• Start
  • Wiadomości
  • 11. Ogólnopolski konkurs filmowy „Nakręć się”. Projektornia GAK czeka na prace do 24 lutego

11. Ogólnopolski konkurs filmowy „Nakręć się”. Projektornia GAK czeka na prace do 24 lutego

“Nakręć się” to ogólnopolski konkurs dla każdego miłośnika sztuki filmowej, bez limitu wieku i technicznych ograniczeń, oprócz czasu trwania pracy. Wystarczy mieć pasję i pomysł, jak przestawić ją w trzy minuty. Nagrodzone filmy będzie można zobaczyć 5 marca w Projektorni GAK w Brzeźnie.
( 16.02.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Nakręć się 2021 . Prace można przysyłać do 24 lutego 2021. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie 5 marca
"Nakręć się 2021". Prace można przysyłać do 24 lutego 2021. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie 5 marca
mat. GAK

 

 

- Wydaje się, że trzy minuty to mało, ale kiedy oglądamy nadesłane relacje okazuje się, że można w tym czasie bardzo dużo zawrzeć - przekonuje Izabela Terek-Jopkiewicz z Projektorni Gdańskiego Archipelagu Sztuki, która organizuje wydarzenie od dziesięciu lat.

Pomimo liberalnych zasad konkursu, pierwsza edycja nie była zbyt oblegana. Do Projektorni wpłynęło zaledwie 30 prac.   

- Ale i tak cieszyliśmy się, że są ludzie, którzy podjęli nasze wyzwanie i kręcili filmy o swoich pasjach - wspomina Jopkiewicz. - Dzięki temu poznaliśmy wiele ciekawych historii opowiedzianych za pomocą medium, jakim jest film. Poznaliśmy również ich autorów - osoby, które na co dzień zajmują się zwykle czymś innym, ale znajdują czas i ochotę na wypowiedzenie się poprzez film. Dla niektórych kręcenie filmów to nie pierwszyzna. Inni natomiast podjęli rzuconą przez nas rękawicę i przesłali swój pierwszy obraz. Cenne jest to, że chcą się podzielić z innymi swoimi przemyśleniami. Nierzadko "zaprzyjaźniamy się" z nadesłanymi filmami.

Tematy, o których twórcy opowiadali przez te lata były bardzo zróżnicowane. 

- Pamiętam filmy działające mocno na wyobraźnię, jak ten żołnierzu idącym przez pole - mówi Iza Jopkiewicz. - Niby nic się nie działo, ale w głowie widza pojawiało się wiele przemyśleń. Były mini reportaże o ciekawym życiu autorów, ale też czas, w którym sporo osób pasjonowało się jazdą na deskorolce. I takich prac wpływało bardzo dużo: chłopcy filmowali style i tricki, których się nauczyli.

Filmy ocenia trzyosobowe jury, w skład którego wchodzą wykładowcy, znawcy sztuki filmowej związani z Uniwersytetem Gdańskim i Gdyńską Szkołą Filmową: prof. Krzysztof Kornacki i dr Paweł Biliński oraz Izabela Terek - Jopkiewicz z GAK. Jury zawsze wnikliwie zapoznaje się ze wszystkimi pracami i potrafi docenić każdy przekaz.

Konkurs “Nakręć się!” od kilku lat ma rangę ogólnopolską. To, że prace przysyłane są przez twórców z całego kraju już nie dziwi. Nagradzani potrafią również przyjechać z odległych zakątków na uroczystą galę.  

- Z uznaniem i lekkim niedowierzaniem patrzyliśmy na ludzi, którzy na wieczorną Galę wręczenia nagród i pokaz wyróżnionych filmów przyjeżdżali do Projektorni z Wrocławia, Łodzi czy innych odległych miejscowości - uśmiecha się organizatorka. - W tym roku jedenasta edycja. Ciekawi jesteśmy, o czym teraz kręci się filmy. 

Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane i nagrodzone w PROJEKTORNI GAK w Gdańsku Brzeźnie 5 marca 2021 roku, o godz.18. 

Na uczestników czekają nagrody: 

  • nagroda główna - 1000 zł, 
  • dwie nagrody rzeczowe o wartości 300 zł każda 
  • oraz wyróżnienia.

W konkursie mogą brać udział filmy wykonane ogólnodostępnym sprzętem (kamerą, cyfrowym aparatem fotograficznym lub telefonem). Film nie powinien przekraczać 3 minut. Każdy uczestnik może zgłosić dowolną ilość filmów.

Termin nadsyłania filmów mija 24 lutego 2021 roku.

Należy je przesłać na adres:

PROJEKTORNIA GAK ul. Dworska 29 a; 80- 506 Gdańsk

lub na adres mailowy projektornia@gak.gda.pl

 

Regulamin, karty zgłoszenia dostępne na stronie www.gak.gda.pl.