• Start
 • Wiadomości
 • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - od 13 do 19 listopada

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Gdańsku: bezpłatne szkolenia i warsztaty

Jesteś młodym człowiekiem, który marzy o własnej karierze w biznesie albo przedsiębiorcą planującym rozwinąć swoją firmę lub szukającym nowych inspiracji? Zarezerwuj sobie wolny czas w dniach 13-19 listopada, kiedy w Pomorskiem będzie trwał Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. W Gdańsku na wszystkich chętnych czeka ok. 30 bezpłatnych warsztatów, seminariów, konferencji i szkoleń. 
08.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać mężczyznę i kobietę, którzy siedzą przy biurku i patrzą na wykres kołowy. Mężczyzna trzyma w rękach długopis. Na wykresie kołowym widnieją trzy sektory
Początkowo ŚTP w Pomorskiem skupiał się na zagadnieniach typu, jak napisać CV i założyć własną firmę. Dziś tematyka znacznie się poszerzyła. Są zarówno warsztaty ze spraw prawno-księgowych dla przedsiębiorców, jak i kompetencji miękkich dla menadżerów. Można też zdobyć wiedzę ze skutecznej komunikacji, psychologii, mediacji i pozyskania funduszy unijnych
fot. Fauxels/Pexels.com

Jaki zasięg ma Światowy Tydzień Przedsiębiorczości?

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP), to międzynarodowa inicjatywa organizowana dziś w ponad 180 krajach świata, na większości kontynentów. W tym roku odbędzie się po raz szesnasty. 
 
W całej Polsce w 2022 roku 522 partnerów zorganizowało 540 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 42 tysięcy osób.

Do kogo adresowany jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości?

Tematem przewodnim tegorocznego ŚTP są „Rewolucje technologiczne”.

Rekord roczny w zasięgu ręki. 4,5 miliona pasażerów w Porcie Lotniczym Gdańsk

- Jak co roku zapraszamy na bezpłatne wydarzenia w tematach szeroko rozumianej przedsiębiorczości m.in. funduszy europejskich, indywidualnego doradztwa biznesowego, a także sztucznej inteligencji w biznesie. Dzięki różnorodności form i treści każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Łukasz Rokicki, specjalista Działu Rozwoju Przedsiębiorczości w Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku, regionalny koordynator ŚTP.

W pierwszych edycjach ŚTP w Pomorskiem uczestniczyli głównie młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy i kończący edukację. Szybko okazało się jednak, że osoby doświadczone, zarówno pracujące, jak i działający od lat przedsiębiorcy także poszukują aktualnej wiedzy w różnych obszarach.
 
Obecnie w programie ŚTP mogą znaleźć coś dla siebie zarówno startupy, jak i doświadczeni przedsiębiorcy, osoby poszukujące nowych pomysłów na działalność jak i ci, którzy chcą działać skuteczniej.

Ile i jakie wydarzenia zaplanowano w Gdańsku?

Wśród lokalnych partnerów angażujących się co roku w Światowy Tydzień Przedsiębiorczość są m.in. Wojewódzki Urząd Pracy, instytucje związane z biznesem, uczelnie i szkoły, fundacje i stowarzyszenia. 

Fotowoltaika na wodzie zdała egzamin. Doświadczenie z Gdańska zaprocentuje teraz w Żarnowcu

Do udziału w tegorocznej edycji ŚTP na Pomorzu zgłosiło się 40 instytucji, które zorganizują ponad 80 wydarzeń, z czego ok. 30 w Gdańsku
 
W naszym mieście na wszystkich zainteresowanych czekają takie bezpłatne zajęcia jak np. 
 
 • Zamówienia NATO drogą do rozwoju biznesu dla firm innowacyjnych i technologicznych
 • Lekcja pokazowa z robotyki oraz warsztaty z doradztwa zawodowego
 • Umowy podwykonawcze na roboty budowlane w świetle Kodeksu Cywilnego oraz Prawa Zamówień Publicznych
 • Lekcja przedsiębiorczości
 • Warsztaty dla studentów: Wskocz w buty rekrutera – czyli o świecie hr w digitalowej rzeczywistości
 • Ubezpieczenia - zarządzanie ryzykiem na wakacjach
 • Big Data, czyli świat w oceanie danych
 • Warsztaty: Mój sposób na przedsiębiorczość
 • Chile, Kolumbia, Meksyk, Peru - poradnik dla polskiego przedsiębiorcy
 • Warsztaty dla młodzieży: Miliony monet - znajdź sposób na wygraną
 • Tworzenie kampanii reklamowej. Czy wiesz kto jest po drugiej stronie?
 • Cyberbezpieczeństwo jako fundament ciągłości pracy przedsiębiorstwa
Na zdjęciu widnieje plakat promujący konferencję o rewolucjach technologicznych. Plakat jest w kolorach fioletowym i białym. W tle znajduje się okrąg z różnymi ikonami, takimi jak silnik parowy, komputer, robot i dron. W górnej części plakatu znajduje się napis "Rewolucje technologiczne". W dolnej części plakatu znajduje się napis "Światowy Tydzień Przedsiębiorczości" oraz data i miejsce konferencji
 
mat. Agencja Rozwoju Pomorza

Jak zapisać się na wydarzenia ŚTP?

Daty i miejsce powyższych spotkań oraz wielu innych można znaleźć w wyszukiwarce na stronie internetowej Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Tam też można wybrać wydarzenie, które nas zainteresowało i zarejestrować się online.

W organizację tegorocznego Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Gdańsku, oprócz Agencji Rozwoju Pomorza, zaangażowało się kilka podmiotów m.in. Uniwersytet Gdański (Wydział Zarządzania w Sopocie, przy ul. Armii Krajowej 101), Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, Centrum Rozwoju Talentów, hotel Holiday Inn Gdańsk oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. 

Zajęcia online dla młodzieży i dyżury ekspertów od funduszy europejskich

W ramach ŚTP już po raz szósty Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zorganizuje "Pomorski Dzień Przedsiębiorczości – Power2Work". Będzie to wydarzenie online. Transmisja zaplanowana jest w piątek, 17 listopada, w godz. 10.00-13.00 na kanałach YouTube oraz Facebook Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP). 

Powołano Gdańską Radę Przedsiębiorczości. Jej przewodniczącym został Alan Aleksandrowicz

Na "Pomorski Dzień Przedsiębiorczości – Power2Work" WUP zaprasza młodzież z pomorskich szkół oraz uczelni, a także osoby poszukujące pracy, zainteresowane rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej oraz wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje. Tematem przewodnim będzie przedsiębiorczość w erze sztucznej inteligencji - możliwości i wyzwania dla młodych ludzi, wiążące się z tą technologią.
 
W ramach wydarzenia  wyodrębniono trzy bloki tematyczne:
 
 • Panel I - Sztuczna inteligencja - budowanie  przyszłości z innowacjami
 • Panel II - Kompetencje i zawody przyszłości w erze sztucznej inteligencji
 • Panel III - Przygotowani na przyszłość: samoakceptacja, wiara w siebie, radzenie sobie z wyzwaniami 

Wiele gdańskich firm z tytułem "Gryfa Gospodarczego 2023", a Gdańsk gminą przyjazną przedsiębiorcom

W ramach 16. ŚTP zaplanowano także dyżury specjalistów Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego (PFP) pod hasłem "Wsparcie pomorskich MŚP w formie pożyczek ze środków unijnych oraz środków Województwa Pomorskiego". W środę, 15  listopada, w godz. 10.00-14.00 doradcy w Gdańsku udzielać będą bezpłatnych informacji przedstawicielom małych i średnich przedsiębiorstw w siedzibie PFP na Siedlcach, przy ul. Szarej 32-33 (I piętro) lub telefonicznie: 601 140 209.

Krótko o historii Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

Pierwszy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości zorganizowano w 2008 roku - jego pomysłodawcami byli wówczas premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. W Polsce pierwsza edycja ŚTP odbyła się rok później. 
 
Od 2009 r. rolę regionalnego koordynatora tego wydarzenie pełni Agencja Rozwoju Pomorza. W pierwszej edycji ŚTP w województwie pomorskim było to ok. 20 wydarzeń. Z każdym rokiem ich liczba rosła.

Takiego biurowca jeszcze w Gdańsku nie było - powstanie za 4 lata, w Letnicy. WIZUALIZACJE

W 2018 roku ARP otrzymała nagrodę za organizację największej liczby wydarzeń w całej Polsce. W Pomorskiem odbyło się wtedy ponad 100 imprez. Co roku nasz region jest w tej kategorii w czołówce, plasując się najczęściej na drugim lub trzecim miejscu. W czołówce są też województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie i mazowieckie. 
 

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże