PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spółdzielnia Uczniowska "Biedroneczka"

Spółdzielnie uczniowskie funkcjonują w Polsce od 1900 roku. Są doskonałym sposobem na kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród nawet najmłodszych uczniów. W przeciwieństwie do teoretycznych zajęć z przedsiębiorczości, spółdzielczość uczniowska jest doskonałą formą nauki, poprzez zabawę i bezpośrednie działanie. Motywuje młodego człowieka do wykazania postawy kreatywnej i zaangażowanej, a także przejawiania własnej inicjatywy oraz przezwyciężania przeciwności. Najbardziej znaną formą działalności spółdzi

A
A
Bardzo niezwykły sklepik szkolny.

Na otwarcie Spółdzielni Uczniowskiej "Biedroneczka" przy SP 49 wpłynęło kilka czynników. Przede wszystkim jako Przewodnicząca Rady Rodziców i jako mama ucznia tej szkoły pomyślałam, że warto tworzyć inicjatywy, które będą korzystne dla naszych dzieci, czyli:

  • pozwolą dzieciom na rozwijanie swoich talentów,
  • posłużą im jako element wychowawczy,
  • pozwolą zdobywać nowe doświadczenia,
  • utrwalą wiarę w siebie i w swoje umiejętności,
  • nauczą nowych relacji,
  • dadzą radość z robienia dobrych rzeczy.

To jest podstawą każdej naszej inicjatywy.

Drugorzędną rolę odegrało także zamknięcie sklepiku szkolnego po zmianach ustawowych w 2015 roku dotyczących sposobu żywienia dzieci w szkołach. Postanowiłam połączyć "potrzebę z możliwością" i korzystając z cennych doświadczeń własnego dzieciństwa przypomniałam sobie w jaki sposób kształtowano moje pokolenie. Tak powstał pomysł wznowienia idei spółdzielczości, która znana jest od 1900 roku, a której inicjatorką i propagatorką była Pani Jadwiga Dziubińska, wybitny pedagog.

Kolejną fazą było odnalezienie w sieci instytucji, która zarządza spółdzielczością w kraju. Organem odpowiedzialnym za wspieranie spółdzielni uczniowskich jest Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, która mieści się w Krakowie.

FRSU poprowadziło nas przez kolejne fazy zakładania naszej działalności. Otrzymaliśmy od nich bardzo fachową pomoc merytoryczną i pozostajemy w stałym kontakcie, gdybyśmy potrzebowali jakiegokolwiek wsparcia.

Ważnym elementem powstania szkolnej spółdzielni była niezwykła pomoc i zaangażowanie Pani Ewy Kasprowiak, która jest Opiekunem Spółdzielni. Jest nauczycielką-bibliotekarką w naszej szkole i osobą niezwykle kreatywną i pozytywną dla wszelkich inicjatyw mających służyć dzieciom. Mam w niej ogromne wsparcie. Jako osoby zaangażowane w prace spółdzielni podzieliłyśmy się obowiązkami: Pani Ewa Kasprowiak kieruje działaniami Spółdzielni, organizuje pracę dzieci, szkoli dzieci w zakresie pracy w sklepiku, ustala dyżury w sklepiku, zajmuje się finansami, ja zajmuję się stroną logistyczną, czyli zamówieniami i znajdowaniem produktów zgodnych z wymogami żywienia. Sprzedajemy produkty pozbawione cukru i soli, które szkodzą na dłuższą metę każdemu. Mówimy o tym i propagujemy informacje, że zdrowe przekąski też mogą być smaczne.

Pani Ewa przeprowadziła także rekrutację uczniów do spółdzielni. Są to uczniowie klas piątych, którzy przecierają szlaki dla młodszych koleżanek i kolegów, którzy w przyszłym roku szkolnym chcą zasilić szeregi naszej spółdzielni. Dzieci radzą sobie świetnie ucząc się przy okazji odpowiedzialności, podstawowych zasad przedsiębiorczości i współpracy w zespole. Z wywiadu z rodzicami wiem, że dzieci bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków, a udział i praca na rzecz szkoły ogromną satysfakcję, bo czują się ważni.

Dzieci bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków.

Dzieci są podstawą i głównym filarem naszej działalności, a my, dorośli jesteśmy tylko ich przewodnikami. Spółdzielczość to dobra inicjatywa, która powinna być propagowana szerzej w różnych placówkach.

Tekst przygotowany przez p. Małgorzatę Kosmalę - przewodniczącą RR przy SP 49.

k

Przyjęcie nowych członków oraz decydowanie o nowych działaniach odbywa się na walnym zebraniu wszystkich spółdzielców.

Obecnie Spółdzielnia liczy 14 członkiń i członków - są to uczniowie klas szóstych. Przyjęcie nowych członków oraz decydowanie o nowych działaniach odbywa się na walnym zebraniu wszystkich spółdzielców. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, tam m.in. członkowie Spółdzielni podejmują również decyzje co do podziału zysków. Jak widać na załączonych zdjęciach, są to spotkania w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze.

Spotkania odbywają się w bardzo miłej, rodzinnej atmosferze.

Na grudniowym spotkaniu omawiano wykonanie dekoracji świątecznych w naszym sklepiku oraz plan wycieczki do Warszawy, którą zaplanowano na kwiecień. Trzydniowy pobyt w stolicy w 2/3 będzie sfinansowany z wypracowanych zysków spółdzielni. Ramowy plan zwiedzania Warszawy to: Muzeum Spółdzielczości, Centrum Nauki "Kopernik", Muzeum Techniki, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Powązki. Na wycieczce śniadania i kolacje będą przygotowywane przez samych spółdzielców. Dzieci już nie mogą się doczekać wyjazdu.

Tekst napisany przez p. Ewę Kasprowiak - nauczycielkę SP 49, opiekunkę spółdzielców.