• Start
  • Wiadomości
  • 2. Gdański Tydzień Demokracji. Zobacz wyjątkowe plakaty o zaangażowanych treściach

2. Gdański Tydzień Demokracji. Zobacz wyjątkowe plakaty o zaangażowanych treściach

Podczas letnich protestów społecznych przeciwko nowelizacji ustaw sądowych, wiele osób trzymało plakat z charakterystycznym graficznie słowem "demokracja". To jedna z prac projektu "Demokracja ilustrowana", który powstał ponad rok temu. - Zaprosiliśmy do niego znajomych ilustratorów i grafików, aby zaproponowali prace, które będą ich interpretacją takich pojęć jak demokracja, patriotyzm czy postawa społeczna - mówią Marianna Grzywaczewska i Edgar Bąk.
12.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Plakaty, które powstały w ramach projektu Demokracja Ilustrowana

 

Projekt "Demokracja ilustrowana" powstał ponad rok temu. Jego uczestnikami byli m.in. Gosia Byra, Michał Loba, Wojtek Koss, Jan Kallwejt, a także Mieczysław Wasilewski. Każdy twórca mógł wyrazić swoje osobiste poglądy, mógł potraktować temat demokracji poważnie, ironicznie lub abstrakcyjnie.

Zobacz relację z wernisażu:

- Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy się zaktywizować i dołożyć naszą cegiełkę do prospołecznych aktywności - mówi Marianna Grzywaczewska. - Chodziło nam o to, żeby te prace poszły w świat, żeby ludzie je sobie udostępniali i drukowali. Żeby symbole, które są na plakatach pojawiły się też w ich życiu, obok flagi czy godła - dodaje.

 

Wystawę Demokracja Ilustrowana można oglądać w ECS

 

Życie i polityczne wydarzenia dopisały ciąg dalszy do artystycznego przedsięwzięcia, a prace młodych artystów stały się symbolem społecznego oporu. Wśród prezentowanych w Gdańsku plakatów znajduje się plakat, którego autorem jest grafik i ilustrator Luka Rayski: na czarnym tle, proste litery układają się w słowo "KONSTYTUCJA", a sylaby "TY" i "JA" są wyodrębnione w barwach narodowych. 

 

Plakat zatytułowany Konstytucja autorstwa Luki Rayskiego, znajduje się na wystawie w ECS

 

Plakat przywołuje obrazy związane z letnimi protestami społecznymi przeciwko nowelizacji ustaw o sądach. Wtedy to protestujący dotarli do plakatu w sieci, masowo go drukowali i rozdawali innym uczestnikom demonstracji. W pierwszych dniach rozszedł się w liczbie 60 tys. egzemplarzy.

 

Sierpień 2017. Protest pod Sądem Okręgowym w Gdańsku

 

Wernisaż plakatów odbył się w ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Plakaty można oglądać w hallu Europejskiego Centrum Solidarności.

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy