• Start
  • Wiadomości
  • Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Prezydent zaskoczyła informacją o Nowej Bulońskiej. FOTO i WIDEO

14. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Prezydent zaskoczyła informacją o Nowej Bulońskiej. FOTO i WIDEO

We wtorek, 10 grudnia, 2019 r. w Filharmonii Bałtyckiej odbyło się tradycyjne przedświąteczne wydarzenie dla osób działających na rzecz Gdańska: Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Podczas przemówienia prezydent Aleksandra Dulkiewicz podała niespodziewanie dobre wiadomości dotyczące Nowej Bulońskiej Północnej - ta bardzo potrzebna arteria komunikacyjna w dużej części będzie oddana do użytku jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
10.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
14. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan odbyło się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance
14. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan odbyło się w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan jest przedświąteczną tradycją ustanowioną przez prezydenta Pawła Adamowicza. Organizowane jest od 14 lat, dla uczczenia działalności aktywnych mieszkańców - osób, które bezinteresownie robią coś dla innych lub na rzecz miasta, a także parlamentarzystów Ziemi Gdańskiej, radnych, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i biznesu oraz osób pracujących w sektorze pozarządowym. W tym roku odbyło się we wtorek, 10 grudnia - jak zwykle w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

- Bardzo wam dziękuję, że jest Was dzisiaj tak wiele - powitała przybyłych prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Wielką radością i zaszczytem jest dla mnie, że są z nami bliscy śp prezydenta Pawła Adamowicza, parlamentarzyści z Pomorza, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, radni różnych szczebli. Witam samorządowców, przedstawicieli kultury i nauki, uczelni wyższych, dyrektorów szkół. Witam seniorów, przedstawicieli młodzieży i przedstawicieli sektora biznesu. Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie - myślę, że nie obrazicie się za ten zwrot - dobry wieczór.

Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że w roli gospodarza dorocznego spotkania występuje po raz pierwszy, dlatego bardziej dziękuje za przyjęcie zaproszenia.

- To tu, dziś, w jednym miejscu stawiają się najaktywniejsi z aktywnych. Ci, którzy pracą zawodową i społeczną służą nam, gdańszczanom i gdańszczankom. Przyjmijcie proszę wyrazy mojej wdzięczności i szacunku.

 

Gospodarzem imprezy była prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Gospodarzem imprezy po raz pierwszy była prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz przypomniała także o zdarzeniach z ubiegłego roku - zarówno tych ze świata, jak ogłoszenie przez Theresę May przełożenia Brexitu, jak i tych ważnych dla mieszkańców, lokalnych.

- 10 grudnia Paweł Adamowicz obwieścił, że w przestrzeni publicznej nie ma miejsca dla pomnika prałata Jankowskiego. Dwa dni później, 12 grudnia, widzieliśmy się na 13. Dorocznym Obywatelskim Spotkaniu Gdańszczan. „Chciałbym, żebyśmy częściej się uśmiechali, by rok 2019 był rokiem uśmiechniętych gdańszczanek i gdańszczan. Uśmiech powoduje, że każda cząstka naszego ciała rozgrzewa się, uwalniają się hormony szczęścia” - zacytowała słowa śp. prezydenta. - Wciąć trudno uwierzyć, że miesiąc później nie było go już z nami.

Prezydent Dulkiewicz nie kryła wzruszenia. Podkreśliła, że odejście Adamowicza to wielka, niepowetowana strata i „wciąż niezabliźniona rana”, zarówno dla niej samej, jak i dla wielu ludzi, nie tylko gdańszczan.

- Styczeń już zawsze będzie odliczał kolejne lata naszego miejskiego życia - skomentowała i podzieliła się swoimi refleksjami odnośnie relacji międzyludzkich, tak ważnych dla istnienia dobrego społeczeństwa.

ZOBACZ WIDEO Z PRZEMÓWIENIEM PREZYDENT ALEKSANDRY DULKIEWICZ (początek od 8 min. 30 sek.):

 

- Szlachetnie jest szanować idee i siebie wzajemnie. Być czułym, jak zachęca nasza noblistka Olga Tokarczuk, która dosłownie przed chwilą odebrała tę nagrodę. Nie warto odkładać spraw na później, bo przyszły styczeń może się nie zdarzyć - radziła.

Podkreśliła rolę wspólnotowości w celebrowaniu pamięci o śp. prezydencie. Zdradziła, że w miejscu, do którego doszło do ataku, wmurowana zostanie tablica upamiętniająca Pawła Adamowicza. Zachęciła, by gdańszczanie i gdańszczanki byli razem w tym czasie - ale i zawsze.

- Fakt, że byliśmy wówczas razem był pociechą. Dziękuję za pomoc, życzliwość i zaufanie, którym w tym trudnym momencie wzajemnie się obdarowaliśmy. Zarówno wtedy, jak i już później, doświadczałam niebywałego poczucia wspólnoty. Dziś myślę o nim, jako o wielkim kapitale społecznym - micie, do którego możemy się odwoływać, o którym możemy marzyć. Nie zmarnujmy tego budującego, dobrego, wspólnotowego doświadczenia, które nadało sens tej niewyobrażalnej tragedii.

 

Serdeczna prezentacja i brawa od pełnej sali. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz prezentuje swoich najbliższych współpracowników. Od lewej: skarbnik Miasta Teresa Blacharska, sekretarz Miasta Danuta Janczarek i zastępcy pani prezydent: Piotr Borawski (witany właśnie przez Aleksandrę Dulkiewicz na scenie), Alan Aleksandrowicz i Piotr Grzelak. Zabrakło Piotra Kowalczuka, który się rozchorował, ale i on otrzymał brawa, a dodatkowo życzenia powrotu do zdrowia
Serdeczna prezentacja i brawa od pełnej sali. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przedstawia swoich najbliższych współpracowników. Od lewej: skarbnik Miasta Teresa Blacharska, sekretarz Miasta Danuta Janczarek i zastępcy pani prezydent: Piotr Borawski (witany właśnie przez Aleksandrę Dulkiewicz na scenie), Alan Aleksandrowicz i Piotr Grzelak. Zabrakło Piotra Kowalczuka, który się rozchorował, ale i on otrzymał brawa, a dodatkowo życzenia powrotu do zdrowia
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Spotkanie było dla prezydent Dulkiewicz okazją, by jeszcze raz podziękować za zaufanie, którym została obdarzona, za głosy wyborców, dzięki którym objęła urząd prezydenta, za sympatię i gesty życzliwości. Ale podziękowała też za zrozumienie, że nie wszędzie jeszcze może być, i nie z każdym ma czas porozmawiać, choć by chciała. Wdzięczność wyraziła też najbliższym współpracownikom: prezydentom Piotrowi Grzelakowi, Alanowi Aleksandrowiczowi, Piotrowi Borawskiemu i Piotrowi Kowalczukowi, oraz sekretarz Miasta Danucie Janczarek i skarbnik Teresie Blacharskiej.

- Mam wielki przywiej i szczęście pracować z ludźmi, którym zależy na przyszłości i dobrostanie Gdańska. Niczego nie da się zrobić w pojedynkę. To jest taki dzień, kiedy to im, moim współpracownikom, należą się gromkie brawa za wszystko, co zrobiliśmy w tym roku.

 

W spotkaniu wzięło udział 1000 gości - samorządowców, radnych, działaczy społecznych, przedstawicieli kultury, nauki, biznesu
W spotkaniu uczestniczyło 1000 gości - samorządowców, radnych, działaczy społecznych, przedstawicieli kultury, nauki, biznesu
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Podczas dalszej części uroczystości prezydent Gdańska podsumowała to, co działo się w mieście w ciągu mijających 12 miesięcy.

- Moją prawdziwą radością jest wprowadzenie Gdańskiego Bonu Żłobkowego i realizacja miejskiego programu in vitro. Od początku jego trwania pojawiło się dzięki niemu 157 gdańszczanek i gdańszczan. Otworzyliśmy Centrum Edukacyjne Jabłoniowa - z tego jestem szczególnie dumna, bo to pierwszy taki ekologiczny budynek - wymieniała prezydent Dulkiewicz.

- Wyremontowaliśmy podczas wakacji 9 innych podstawówek, zminimalizowaliśmy skutki deformy edukacji, jak tylko byliśmy w stanie. W Brzeźnie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej, rozwijamy Program Edukacji Morskiej - w przyszłym roku umożliwimy uczestniczenie w nim także osobom z niepełnosprawnościami. Realizujemy pilotażowo projekt wsparcia dla starszych gdańszczan „Złota rączka dla seniora”.

Prezydent przypomniała też, że w tym roku udało się oddać mieszkańcom 500 lokali komunalnych, a na ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska zmieniono proces przyznawania tych lokali, żeby był prostszy. Ponadto we wszystkich gdańskich dzielnicach zawiązały się Rady Dzielnic. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej i miasta, blask odzyskuje Bazylika Mariacka.

- Miasto to nigdy nie jest skończony projekt. Właśnie postępuje budowa wiaduktu przy Biskupiej Górce, remont torowiska na Stogach nabiera tempa. Jeszcze przed świętami pojedziemy autem po kawałku Nowej Bulońskiej Północnej. Na przełomie roku będzie udostępniona do ruchu kołowego już cała. A na wiosnę pojedziemy tramwajem - poinformowała.

 

Andrzej Piaseczny był gwiazdą kulturalnej części wieczoru
Andrzej Piaseczny był gwiazdą kulturalnej części wieczoru
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała też najbliższe zmiany czekające miasto - to m.in. wprowadzenie Zielonego Budżetu Obywatelskiego czy rozpoczęcie budowy objazdu Bramy Nizinnej, zaplanowane na 2020 rok. Zdradziła też dalekosiężne plany, które jako prezydent ma wobec Gdańska.

- Szalenie ważne jest dla mnie ożywienie terenów postoczniowych. Służyć ma temu budowa tunelu pod Motławą, który poprowadzi ruch samochodowy i tramwajowy w stronę ulicy Elbląskiej. Będą kolejne miejsca w żłobkach i przedszkolach. Planujemy budowę nowych szkół, zwłaszcza w rozwojowych dzielnicach miasta - wymieniała. - Zależy mi na budowaniu tkanki społecznej, aktywizowaniu lokalnych wspólnot w miejscu zamieszkania, poprzez kulturę i animację czasu wolnego. Przygotowaliśmy mapę białych plam, które chcemy zlikwidować, korzystając z pomocy instytucji kultury, domów sąsiedzkich i organizacji pozarządowych.

Jednocześnie uprzedziła, że przyszły rok nie będzie należał do łatwych, i nie wiadomo czy wszystkie założenia uda się zrealizować.

- 19 grudnia zostanie oddany pod głosowanie budżet na 2020 rok - przypomniała. - Stajemy przed wieloma trudnymi wyzwaniami, takimi jak rosnące wydatki i cięcia budżetowe w wielu gminach w Polsce, także w Gdańsku Będzie trudno. Coraz trudniej - jeśli nie doczekamy się realnego dialogu rządu z samorządem.

Po części oficjalnej tradycyjnie odbył się koncert - tegoroczną gwiazdą był Andrzej Piaseczny. Piosenkarz wystąpił ze świątecznym repertuarem, z towarzyszeniem zespołu. Po koncercie goście przełamali się opłatkiem i złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia.

 



TV

Światowa stolica bursztynu