- To film nie tyle o braku tolerancji, ile o przemocy jako takiej, ponieważ ona pojawia się w różnych scenach i kontekstach. Za każdym razem jest to przemoc skierowana wobec tych, którzy są potencjalnie słabsi od nas – powiedział PAP Damian Kocur o swoim reżyserskim debiucie fabularnym.
Oprócz "Chleba i soli” w konkursie znalazły się “Sekretny Alfabet” (reż. Violet Du Feng, Qing Zhao), “Prześwietlenie” (reż. i scen. Cristian Mungiu), “Klondike” (reż. i scen. Maryna Er Gorbach) i “Mariupolis 2” (reż. Mantas Kvedaravičius). Co ciekawe, werdyktem profesjonalnego jury zwyciężył film “Klondike”.
- Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swoje głosy w plebiscycie publiczności, a także aktywnie uczestniczyli w spotkaniach z twórcami i gośćmi festiwalu. AAFF ma wspaniałą publiczność! - mówią organizatorzy.
Kilka dni temu poznaliśmy już film narodzony przez profesjonalne Jury - Nagrodę Prezydenta Gdańska dla najlepszego filmu AAFF 2022 otrzymał film “Klondike” w reżyserii i ze scenariuszem Maryny Er Gorbach. To opowieść o Irce i Toliku, parze spodziewającej się dziecka, na których dom w środku nocy spadł fragment zestrzelonego samolotu.
Jury, które obradowało w składzie: Błażej Hrapkowicz, Anna Jadowska i dr hab. Małgorzata Jankowska, w uzasadnieniu napisało: „za artystycznie spełniony obraz konfliktu zbrojnego, który toczy się na obrzeżach państwa i kadru, ale gdy uderza z pełną siłą, rozrywa więzi międzyludzkie i testuje granice solidarności; za oryginalne wykorzystanie języka czarnej komedii, by unaocznić surrealistyczny absurd wojny; za fantastycznie ukazane różnice między kobiecym i męskim doświadczeniem walki; wreszcie za świadomość, że w kinie równie ważne jest to, co widać i to, czego nie widać”.
Film KLONDIKE jest ukraińskim kandydatem do Oscara.
16. All About Freedom Festival. Autorka festiwalowej grafiki o wolności w projektowaniu