PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

79. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września o godzinie 4:45 na Westerplatte rozpoczną się obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej
westerplatte 2017
Uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w 2017 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

O godzinie 4:45 rozpoczął się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej, rozpoczynając tym samym pierwszą bitwę II wojny światowej. Pomimo przeważających sił wroga i ataków zarówno z morza, lądu i powietrza decyzja o kapitulacji podjęta została dopiero 7 września.

Podczas szturmu na Westerplatte poległo co najmniej szesnastu Polaków, zaś straty niemieckie szacuje się na ok. 300-400 zabitych i rannych.

Oddajmy hołd bohaterom - spotkajmy się na Westerplatte
„Serdecznie zapraszam na Westerplatte wszystkich rodaków, którzy tego szczególnego dnia w historii Polski zechcą oddać cześć i pamięć bohaterskim obrońcom Westerplatte. Stańmy razem u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża i oddajmy hołd tym, którzy złożyli największą ofiarę życia na ołtarzu walki o wolną i niepodległą Ojczyznę” - zachęca Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na poranne uroczystości tradycyjnie już będzie można dojechać komunikacją miejską. Specjalnie na tę okazję zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów. Osoby podróżujące autami będą mogły pozostawić je na pobliskich parkingach. Należy pamiętać jednak o ograniczonej liczbie miejsc.

Ze względu na wymogi bezpieczeństwa uczestnicy uroczystości nie mogą zabierać ze sobą przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu.

Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy uczestników uroczystości na tradycyjną polską grochówkę serwowaną z oryginalnej przedwojennej kuchni polowej.

Victoriaschule
Tragedia pierwszych dni września 1939 r. nieodłącznie wiąże się z budynkiem Viuktoriaschule, obecnie będącego siedzibą Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

To tutaj pierwszych dniach września hitlerowcy torturowali i zamęczyli przedstawicieli polonii gdańskiej. Szacuje się, że liczba aresztantów sięgała nawet 3 tys. osób. Część z nich została później przetransportowana m.in.. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

„Zapraszam do modlitwy i złożenia wieńców przy tablicy upamiętniającej zamęczonych i torturowanych Polaków. Spotykamy się tradycyjnie już o godz. 10:00 u stóp tablicy przy ul. Kładki 24” mówi Piotr Mazurek - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska i współorganizator uroczystości.

Msza św. za Poległych Pocztowców
O godzinie 12:00 pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji Poległych Pocztowców oraz złożenie wieńców u stóp Pomnika.

Spotkanie z historią
1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr 1 na Westerplatte i inne obiekty staną się bohaterami corocznego festiwalu „Spotkania z Historią” zorganizowanego z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Podczas dwóch dni odbędzie się szereg pokazów pirotechniczno-rekonstruktorskich nawiązujących do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Na półwyspie będzie można zobaczyć także zabytkowy sprzęt wojskowy używany przez Polaków walczących na frontach w 1939-1945 r.

Tegoroczna edycja festiwalu, która rozegra się w sobotę i niedzielę z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie miała bardziej rozbudowaną formułę niż jej zeszłoroczna odsłona. Widzowie zobaczą cztery duże pokazy pirotechniczno-rekonstrukcyjne nawiązujące do obrony półwyspu przed niemiecką agresją w dniach 1-7 września 1939 r., a także szereg mniejszych scenek na terenie całego Westerplatte. Udział w festiwalu weźmie ok. 100 rekonstruktorów z całego kraju zrzeszonych w kilku grupach rekonstrukcyjnych.

– Nasze wydarzenie poświęcone będzie w głównej mierze wydarzeniom z września 1939 r., ale chcemy także zwrócić uwagę widzów, na fakt, iż nasi rodacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. W części poświęconej "Polakom na frontach II wojny światowej" zaprezentujemy grupy odtwarzające miedzy innymi Polaków walczących w armii brytyjskiej, amerykańskiej, czy Armii Czerwonej. Towarzyszyć im będzie pokaz sprzętu wojskowego, w tym czołgów (Sherman, M3 Stuart, T-34) – mówi Grzegorz Jedlicki z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1.

Pierwszy dzień „Westerplatte – Spotkania z historią” rozpocznie o godzinie 10:00 apelem rekonstruktorów przy Cmentarzyku Obrońców Westerplatte. O godzinie 12:00 i 19:00 odbędą się dwa z czterech głównych pokazów. W południe rekonstruktorzy zainscenizują potyczkę przy Wartowni nr 1, a wieczorem zgromadzeni widzowie będą mogli zobaczyć bombardowanie ruin Nowych Koszar.

2 września odbędą się dwa pozostałe główne pokazy. Głównym bohaterem pierwszej inscenizacji, która odbędzie się o godz. 12:00, będzie placówka „Fort”. Jej obrońcy będą odpierać niemiecki atak wzdłuż plaży. O godz. 16:00 rekonstruktorzy przeniosą się pod Wartownię nr 1.

Podczas dwóch dni będzie można zobaczyć mniejsze inscenizacje rekonstruktorów na terenie całego półwyspu. odbyć przejażdżkę drezyną, skosztować tradycyjnej, wojskowej kuchni przygotowanej według dawnych przepisów, a także nieodpłatnie zwiedzić Wartownię nr 1 na Westerplatte – oddział Muzeum Gdańska.