PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Smaki w życiu Przedszkolaka czyli mikrokroki do makrozmian

A
A

Spotkanie inaugurujące Gdańską Akademię Rozwoju Kadr, odbyło się 8 kwietnia w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 20 w Gdańsku.  W ramach pierwszego spotkania o intrygującym tytule „Smaki w życiu Przedszkolaka, a niepokojące zachowanie Dziecka”, poruszono kwestie związane ze zdrowym odżywaniem, nie tylko wśród podopiecznych, ale także ich opiekunów. – Dobry lider to nie tylko dobry nauczyciel, ale też manager, ktoś kto umie przeprowadzać zmiany. Często należy zacząć od siebie, aby móc zachęcić innych do zmian – mówił Prezydent Paweł Adamowicz podczas otwarcia.

Na pierwsze spotkanie zaproszono Małgorzatę Waluszewską, autorkę książki „MetaDieta - mikrokroki do makrozmian”, która na własnym przykładzie zachęcała zgromadzonych do zdrowego odżywania. – Proponuję usunięcie ze swojego życia żywności przetworzonej oraz przemysłowej. Cukier, wszelkiego rodzaju konserwanty, zagęszczacze, spulchniacze, utwardzane tłuszcze trans - to wszystko zmienia ludzki metabolizm. Jeżeli je wykluczymy, organizm nam się odwdzięcza równowagą fizyczną oraz psychiczną. Po latach stosowania diety, możemy zauważyć nawet cofnięcie procesów starzenia – mówi Małgorzata Waluszewska. Spożywając żywność przetworzoną, zakwaszamy własny organizm, a to prowadzi do całej listy chorób, kończąc na nowotworach. – Poprzez zdrowe odżywanie, możemy wpływać na reaktywność genów, uciszać je i nie doprowadzać do rozwoju chorób genetycznych. Celowe dobieranie składników może powodować dłuższe życie w dobrej formie – dodaje autorka.

Celem spotkania było zainspirowanie dyrektorów do edukacji żywieniowej w życiu dzieci oraz zapoczątkowanie zmian w szkolnych jadłospisach. – Dzisiaj się mówi, że ADHD wśród dzieci jest powszechne. My możemy na to wpływać, uspakajać dzieci, proponując im zdrową, nieprzetworzoną żywność. Unikniemy w ten sposób nagłego skoku poziomu cukru w organizmie dziecka, będzie ono spokojne i stabilne emocjonalnie – dodaje Małgorzata Waluszewska.

Gdańska Akademia Rozwoju Kadr to cykl spotkań dla dyrektorów gdańskich przedszkoli oraz szkół podstawowych, które mają stać się motorem małych zmian w życiu ich podopiecznych. Spotkania będą poruszały nie tylko tematy z zakresu pedagogiki oraz zarządzania, ale także kwestie, które zachęcą dyrektorów do pozytywnych zmian w ich życiu osobistym.

Autor: Justyna Michalkiewicz