Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz iluminację pomnika

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotował iluminację pomnika "Tym co za polskość Gdańska". Biało-czerwone światło upamiętnia 100. lecie odzyskania wolności przez nasz kraj.To nie wszystkie kolorystyczne akcenty pojawiające się w mieście z tej okazji.

100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz iluminację pomnika
A
A
data publikacji: 04 października 2018 r.
Od kilku dni pomnik 'Tym co za polskość Gdańska' rozświetla biało-czerwone światło
Pomnik 'Tym co za polskość Gdańska' rozświetla biało-czerwone światło
Magdalena Kiljan/GZDiZBiało-czerwone światła zainstalowano z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pomnik poświęcony jest tym, którzy stracili życie w walce za polskość Gdańska na przestrzeni ostatnich siedmiu stuleci. Upamiętnia ofiary od rzezi gdańskiej z 1308 roku - mieszkańców miasta wymordowali wtedy krzyżacy - aż do zakończenia II Wojny Światowej.

Za projekt monumentu, który stoi przy ulicy Podwale Staromiejskie, odpowiedzialni byli Wawrzyniec Samp oraz Wiesław Pietroń. Odsłonięto go 28 grudnia 1969 roku.

Na razie jeszcze w pąkach, ale niedługo rozkwitną - biało-czerwone chryzantemy na Rondzie Ofiar Katynia
Na razie jeszcze w pąkach, ale niedługo rozkwitną - białe i czerwone chryzantemy na Rondzie Ofiar Katynia
Mat. GZDiZTo niejedyny biało-czerwony akcent wolnościowy w naszym mieście.

Jubileusz 100. lecia odzyskania niepodległości jest również pretekstem do wybrania przez GZDiZ biało-czerwonej kolorystyki roślin, które zasadzane były przez cały rok na gdańskich klombach, wieżach kwiatowych, w donicach czy kwietnikach. Wiosną były to bratki i stokrotki, latem dalie, begonie i pelargonie, a jesienią przyszedł czas na chryzantemy wielkokwiatowe.

Gdzie szukać biało-czerwonych kwietnych akcentów w Gdańsku? Od dzisiaj, od czwartku 4 października, na Rondzie Ofiar Katynia. Tu pojawiły się białe i czerwone chryzantemy.

 

-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AU (0)
www.gdansk.pl