• Start
  • Wiadomości
  • 12 atutów. Brytyjski portal turystyczny zachwycony nietypowymi atrakcjami Gdańska

12 atutów. Brytyjski portal turystyczny zachwycony nietypowymi atrakcjami Gdańska

“Gdańsk is brilliant. Gdańsk jest genialny, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Europie i łatwo zrozumieć dlaczego. Oprócz pięknych historycznych budynków jest tu wiele szalonych i ciekawych rzeczy do zrobienia”. Tak nasze miasto widzi popularny portal turystyczny The Culture Trip i przedstawia czytelnikom 12 powodów, dla których warto Gdańsk odwiedzić.
20.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zdaniem brytyjskiego portalu, interesujący jest nie tylko sam stadion jako 'świątynia' kibiców żużla, ale także znajdująca się centralnie murawa, na której rozgrywane są amatorskie mecze piłkarskie

1. Wpadnij na stadion żużlowy

The Culture Trip informuje swoich czytelników, że żużel jest ogromnie popularny w Polsce, w 15 minut spacerem od Starego Miasta można dojść do stadionu dla 15 tysięcy kibiców. Ale żeby zrobić coś bardziej niezwykłego, można tu obejrzeć mecz piłki nożnej: miejscowa drużyna GKP Wybrzeże rozgrywa spotkania na boisku, które znajduje się w centrum toru żużlowego. Wejście jest bezpłatne.


Zimowa aktywność 'morsów' jest sezonową atrakacją Gdańska, która spodobała się także Brytyjczykom

2. Wskocz do zimnego Bałtyku

W zimie szaleni ludzie robią zimową kąpiel w lodowatych wodach Morza Bałtyckiego na przepięknych dzikich plażach Gdańska, w tym w Brzeźnie.


Tramwaj, który od września 2015 r. stoi jako atrakcja turystyczna zrewitalizowanej ul. Łąkowej

3. Jedź tramwajem, który się nie rusza

Dolne Miasto. Tutaj na nieużywanym torowisku stoi tramwaj, który działa jako restauracja, kawiarnia i bar, więc możesz usiąść w oldschoolowym polskim tramwaju i zjeść w spokoju lunch. Świetne miejsce dla tych, którzy lubią się pokazywać na instagramie.


A na Zaspie - jedyna w swoim rodzaju galeria sztuki pod gołym niebiem, czyli gdańskie murale

4. Największa w Europie galeria sztuki na świeżym powietrzu

Gdańskie osiedle Zaspa to klejnot z oszałamiającą i niezwykłą wystawą sztuki na świeżym powietrzu, taką trochę "na uboczu". Prawie wszystkie bloki mieszkalne na Zaspie to wielkie malowidła. Oglądanie murali jest bezpłatne, jednak za pośrednictwem oficjalnej strony można zorganizować wycieczkę z przewodnikiem.


Okazuje się, że Brytyjczycy goszczący w Gdańsku są pod urokiem oryginalnych - z ich punktu widzenia - potraw. Dlatego może im się spodować oferta Baru Pyra, działającego u zbiegu ul. Garbary i Ogarnej

5. Jeść w restauracji ziemniaczanej

Restauracja w sercu Starego Miasta Pyra Bar oferuje efektowne menu z potrawami ziemniaczanymi. Raj dla miłośników ziemniaków i prawdziwa niespodzianka, którą można znaleźć w samym sercu Gdańska.


Teatr szekspirowski w Gdańsku? Brytyjczyków zaskakuje i podoba się i nie ma innej opcji

6. Zobacz sztukę Williama Szekspira

Gdańsk ma teatr dedykowany Szekspirowi. Oprócz pokazywanych regularnie sztuk Szekspira, w mieście odbywa się wiele innych wydarzeń teatralnych.


Kto przechodzi tylko obok wysokiej żelbetowej ściany przy ul. Olejarnej może nie zorientować się, że w środku jest 'klimatyczny' klub muzyczny z dobrym jedzeniem. Recenzent 'The Culture Trip' zwrócił uwagę na to miejsce i nie omieszkał poinformować o tym swoich rodaków

7. Pij i tańcz w schronie z czasów II wojny światowej

Bar Bunkier z dobrym jedzeniem, pięcioma poziomami, fantastycznymi koktajlami, lekcjami historii i stylowym wnętrzem. Z zewnątrz wygląda jak wciąż gotowy na czas wojny schron przeciwlotniczy.


Historia restauracji 'Kubicki' na pewno jest fascynująca. Lokal w ostatnich latach został odnowiony i rozbudowany - w bardzo udany sposób, skoro recenzent 'The Culture Trip' uznał, że wyposażenie jest oryginalne

8. Idź na randkę do restauracji, która przetrwała wojnę i komunizm

Restauracja Kubicki to najstarsza restauracja w mieście, która przeżyła II wojnę światową oraz komunę. Wystrój wnętrz jest oryginalny, fantastyczne miejsce na romantyczną randkę. Lokalne pierogi, zupy i bigos są zdrowe i smaczne, dostępne również wspaniałe koktajle. 


Falowiec na Przymorzu, ul. Obrońców Wybrzeża. Takiego cuda architektury w Londynie, ani w żadnym Manchesterze nie mają

9. Najdłuższy budynek mieszkalny w Europie

W Gdańsku znajduje się blok, który jest najdłuższym budynkiem mieszkalnym w Europie. To ogromne dzieło architektury zwane Falowcem zamieszkuje prawie 6000 osób. Zbudowany w latach 1970-1973 jest komunistycznym symbolem miasta, jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych.


Kaszubi trzymaja się mocno, podobnie język kaszubski. I bardzo przypadło to do gustu brytyjskiemu turyście, który szukał w Gdańsku atrakcji

10. Naucz się języka kaszubskiego

Język polski może się wydawać trudny, jednak język kaszubski jest jeszcze trudniejszy. Należy do grupy języków zachodniosłowiańskich, jest jedynym językiem w Polsce zarejestrowanym jako oficjalny język regionalny, z 76 dialektami, z których niektóre są wzajemnie niezrozumiałe. Odwiedzając kaszubskie miasta, skontaktuj się z miejscowymi Kaszubami, którzy mają swoją siedzibę w Gdańsku i zorganizują lekcje tego języka!


Jakiemu przybyszowi z zagranicy nie spodoba się taki Gdańsk? A pływający po Motławie 'statek piratów' jest dodatkową atrakcją

11. Rejs na pirackim statku

W porcie gdańskim znajduje się piracki statek The Black Pearl, skąd można zarezerwować rejs na półwysep Westerplatte, jedno z miejsc, w którym rozpoczęła we wrześniu 1939 roku się II wojna światowa. To smutna historia, którą warto poznać, by zrozumieć trudne czasy, które dotknęły także Gdańsk.


Skoro Gdańsk, to i droga do wolności. Brytyjczycy nie mogą przegapić fragmentów dwóch murów - tego z Berlina, i tego ze Stoczni Gdańskiej - które stoją obok siebie, tuż przy siedzibie KK NSZZ Solidarność

12. Zobacz mur berliński i ścianę stoczni

Niedaleko dworca kolejowego znajdują się dwa autentyczne fragmenty murów: berlińskiego i Stoczni Gdańskiej. Jest też tutaj promenada "Droga do Wolności", która prowadzi do samej stoczni.