dojścia do Falochronu Zachodniego w Nowym Porcie i latarni morskiej, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Brzeźnieńskiego - tuż przy brzegu morskim (na wysokości zejścia na plażę nr 34), i częściowo na terenie Portu Gdańskiego.

Zainstalowano ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, szlabany i barierki, a także położono nową nawierzchnię, dzięki której nadmorskie spacery są znacznie wygodniejsze. Dodatkowo umocniono odcinek skarpy na klifie wydmowym i zagospodarowano zieleń na tym terenie, dzięki czemu mieszkańcy zyskali nową przyjemną przestrzeń rekreacyjną.

Prace rozpoczęły się na początku września 2016 roku, nowy odcinek został oddany na początku grudnia. Wykonawcą robót był Agromel Przedsiębiorstwo Robót Agromelioracyjnych i Hydrotechnicznych Sp. z o.o. Inwestycja kosztowała 705 tys. zł.

Odsłonięcie osi widokowej we Wrzeszczu w październiku tego roku - kolejny taki punkt obok tego w Parku Jaśkowa Dolina
Odsłonięcie osi widokowej we Wrzeszczu w październiku tego roku - kolejny taki punkt obok tego w Parku Jaśkowa Dolina
Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowy punkt widokowy w Parku Jaśkowa Dolina

Kolejne miejsce, z którego można podziwiać panoramę miasta (trzecie w Gdańsku) otwarto 17 grudnia 2016 roku. Znajduje się w Parku Jaśkowej Doliny, dojść do niego można od ulicy Jaśkowa Dolina 74. Z góry widać zabudowę Wrzeszcza i Zaspy, w zależności od pogody jest stąd także widok na Zatokę Gdańską.

Podobne punkty widokowe w tym roku otwarto przy Dworze I w Oliwie oraz w okolicach Podleśnej Polany we Wrzeszczu. Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni zapowiadają, że na tym nie poprzestaną i już planują utworzyć ok. 30 podobnych miejsc na terenie Gdańska. Punkty powstaną w ciągu najbliższych kilku lat, oddanie do użytku pierwszego z nich ma się odbyć już w lutym przyszłego roku.

Odnowiona, wyremontowana wieża obserwacyjna w Rezerwacie Ptasi Raj
Odnowiona, wyremontowana wieża obserwacyjna w Rezerwacie Ptasi Raj
Marcin Tryksza

Remont wieży widokowej w Ptasim Raju

W tym roku zakończył się także gruntowny remont drugiej, mniejszej wieży widokowej w Rezerwacie Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej, z której można podziwiać piękno natury gdańskiego rezerwatu.

Dwie wieże powstały w 2003 roku ze środków Miasta Gdańska, i od razu stały się wielką atrakcją dla mieszkańców Gdańska oraz turystów z kraju i zagranicy. Niestety z upływem czasu drewniane podstawy zmurszały, dlatego - ze względów bezpieczeństwa - konieczny był remont.

W ubiegłym roku wykonano remont pierwszej, większej wieży obserwacyjnej, więc w tym roku przyszedł czas na drugi obiekt. W mniejszej wieży wymieniono uszkodzone elementy, drewniane podstawy wieży, balustrady, elementy poszycia, a całość pomalowano drewnochronem. Całość kosztowała ponad 32 103 złote, remont wykonało przedsiębiorstwo „Prolas” z Gdańska. Oficjalny odbiór wieży odbył się 15 grudnia 2016 roku.

Nowoczesne, wielofunkcyjne boisko na Zaspie
Nowoczesne, wielofunkcyjne boisko na Zaspie
DRMG

Nowe boisko na Zaspie

28 listopada zakończyła się budowa nowoczesnego, wielofunkcyjnego boiska sportowego w miejscu dawnego betonowego boiska przy ul. Pilotów 7 na Zaspie. Nowy obiekt sportowy znajduje się na terenie XV Liceum Ogólnokształcącego, przeznaczony jest zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców, którzy cenią aktywny tryb życia.

Projekt został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016. Wyłoniony w głosowaniu wniosek zakładał wybudowanie nowego boiska sportowego wraz z wyposażeniem, przeznaczonego do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę oraz piłkę ręczną. Budowa ruszyła pod koniec sierpnia bieżącego roku.

Oprócz boiska wielofunkcyjnego jest tu dziś boisko do gry w siatkówkę, bieżnia lekkoatletyczna, skocznia do skoku w dal i siłownia zewnętrzna. Jest też ścianka do tenisa, niewielki skatepark i kosze do streetballa. Na terenie obiektu znalazły się elementy małej architektury i nasadzenia zieleni. Ponadto w ramach inwestycji wykonano ciągi piesze i nawierzchnię z kostki betonowej na placu.

Projekt zrealizowała firma Gardenia Sport Sp. z o.o. z Warszawy. Koszt wyniósł 1,35 mln zł.

To nie jedyne boisko otwarte w tym roku w Gdańsku - choć prawdopodobnie najefektowniejsze. Od 2006 roku powstało w naszym mieście aż 88 boisk przyszkolnych i osiedlowych. Wśród tegorocznych, oprócz wspomnianego na Zaspie wymienić można choćby otwarte 23 listopada nowe boisko wraz z placem zabaw przy Szkole Podstawowej nr 40 na Oruni. Obiekt powstał przy ulicy Stromej 19 z myślą o uczniach i dzieciach mieszkających w pobliżu. Służy do gry ręcznej, w koszykówkę i siatkówkę. Podobnie jak boisko przy ulicy Pilotów, także to powstało w miejsce starego, pokrytego asfaltem obiektu. Nowy teren sportowy ma specjalną poliuretanową nawierzchnię, wyposażony został w piłkochwyty i oświetlenie. W ramach inwestycji zagospodarowano także teren przyszkolny. Całościowy koszt inwestycji to blisko milion złotych.

Dużo więcej dobrego - widzą nie tylko gdańszczanie

Ta lista mogłaby być dużo dłuższa. 

Warto zauważyć, że dzięki wysiłkowi Miasta zmodernizowano m.in. ulicę Trakt Św. Wojciecha w obrębie skrzyżowania z ulicą Sandomierską i Podmiejską, zbudowano ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Jaśkowa Dolina, przebudowano Aleję Jana Pawła II na odcinku od ulicy Rzeczypospolitej do ulicy Czarny Dwór, i wiele innych.

Poza tym w mijającym 2016 roku miasto Gdańsk wyremontowało 16 km chodników i 3 km dzielnicowych jezdni w 45 punktach miasta (to efekt kolejnej edycji Programu Modernizacji Chodników).

Efekty miejskich inwestycji widoczne są więc na każdym poziomie życia gdańszczan. Zauważają to nie tylko miejscowi. Niejednokrotnie turyści, którzy przyjechali do Gdańska po kilku latach, nie kryją entuzjazmu dla zaobserwowanych zmian. Pod względem jakości życia nasze miasto wciąż traci duży dystans do miast zachodnich, ale w Polsce należy do ścisłej czołówki.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora