17. Gdańska Jesień Pianistyczna. 10 koncertów wybitnych artystów od 4 do 25 listopada
W przeddzień Święta Niepodległości - w czwartek, 10 listopada, w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance wystąpi Cappella Gedanensis. Ceniony w kraju i za granicą gdański zespół wokalno-instrumentalny zaprezentuje się w składzie: Agata Długosz – flet, Łukasz Długosz – flet, Roman Perucki – organy, Maciej Gański – fortepian, i Michał Mossakowski – fortepian. Muzyków poprowadzi dyrygent Jerzy Maksymiuk.
W programie niezwykłego koncertu poświęconego wybitnemu artyście Wojciechowi Fangorowi, a zarazem zapowiadającego zbliżającego się Święto Niepodległości znalazły się utwory takich kompozytorów, jak: Paweł Mykietyn – Fangor na fortepian na cztery ręce, Aaron Copland – Fanfare for the Common Man na cztery ręce, Adam Dzieżyk – Autumn (utwór zainspirowany obrazem Jesień Wojciecha Fangora) – światowe prawykonanie, Samuel Barber – Walc i Hesitation (Tango) z Souvenirs Ballet Suite op. 28, Jerzy Maksymiuk – Passacaglia hommage á Fangor na dwa flety i orkiestrę – światowe prawykonanie, Jerzy Maksymiuk – Koncert na flet, organy i orkiestrę – światowe prawykonanie, Georg Philipp Telemann – Suita Don Quichotte, Samuel Barber – Adagio na orkiestrę, i Wojciech Kilar – Orawa.
Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prac Wojciecha Fangora, zatytułowana „Obrazy muzyczne”. Jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Wojciecha Fangora, a została przygotowana z okazji koncertu poświęconego pamięci artysty. Prezentowane prace łączy motyw muzyczny – wszystkie zawierają jakieś mniej lub bardziej oczywiste odniesienia do muzyki.
- W pierwszym rzędzie pojawia się fortepian – jego matka była zawodową pianistką. Instrumenty towarzyszyły Fangorowi od dzieciństwa i zapładniały jego multimedialną wyobraźnię, stając się grającymi rzeźbami. Oddawał je później na płótnie. Balansując na granicach widzialności i słyszalności, szukał własnej drogi do zrozumienia tajemnicy, esencji namacalnego stawania się dźwięku. Jak namalować muzykę? Jak wyrazić dźwięk kolorem, kształtem, fakturą, milczeniem? Były to ważne, pytania, które wpłynęły na kształt jego twórczości. Sztuka patrzenia przeplatała się ze sztuką słuchania - zapraszają organizatorzy.
Otwarcie wystawy o godzinie 18:00, początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety: 22-100 zł.