15. Gdański Festiwal Muzyczny. Konstanty Andrzej Kulka oraz Konrad Mielnik z nagrodami

Przedostatni koncert tegorocznej edycji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego łączył aż dwa jubileusze: 75-lecia gdańskiej Akademii Muzycznej i 75. rocznicę urodzin jednego z najsłynniejszych jej absolwentów. Podczas uroczystego koncertu Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymał jubilat, prof. Konstanty Andrzej Kulka oraz Konrad Mielnik, dyrektor Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.
( Publikacja: 22.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na scenie stoją trzej mężczyźni w smokingach, dwaj trzymają w rękach bukiety żółtych tulipanów, starszy mężczyzna pośrodku mówi do mikrofonu
Konstantemu Andrzejowi Kulce, skrzypkowi i wybitnemu artyście oraz Konradowi Mielnikowi, dziennikarzowi i dyrektorowi Gdańskiego Festiwalu Muzycznego - nagrody wręczył Piotr Borawski, zastępca Prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Jubileusz to doskonały czas do podsumowań działalności, ale również podziękowań, szczególnie tym osobom, które przyczyniają się swoją charyzmą do promowania naszego pięknego miasta Gdańska – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, wręczając nagrody w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Prof. Konstanty Andrzej Kulka - Maestro światowych scen

Pierwszą z nagród tego wieczora otrzymał profesor Konstanty Andrzej Kulka, wirtuoz skrzypiec, solista, kameralista i pedagog, który od 1967 roku do dziś wykonał już ponad 1500 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie.

- Z wielkim uznaniem przekazuję nagrodę wirtuozowi i mistrzowi, który w tym roku świętuje swój jubileusz - mówił prezydent Piotr Borawski. - Niemal 60 lat obecności na najważniejszych scenach świata, liczone w tysiącach recitale, koncerty, gościnne występy z najlepszymi orkiestrami i udziały w festiwalach. Tak imponujący dorobek artystyczny jest godny podziwu. Panie Profesorze, dziękuję za najwyżej klasy profesjonalizm.

„Wspomnienia letnich wieczorów u Mennonitów” - Konstanty Andrzej Kulka. KONCERT

Konstanty Andrzej Kulka grał z takimi orkiestrami, jak: Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, Minnesota Orchestra czy London Symphony Orchestra. Występował na festiwalach muzycznych w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii i Warszawie. W roku 1970 artysta brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwigowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin. Prof. Kulka otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w promowaniu kultury polskiej za granicą.

Z wnioskiem o przyznanie nagrody wybitnemu gdańskiemu muzykowi, do prezydent Gdańska, zwrócił się Konrad Mielnik, dyrektor GFM oraz Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis, z którym to zespołem skrzypek od lat koncertuje i jest jego konsultantem artystycznym.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

Konrad Mielnik - doceniony za promowanie kultury i muzyki

Tego wieczoru, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury trafiła również do rąk Konrada Mielnika, pomysłodawcy i dyrektora Gdańskiego Festiwalu Muzycznego.

- To już XV edycja Festiwalu, dzięki determinacji pomysłodawcy wydarzenia, dziś przez kilkanaście dni w roku mamy możliwość obcowania z żywą muzyką klasyczną podczas jednego z ważniejszych festiwali, cieszącego się dużym uznaniem na arenie międzynarodowej - powiedział podczas uroczystości prezydent Piotr Borawski. - Panie dyrektorze, niech sale koncertowe wypełniają melomani, a ich grono wciąż się powiększa. Gratuluję i dziękuję za lata poświęcone tej działalności. 

Konrad Mielnik od lat promuje kulturę i muzykę, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie fortepianu, jest dziś cenionym publicystą muzycznym, producentem, kreatorem nagradzanych wydarzeń artystycznych. Autorem audycji poświęconych przede wszystkim muzyce klasycznej, emitowanych na antenie Radia Gdańsk oraz w programach II, III i IV Polskiego Radia. To również producent kilkudziesięciu, wielokrotnie nagradzanych słuchowisk radiowych m.in. na Festiwalu Dwa Teatry oraz licznych transmisji i retransmisji koncertów realizowanych na potrzeby radia i telewizji.

Z wnioskiem do prezydent Gdańska, o przyznanie nagrody Konradowi Mielnikowi, zwrócił się Roman Perucki, dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Więcej o Gdańskim Festiwalu Muzycznym można przeczytać na stronie: www.gdanskifestiwal.pl.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony kultury i jej upowszechniania na rzecz mieszkańców Gdańska. Tradycyjnie wyróżnienia wręczane są także przy okazji ważnych jubileuszy. Nagrodę przyznaje prezydent Gdańska na wniosek organizacji i instytucji działających na polu kultury, po rozpatrzeniu wniosku przez komisję.

Splendor Gedanensis za 2021 r. Najważniejsze nagrody gdańskiej kultury przyznane