PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Samorządowe programy zdrowotne nagrodzone!

8 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja Sercowe Warsztaty, podczas której przyznano wyróżnienia i nagrody w konkursie „Samorząd od Serca”. W tym roku organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” w ramach, której organizowany jest konkurs „Samorząd od Serca” zdecydowali się wyróżnić 17 samorządów. Uhonorowane jednostki realizowały działania z zakresu edukacji i profilaktyki chorób układu krążenia. To już druga edycja konkursu. W tym roku nagrodę główną – akcję bezpłatnych badań przyznano powiatowi bialsk

A
A

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na Życie” już od 4 lat organizowane są akcje bezpłatnych badań serca na terenie całej Polski. Od 2012 roku kampania odwiedziła ponad 120 polskich miast oferując pomiary ciśnienia tętniczego krwi i badania wieku serca. Jednak działania kampanii nie skupiają się tylko na bezpłatnych badaniach. Organizator kampanii: grupa Polpharma, zdecydował się po raz kolejny wyróżnić jednostki samorządowe, które z własnej inicjatywy podejmują działania mające na celu profilaktykę chorób serca na podległych im terenach.

Do udziału w tegorocznej odsłonie konkursu zostały zaproszone wszystkie jednostki samorządowe w Polsce. Organizator kampanii zdecydował się uhonorować 17 samorządowych programów zdrowotnych z zakresu profilaktyki chorób układu krążenia. Dodatkowo starostwo powiatowe w Białej Podlaskiej oraz miasto Poznań otrzymały nagrodę w postaci jednodniowej akcji badań wieku serca i pomiaru ciśnienia w ramach kampanii „Ciśnienie na Życie”. Zostaną one przeprowadzone na terenie (tych miast/gmin) jeszcze w tym roku. Mieszkańcy wygranych gmin będą mogli skorzystać z wykwalifikowanej opieki medycznej oraz poznać prawdziwy wiek swojego serca, który często różni się od wieku metrykalnego.

„Zainteresowanie tegoroczną edycją konkursu „Samorząd od Serca” wskazuje na to, że świadomość społeczeństwa z zakresu profilaktyki chorób serca stale rośnie. Grupa Polpharma stara się wspierać działania mające przyczynić się do zwiększania wiedzy wśród Polaków na temat profilaktyki wielu chorób, w tym właśnie chorób kardiologicznych. Chciałabym pogratulować wszystkim wyróżnionym samorządom, które dzięki swoim programom sprawiają, że Polacy bardziej dbają o swoje zdrowie” Emilia Aksan-Kruczek, Koordynator kampanii „Ciśnienie na Życie”, Polpharma.

Inicjatywy, takie jak konkurs „Samorząd od Serca” pokazują, że samorządy terytorialne chętnie realizują dla swoich mieszkańców, programy z zakresu edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób, w tym schorzeń układu krążenia. Każdego roku w Polsce jest ich wdrażanych kilkadziesiąt. W tegorocznej edycji konkursu, organizatorzy spotkali się z dużym odzewem ze strony samorządów, które przedstawiły swoje autorskie programy propagujące profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Przedstawione programy często bazowały na bezpłatnym specjalistycznym poradnictwie z zakresu chorób przewlekłych: nadciśnienia, hipercholesterolemii, cukrzycy oraz umożliwieniu przeprowadzenia badań profilaktycznych. Mimo różnorodności programów realizowanych w całym kraju, ich niezmienne założenia to zwiększenie poziomu wiedzy mieszkańców na temat przyczyn powstawania chorób cywilizacyjnych, zwiększenie ich wczesnej wykrywalności, a co za tym idzie zmniejszenie przedwczesnej umieralności z ich powodu. Warto zaznaczyć, że działania tego typu mobilizują inne jednostki samorządowe do wdrażania podobnych aktywności na swoich terenach, tym samym zwiększając świadomość Polaków o potrzebie zmian w stylu życia i wdrażania zachowań prozdrowotnych.

Pamiętajmy o regularnych kontrolach lekarskich - szczególnie osoby z podwyższonym ryzykiem wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych.

Tytuły „Samorząd od Serca” otrzymały:

 • Gmina Biała-Rawska
 • Gmina Gogolin
 • Gmina Kcynia
 • Gmina Milanówek
 • Miasto Brodnica
 • Miasto Gdańsk
 • Miasto Jarosław
 • Miasto Józefów
 • Miasto Kędzierzyn-Koźle
 • Miasto Kraków
 • Miasto Legionowo
 • Miasto Poznań
 • Powiat Bialski
 • Powiat Cieszyński
 • Powiat Kutnowski
 • Samorząd Województwa Małopolskiego
 • Samorząd Województwa Mazowieckiego

 


Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na Życie”

Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 350 000 badań przeprowadzonych w ramach Kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Dlatego w tym roku działania Kampanii będą popularyzowały regularne kontrole lekarskie osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.

 

Biuro prasowe kampanii:

Emilia Sawińska

e-mail: emilia.sawinska@procontent.pl

tel. 531 844 325

WAŻNE!

Trwają konsultacje Projektu Gdańskiego Programu Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym na lata 2017-2020. Uwagi i opinie można zgłaszać do 20 grudnia 2016 r.  na formularzu dostępnym TUTAJ.

Katarzyna Lewińska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Rozwoju Społecznego
Referat Integracji Społecznej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi