• Start
 • Wiadomości
 • 15. All About Freedom Festival. Film, muzyka i spotkania. PROGRAM

15. All About Freedom Festival. Film, muzyka i spotkania. PROGRAM

Pięć dni w Europejskim Centrum Solidarności i siedem dni online - taka jest 15. edycja filmowego święta All About Freedom Festival, które rozpoczęło się w środę, 6 października. W programie wydarzenia dokumenty i fabuły, cztery polskie premiery, dwa przedpołudnia dla dzieci, spotkania z twórcami, debaty i muzyka. W trakcie festiwalu publiczność i jury przyznają swoje nagrody dla najlepszego filmu.
06.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mateusz Górski w scenie z filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Dramat zobaczymy na otwarcie 15. All About Freedom festival - w środę, 6 października
Mateusz Górski w scenie z filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Dramat zobaczymy na otwarcie 15. All About Freedom festival - w środę, 6 października
fot. Łukasz Bąk / mat. prasowe

 

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy festiwalowe projekcje można było oglądać wyłącznie online, All About Freedom Festival wraca do sali kinowej w Europejskim Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1). Od środy do niedzieli, 6-10 października, zaprezentowanych zostanie czternaście filmów: sześć dokumentów i osiem fabuł.

 

Wolność w roli głównej

W programie AAFF 2021 znajdziemy filmy, które reprezentują kinematografie z całego świata. Poza kinem europejskim i amerykańskim, zobaczymy również chilijskie i senegalskie, a dwoje reżyserów, którzy tworzą i mieszkają w Europie, wraca w filmach do swoich ojczyzn - do Iranu i Indii.

- Pandemia, zmiany klimatu, migracje, ograniczenia pandemiczne życia publicznego - wszystkie wywołują lęk i poczucie zagrożenia, dostarczają trudnych przeżyć emocjonalnych i generują niepewność ekonomiczną, a przy tym tworzą koniunkturę dla populizmów, autorytaryzmów i spiskowych teorii. Artystyczny namysł nad wolnością nabiera wyjątkowego wydźwięku - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Drugą osią opowieści będą filmowe portrety kobiet. W tej części festiwalowej towarzyszyć będziemy postaciom odgrywanym przez Agatę Buzek w filmie „Moje wspaniałe życie” oraz Sophie Marceau w filmie „Wszystko poszło dobrze”, przy ich wyborze między wolnością wyboru a dobrem wspólnym. Podążymy też za reżyserką Céline Sciammą („Portret kobiety w ogniu”), która w swoim nowym filmie „Mała mama”, szuka z kolei źródeł wrażliwości kobiecej w doświadczeniu wyobraźni dziewczynki. Siostrzaną solidarność zobaczymy natomiast w innym francuskim filmie „Margot i Alma”. Kobiecej sile i wrażliwości poświęcone będą także festiwalowe dokumenty.

- Odwagę i bezkompromisowość prezentują dwie młode bohaterki filmów dokumentalnych: Reality Winner, która toczy nierówną walkę z aparatem władzy i propagandy w USA w filmie „Reality Winner kontra USA”, oraz Greta Thunberg w filmie „Jestem Greta”. Młodą aktywistkę klimatyczną widzimy przy codziennych czynnościach, jej poświęcenie dla sprawy pomimo problemów ze zdrowiem i młodym wiekiem jawi się w szerszej perspektywie i robi jeszcze większe wrażenie - zaprasza Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF. - Walkę o siebie w społeczeństwie jawnie opresyjnym wobec kobiet przedstawia film „Własnym głosem”. Masih Alinejad wezwała kobiety w Iranie poprzez Instagram (4,5 mln obserwujących) do aktu społecznego nieposłuszeństwa i odrzucenia hijabu. Odpowiedź Iranek była największą demonstracją buntu społecznego wobec reżimu w Iranie.

 

Mocne otwarcie z polskim kandydatem do Oscara

Dzień otwarcia festiwalu zadedykowano sprawie Grzegorza Przemyka. Najpierw po wystawie stałej ECS poprowadzi publiczność festiwalową Śladami Grzegorza Przemyka - Cezary Łazarewicz, dziennikarz prasowy, reporter i publicysta, autor książki, która posłużyła za kanwę filmu Jana P. Matuszyńskiego „Żeby nie było śladów” (start o godz. 17.00, wszystkie miejsca już zostały zarezerwowane). Po spacerze odbędzie się projekcja filmu „Żeby nie było śladów”, polskiego kandydata do Oscara, zdobywcy Srebrnych Lwów na festiwalu w Gdyni.

Na zakończenie wieczoru organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami. Udział zapowiedzieli: Jan P. Matuszyński - reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, doktor w dziedzinie sztuki, wykładowca w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach; Tomasz Ziętek - aktor filmowy i teatralny, znany z ról w takich produkcjach, jak „Kamienie na szaniec” czy „Boże Ciało”, w „Żeby nie było śladów” wciela się w rolę Jurka Popiela i Cezary Łazarewicz - autor wielu książek reporterskich, m.in. „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

 

Konkurs - zwycięzców wybiera jury oraz publiczność

Publiczność festiwalowa przy tytule filmu „Żeby nie było śladów” znajdzie literę K. Tym symbolem oznaczono sześć filmów, które walczą o laury AAFF. Nagrodę Prezydenta Gdańska dla Najlepszego Filmu przyzna jury, a własną nagrodę - publiczność festiwalowa.

Pierwsza ma wymiar finansowy - 30 tys zł. Otrzyma ją reżyserka lub reżyser tego filmu, który najtrafniej odnosi się do wyzwań współczesności i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności. W jury w tym roku zasiadają: Paulina Pohl - kulturoznawczyni, animatorka kultury, edukatorka filmowa, Mariusz Waras - artysta wizualny, zajmuje się też projektowaniem graficznym, tworzy instalacje przestrzenne i malarstwo wielkoformatowe i Rafał Wojczal - fotograf, muzyk, operator kamery, animator.

O zwycięzcy Nagrody Publiczności zadecydują widzowie, wypełniając kupony konkursowe. Wśród uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody, a 17 października dowiemy się, jaki film z konkursowej szóstki najbardziej się spodobał publiczności.

 

Wystawa i instalacja dźwiękowa

W ogrodzie zimowym podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną „Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała”. Autorka, Sylwia Makris - artystka pochodząca z Gdyni, z wykształcenia rzeźbiarka, lecz zawodowo zajmująca się fotografią - zaprasza również na spacer kuratorski. Podąża tropem Jacka Malczewskiego, który radził swoim uczniom: „Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała”. Sam był twórcą zaangażowanym, dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Jako modeli do sesji zdjęciowych inspirowanych polskim malarstwem - Jacka Malczewskiego, Eugeniusza Żaka czy Józefa Mehoffera - artystka zaprosiła ludzi zaangażowanych we współczesne życie społeczne, w tym gronie znaleźli się m.in. Jerzy Owsiak, Olga Tokarczuk, Dorota Kolak, Czesław Mozil, Arkadiusz Jakubik i Tomasz Organek.

Podczas festiwalu ogród zimowy ECS wypełnią również dźwięki. Co słychać? - zapytaliśmy, powołując Społeczne Archiwum Dźwięku, gdy na kilka pandemicznych miesięcy minionego roku ukryliśmy się w domach. W odpowiedzi otrzymaliśmy dźwięki domowej codzienności: szelesty, ćwierkanie, pyrkanie, stukoty, skrzypiące drzwiczki szafki, kroki na korytarzu i strzępy cudzych rozmów. Petar Petkov - muzyk, kompozytor, improwizator - przekształcił je w utwór muzyczny.

 

Wrażliwość i solidarność, czyli TWARZE AAFF

Tradycyjnie AAFF ma swoich ambasadorów. Wśród ambasadorów festiwalu jest nauczycielka i dyrektorka szkoły; młody aktywista, hodowca pszczół; urbanistka, zajmująca się zielenią w mieście; dziewczyny, protestujące na ulicach jesienią ubiegłego roku; artysta znany z tworzenia murali; animatorzy kultury na terenach stoczniowych.

- Wybraliśmy jedenaście osób, znanych publicznie i mniej znanych. Czym się wyróżniają? Mimo pandemii nie poddali się, starają się zmienić świat na lepsze - wyjaśnia Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS.

Ci ludzie użyczyli swoich wizerunków do sesji fotograficznej, dzięki czemu zapraszać będą na festiwal m.in. na plakatach ulicznych, ale i podzielili się swoją historią. Tekst o nich zamieszczono w katalogu festiwalowym i w sieci, a oni sami będą gośćmi spotkań - Ile nadziei w artystach? Ile nadziei w kobietach? Ile nadziei w ekologach?

- Dla demokracji to czas wyzwań. Demokraci nie mogą być teraz bierni, aby dać odpór wrogom wolności, potrzeba im wyobraźni, wrażliwości i solidarności. Nam wszystkim potrzeba wzmocnienia globalnych więzi i współodpowiedzialności za świat, za całą ludzkość, a nie tylko za etniczną wspólnotę - mówi Basil Kerski. I dodaje: - Sami, w pojedynkę, nie uporamy się z tymi wyzwaniami. Potrzebne są silne sojusze, aby obronić uniwersalne prawa człowieka i ochronić ludzką godność.

 

All About Freedom Festival bez barier i dla każdego

Dwa przedpołudnia poświęcono dzieciom (8-11 lat), każdego dnia będą film i warsztaty. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, dwa filmy zostaną wyświetlone z cichą audiodeskrypcją. W programie szczegółowo opisano, w jakich językach prowadzana jest opowieść, a w jakich są podpisy list dialogowych, aby w projekcjach mogły wziąć udział również osoby nie władające językiem polskim.

Od 11 do 17 października odbędzie się edycja online AAFF, która obejmie niektóre z filmów festiwalowych, wyświetlanych w sali kinowej w ECS. Pełen program, szczegóły dotyczące filmów i edycji online, oraz bilety, dostępne są na stronie festiwalowej: aaff.pl. Bilety na projekcje można także kupić w kasach ECS, codziennie w godz. 10.00-16.00 i bezpośrednio przed seansami: bilet normalny 12 zł, bilet promocyjny 9 zł (dostępny tylko w kasach ECS) - przy jednorazowym zakupie minimum 3 biletów, dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty do Kultury. Zakup 1 biletu na seans filmowy AAFF uprawnia do zakupu 1 biletu na wystawę stałą ECS w promocyjnej cenie 15 zł (cena regularna 25 zł). Bilet na seans uprawnia do bezpłatnego parkowania auta na parkingu poziemnym. Wstęp na dyskusje i spotkania z twórcami jest bezpłatny.

 

 

PROGRAM ALL ABOUT FREEDOM FESTIWAL 2021:

6 października | środa

 • 17.00 | SPACER PO WYSTAWIE STAŁEJ ECS | Śladami Grzegorza Przemyka, oprowadza: Cezary Łazarewicz | rezerwacja miejsc: ecs.gda.pl
 • 18.00 | OTWARCIE FESTIWALU: Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński | 2021 | dramat | 2 godz. 40 min, język: polski + napisy po angielsku K. PO FILMIE SPOTKANIE Z TWÓRCAMI I CEZARYM ŁAZAREWICZEM

7 października | czwartek

 • 10.00 | AAFF KIDS | Klub brzydkich dzieci, reż. Jonathan Elbers | 2019 | familijny, przygodowy | 1 godz. 31 min, język: polski dubbing. WARSZTATY PO FILMIE | obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona | 60 min
 • 18.00 | USA kontra Reality Winner, reż. Sonia Kennebeck | 2021 | dokument | 1 godz. 34 min, język: angielski + napisy po polsku K, PREMIERA POLSKA
 • 18.30 | OPROWADZANIE AUTORSKIE PO WYSTAWIE FOTOGRAFICZNEJ | Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała, oprowadza: Sylwia Makris, ECS, ogród zimowy, wstęp wolny
 • 19.00 | ROZMOWA | Ile nadziei w artystach? ECS, ogród zimowy, wstęp wolny
 • 20.00 | Wszystko poszło dobrze, reż. i scen. François Ozon | 2021 | dramat | 1 godz. 53 min, język: francuski + napisy po polsku

8 października | piątek

 • 10.00 | AAFF KIDS | Klub brzydkich dzieci, reż. Jonathan Elbers | 2019 | familijny, przygodowy | 1 godz. 31 min, język: polski dubbing. WARSZTATY PO FILMIE | obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona | 60 min
 • 16.00 | Mała mama, reż. i scen. Céline Sciamma | 2021 | dramat | 1 godz. 12 min, język: francuski + napisy po polsku
 • 18.00 | Własnym głosem, reż. Nahid Persson | 2021 | dokument | 1 godz. 34 min, język: perski, angielski, szwedzki + napisy po polsku i angielsku, PREMIERA POLSKA
 • 19.30 | ROZMOWA | Ile nadziei w kobietach?, ECS, ogród zimowy
 • 20.00 | Margot i Alma, reż. Anaïs Volpé | 2021 | komediodramat | 1 godz. 39 min, język: francuski + napisy po polsku K, PREMIERA POLSKA

9 października | sobota

 • 12.00 | Śledztwo w domu spokojnej starości, reż. Maite Alberdi | 2020 | dokument | 1 godz. 24 min, cicha audiodeskrypcja, język: hiszpański + napisy po polsku
 • 15.00 | Noc królów, reż. Philippe Lacôte | 2020 | dramat | 1 godz. 33 min, język: francuski i dyula + napisy po polsku
 • 17.00 | Poufne lekcje perskiego, reż. Vadim Perelman | 2020 | dramat | 2 godz. 7 min, język: niemiecki, francuski, perski, angielski, włoski + napisy po polsku K
 • 20.00 | Moje wspaniałe życie, reż. Łukasz Grzegorzek | 2021 | komediodramat | 1 godz. 39 min, język: polski

10 października | niedziela

 • 12.00 | Jestem Greta, reż. Nathan Grossman | 2020 | dokument | 1 godz. 38 min, cicha audiodeskrypcja, język: szwedzki i angielski + napisy po polsku
 • 14.00 | ROZMOWA | Ile nadziei w ekologach?, wstęp wolny
 • 15.00 | Niewidzialne demony, reż. Rahul Jain | 2021 | dokument | 1 godz. 10 min, język: francuski + napisy po polsku i angielsku K, PREMIERA POLSKA
 • 17.00 | ZAMKNIĘCIE FESTIWALU - WRĘCZENIE NAGRODY PREZYDENTA GDAŃSKA DLA NAJLEPSZEGO FILMU, seans | Gang z Ulicy Sezamkowej, reż. Marilyn Agrelo | 2021 | dokument | 1 godz. 47 min, język: angielski + napisy po polsku K

Program AAFF ONLINE ogłoszony zostanie 11 października.

Oprac. AO

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury