PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

15. Gdańska Jesień Pianistyczna i Gdańsk dla Muzyki Polskiej online. Program koncertów

15. Gdańska Jesień Pianistyczna i Gdańsk dla Muzyki Polskiej online. Program koncertów
Dwa najważniejsze muzyczne wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: 15. Gdańska Jesień Pianistyczna i Gdańsk dla Muzyki Polskiej, zaplanowane na listopad i grudzień odbędą się online i bezpłatnie. Na YouTube instytucji pojawiać się będą nagrania koncertów specjalnie zarejestrowanych w siedzibie Filharmonii, tak by melomani mieli jak najpełniejszą możliwość odczuwania i uczestniczenia w obu festiwalach. Wydarzenia rozpocznie recital Ewy Pobłockiej w środę, o godz. 19.
Piotr Pawlak, młody pianista z Gdańska, laureat II nagrody na Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie, przedstawi arcydzieło Beethovena
Piotr Pawlak, młody pianista z Gdańska, laureat II nagrody na Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie, przedstawi arcydzieło Beethovena
mat. prasowe

 

 

Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku udało się zaledwie otworzyć doroczne święto melomanów - 15. Gdańską Jesień Pianistyczną - koncertem inauguracyjnym w piątek, 6 listopada, z 25-procentowym obłożeniem publiczności i zgodnie z panującymi dotąd obostrzeniami i reżimem sanitarnym. Wystąpił pianista Marcin Koziak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą George'a Tchitchinadze. Była to ostatnia, co najmniej do 29 listopada, okazja, by zasiąść na widowni Sali Koncertowej i zobaczyć muzyków na żywo - w sobotę 7 listopada, decyzją rządu, wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte na przynajmniej trzy tygodnie. To jeden z elementów walki z epidemią koronawirusa w kraju.

Choć siedziba pozostaje więc zamknięta, kolejne wydarzenia w Filharmonii, zaplanowane na wiele miesięcy wstecz, nie zniknęły z kalendarza. Ale też nie odbędą się w klasycznej formule - zamiast tego organizatorzy koncertów zapraszają do uczestnictwa w jedyny możliwy sposób: online.

- Sytuacja, w której nie możemy zaprosić do siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej publiczności jest dla nas trudna, ale postanowiliśmy nie odwoływać zaplanowanych wydarzeń i zorganizować je w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w obecnej sytuacji - tłumaczy Łukasz Rudziński, specjalista ds. public relations Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Rozpoczęta więc 15. Gdańska Jesień Pianistyczna, oraz planowany także na listopad cykl koncertowy Gdańsk dla Muzyki Polskiej - dwa najważniejsze muzyczne wydarzenia na początku sezonu artystycznego 2020/2021 Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - dostępne będą dla melomanów wirtualnie. Każdy z koncertów zostanie zarejestrowany w siedzibie Filharmonii i udostępniony bezpłatnie online na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w konkretnym terminie.

 

Zdjęcie portretowe przedstawiające parę bułgarskich muzyków, kobietę i mężczyznę. Kobieta, znajdująca się po stronie zdjęcia, ma białą koszulę z dekoltem, czarne włosy do ramion i delikatne srebrne kolczyki. Mężczyzna ubrany jest na czarno, również ma czarne włosy. Oboje patrzą w obiektyw. Zdjęcie jest prześwietlone.
Aglika Genova i Liuben Dimitrov to jeden z najbardziej znanych współczesnych duetów fortepianowych
fot. Irène Zandel

 

W programie festiwalu 15. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej tradycyjnie nie zabraknie znanych świetnie melomanom polskich pianistów: premierowo z recitalem wystąpi Ewa Pobłocka - w środę, 18 listopada, a Andrzej Wierciński zaprezentuje się w koncercie fortepianowym Beethovena w czwartek, 19 listopada. Podczas premiery koncertu symfonicznego towarzyszącą mu Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi litewski dyrygent Dainius Pavilionis. 

Będzie to też okazja, by usłyszeć zagranicznych wirtuozów. Wielką atrakcją będzie z pewnością premierowy recital bułgarskiego duetu fortepianowego: Genova & Dimitrov, którego koncert transmitowany będzie w niedzielę, 22 listopada. Zaś brytyjski pianista David Greilsammer we wtorek, 24 listopada, przybliży kompozycje ze swojego najnowszego albumu zatytułowanego „Labyrinth”. W piątek, 27 listopada, odbędzie się premiera koncertu symfonicznego z udziałem angielskiego pianisty o niedoścignionej technice: Jonathana Plowrighta, i Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą laureata Paszportu „Polityki”, Łukasza Borowicza.

Na zakończenie festiwalu, w piątek, 4 grudnia, usłyszeć będzie można reprezentującego nowe pokolenie polskiej pianistyki Piotra Pawlaka, który mimo młodego wieku - urodził się w 1998 roku - koncertował już w wielu krajach Europy, występując między innymi z orkiestrami Filharmonii Dolnośląskiej, Świętokrzyskiej, Bałtyckiej oraz Ningbo. Podczas finałowego koncertu 15. Gdańskiej Jesieni Pianistycznej muzyk wykona IV Koncert Beethovena, a towarzyszącą mu orkiestrę poprowadzi dobrze znany w Trójmieście dyrygent Szymon Morus.

W podobnej formule odbywa się cykl „Gdańsk dla Muzyki Polskiej”. W piątek, 20 listopada, organizatorzy wydarzenia zapraszają na premierę koncertu Polish Piano Trio, a w niedzielę, 22 listopada - na premierę koncertu w wykonaniu tria: Wojciechowski-Pachowicz-Paszkiewicz. W poniedziałek, 23 listopada, kolejna premiera - koncertu zespołu NeoQuartet.

Transmisje wszystkich koncertów rozpoczynają się o godzinie 19:00 na kanale YouTube Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

 

Przypominamy także, że do sieci przeniesiona została ekspozycja towarzysząca - „Wystawa zdjęć Zbigniewa i Macieja Kosycarzy - miasto Gdańsk”. Koncert „Organy + Upiór w Operze” został natomiast przeniesiony na 2021 rok - o jego dokładnym terminie Filharmonia poinformuje w późniejszym czasie.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze