Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Komunikat do Dyrektorów jednostek oświatowych ws. organizacji zdalnego nauczania

A
A

Szanowni Państwo, Dyrektorzy gdańskich szkół i placówek oświatowych,

 

dobiega końca trzeci tydzień zawieszenia zajęć w kierowanych przez Państwa jednostkach oświatowych. Dziękując Wam i Waszym pracownikom za codzienne zaangażowanie pragnę zaapelować o nieustającą mobilizację całej społeczności oświatowej, tj. Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników niepedagogicznych o dyscyplinę w przestrzeganiu codziennych obostrzeń mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Decyzją MEN to głównie na Państwa barkach spoczęło zorganizowanie przy wsparciu samorządu procesu zdalnego nauczania. Cieszy ogromna aktywność osób korzystających na co dzień z unikatowego gdańskiego rozwiązania, czyli Gdańskiej Platformy Edukacyjnej. Obecna aktywność użytkowników aplikacji Microsoft Teams wzrosła w porównaniu z poprzednimi miesiącami o ok. 82 000 %. Należy mieć nadzieję, że również po ustaniu obecnej sytuacji nadzwyczajnej nie zmniejszy się nasze codzienne zaangażowanie w budowę nowoczesnej gdańskiej edukacji.

Ponownie proszę Państwa, abyście planując organizację pracy Waszej placówki w tym trudnym okresie zwrócili szczególną uwagę na indywidualne potrzeby każdego ucznia. Również Państwa nauczyciele zwracają uwagę, że obecna forma pracy wymaga od nich dużo większego zaangażowania. Pamiętajmy, że umożliwiona rozporządzeniem MEN praca zdalna z uczniami nie jest nauką online w pełnym tego słowa znaczeniu, tj. nie musi, a wg mnie nawet nie powinna odzwierciedlać tygodniowego planu zajęć z okresu poprzedzającego ograniczenie w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli. W dalszym ciągu ważniejsze powinno być wspieranie, konsultowanie niż tylko realizacja podstawy programowej bez zwracania uwagi na możliwości dziecka.

W naszej codziennej pracy jednym z najistotniejszych elementów jest podtrzymanie bieżącej komunikacji. Zachęcam Państwa, abyście na co dzień wykorzystywali dostępne narzędzia, w tym również te zapewniane w ramach Gdańskiej Platformy Edukacyjnej. Aktywnie czerpcie z bogatych zasobów grup dedykowanych w mediach społecznościowych zarówno dyrektorom, jak i nauczycielom gdańskich szkół i placówek. Udostępniajcie tutoriale publikowane na kanale YouTube, w tym również te, które poprzez dostępne tłumaczenie na inne języki mają docierać do dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym. W każdym naszym postępowaniu miejmy na uwadze przeciwdziałanie różnym formom możliwego wykluczenia.

Przed nami wszystkimi kolejne duże wyzwania. Brak jednoznacznych decyzji po stronie MEN odnośnie organizacji egzaminów w sytuacji panującego zagrożenia epidemiologicznego wymusza na nas bieżące śledzenie komunikatów dostępnych zarówno na stronie MEN, jak i Centralnej i Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Wiem, że każdy dzień przynosi nowe pytania i wyzwania. Wiem też, że na większość z nich starają się na bieżąco odpowiadać pracownicy Wydziału Rozwoju Społecznego. Już dziś zapraszam jednak na kolejną z plenarnych konferencji organizowanych wzorem ubiegłego tygodnia, w formie zdalnej. Spotkanie oczywiście formalnie zostanie umieszczone w aplikacji Microsoft Teams, natomiast już dziś zapraszam do włączenia się w dyskusję 8 kwietnia.

 

Życząc wszystkim Państwu sił, wytrwałości i mimo wszystko pogody ducha w tym trudnym czasie pozostaję z wyrazami szacunku

 

Aleksandra Dulkiewicz

Prezydent Miasta Gdańska