Pamiętaj o szkole! - informacja dla rodziców wyjeżdżających za granicę
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Pamiętaj o szkole! - informacja dla rodziców wyjeżdżających za granicę

Pamiętaj o szkole! - informacja dla rodziców wyjeżdżających za granicę
Wyjeżdżając z dzieckiem poniżej 18 roku życia za granicę rodzice mają obowiązek zapewnienia mu kontynuacji nauki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę - pamiętaj o szkole!

Wyjeżdżając z dzieckiem poniżej 18 roku życia za granicę rodzice mają obowiązek zapewnienia mu kontynuacji nauki. Niedopilnowanie spełniania obowiązku szkolnego i nauki wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami tak dla rodziców jak i dzieci - w wielu różnych sferach. W trosce o edukację wyjeżdżających dzieci Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało praktyczny pakiet informacyjny dla rodziców.

plakat

Nasilenie się migracji obywateli polskich do innych państw członkowskich po przystąpieniu do Unii Europejskiej sprawiło, że w ostatnich latach wzrosła w Polsce liczba uczniów, którzy doświadczyli skutków emigracji rodziców. Niestety część rodziców zapomina o dopełnieniu koniecznych formalności przed wyjazdem czy o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów związanych z edukacją dziecka, co potem znacznie może utrudnić zapisanie go do szkoły w innym kraju -  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Krzysztof Stanowski.

O co zadbać przed wyjazdem z Polski - (fragment ulotki MEN)

  • Zbierz informacje o systemie edukacji w kraju, do którego jedziesz oraz potrzebne dokumenty.
  • Wskazane jest, aby już przed wyjazdem Twoje dziecko rozpoczęło naukę języka obcego ? łatwiej mu będzie porozumieć się z nauczycielami i dziećmi w nowej szkole.
  • Staraj się zaplanować wyjazd tak, by dziecko nie przerywało nauki w trakcie roku szkolnego.
  • Planując wyjazd: skontaktuj się z polskim konsulatem w kraju, do którego jedziesz
  • Poinformuj dyrektora szkoły/gminę o wyjeździe, aby uniknąć konsekwencji prawnych wynikających z nieposyłania dziecka do szkoły.
  • Poproś dyrektora szkoły (wychowawcę, pedagoga szkolnego) o opinię o uczniu dotyczącą jego uzdolnień, zainteresowań, ew. trudności, czy specjalnych potrzeb edukacyjnych i przetłumacz ją. W ten sposób ułatwisz swojemu dziecku start w nowej szkole. Od pierwszego dnia będzie miało szansę być otoczone odpowiednią opieką i odpowiednio ukierunkowane.
  • Zabierz ze sobą ostatnie świadectwo szkolne oraz metrykę urodzenia (odpis aktu urodzenia) dziecka i przetłumacz te dokumenty na język kraju, do którego wyjeżdżasz lub na język angielski.

Więcej informacji Jak zapisać dziecko do szkoły oraz Jak podtrzymać kontakt z polskim językiem i kulturą za granicą w materiałach MEN:

Polecamy: www.polska-szkola.pl

Źródło: www.men.gov.pl