PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

?Kleksomania? opanuje Centrum Hewelianum

Dzięki zgodzie i życzliwości spadkobierców Jana Brzechwy, w remontowanym budynku Koszar Schronowych, przy głównym placu Fortu Góry Gradowej, powstanie wyjątkowa przestrzeń inspirowana przede wszystkim przygodami Pana Kleksa. W laboratorium będzie można odnaleźć również motywy z innych utworów tego wybitnego autora, którego książki wychowywały kilka pokoleń Polaków.

A
A

- znamy wstępną koncepcję aranżacji laboratorium doświadczalnego dla najmłodszych!

?(?) w ogromnym parku, pełnym rozmaitych dołów jarów i wąwozów? samym sercu Gdańska powstanie nowa siedziba dobrze znanej Akademii.
Czy b
ędzie to sentymentalna podróż w czasie, czy zupełnie nowa odsłona, przekona się każdy, kto w przyszłym roku odwiedzi nowe laboratorium dla dzieci w Centrum Hewelianum.

Dzięki zgodzie i życzliwości spadkobierców Jana Brzechwy, w remontowanym budynku Koszar Schronowych, przy głównym placu Fortu Góry Gradowej, powstanie wyjątkowa przestrzeń inspirowana przede wszystkim przygodami Pana Kleksa.
W laboratorium b
ędzie można odnaleźć również motywy z innych utworów tego wybitnego autora, którego książki wychowywały kilka pokoleń Polaków.

Już w przyszłym roku najmłodszych gości Laboratorium Pana Kleksa w Centrum Hewelianum przywita szpak Mateusz. To z nim będzie można przenieść się do tonącego w zieleni magicznego ogrodu, gdzie ?jesień i zima trwają zaledwie jeden miesiąc, pięć dni i dwie godziny? - tak oto rozpocznie się fascynująca podróż po Bajdocji. W otoczeniu najbardziej niezwykłych bajek, kiedy każdy z małych gości zanurzy się w baśniowych przygodach, na horyzoncie zarysuje się zupełnie odmienna przestrzeń - to wyrośnie przed nami Wyspa Wynalazców! Stamtąd będzie już można odnaleźć wrota prowadzące do podwodnej krainy- Abecji, nim się jednak obejrzymy droga poprowadzi nas dalej przez Krainę Sennnych Luster, aż do najbardziej eksperymentalnej przestrzeni całego laboratorium, czyli Kuchni Pana Kleksa.

Pomysł utworzenia przestrzeni doświadczalno - warsztatowej dedykowanej dzieciom powstał w związku z realizacją kolejnego etapu budowy Centrum Hewelianum. Idea przyświecająca zasadom stosowanym przez Pana Kleksa, czyli łączenie nauki z zabawą, idealnie wpisuje się w program, który od trzech lat realizuje gdańskie Centrum Hewelianum.
Postać twórczego oddanego pracy nauczyciela oraz jego niezwykłe podejście do uczniów i wyprzedzające czasy metody nauczania zainspirowały zespół Centrum Hewelianum - tak powstał pomysł na wykorzystanie wątków, postaci i fragmentów ?Akademii Pana Kleksa? oraz innych książek Jana Brzechwy w koncepcji aranżacji nowego laboratorium oraz przy tworzeniu programu edukacyjnego.

?Laboratorium Pana Kleksa? będzie miejscem naukowych zabaw, przeznaczonym dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Laboratorium adresowane jest więc przede wszystkim do dzieci w przedziale 5-8 lat. W oparciu o koncepcję aranżacji przestrzeni powstanie również program edukacyjny inspirowany naukami Pana Kleksa. Z zajęć edukacyjnych korzystać będą mogły grupy zorganizowane, a w soboty oraz niedziele również osoby indywidualne, czyli dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami.

Prowadzone warsztaty mają rozwijać wiedzę o otaczającym świecie, zdolności poznawcze, umiejętności obserwacji oraz rozbudzać wrodzoną ciekawość i wyobraźnię najmłodszych odbiorców. Tematyka zajęć związana będzie z naukami przyrodniczymi, czyli przede wszystkim biologią, chemią i geografią. Dodatkowo zajęcia edukacyjne będą uzupełniane o aktywności pozwalające rozwijać artystyczne formy wyrazu, takie jak plastyka, muzyka czy teatr.

?Laboratorium Pana Kleksa? powstanie w Koszarach Schronowych ? jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na terenie Fortu Góry Gradowej. Pomieszczenie składa się z trzech części, a dodatkowo na potrzeby laboratorium zaadaptowana zostanie część suchej fosy przykrytej szkłem. Łączna powierzchnia użytkowa przeznaczona na laboratorium wynosi 140 m?. Aranżacją ?Laboratorium Pana Kleksa? zajmuje się pracownia Mio Design Studio z Krakowa.

Rewaloryzacja budynku Koszar Schronowych jest częścią projektu pn. ?Centrum Hewelianum. Budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego w Gdańsku. Etap I B?. Projekt ten stanowi kolejny etap tworzenia Centrum Hewelianum i jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. W jego ramach zostaną zrewitalizowane i zaadaptowane na cele edukacyjno-ekspozycyjne cztery historyczne budynki: Koszary Schronowe, Bateria Moździerzy wraz z Poterną oraz Laboratorium Amunicyjne nr 3. Uporządkowany i zagospodarowany zostanie również majdan, czyli centralny placu fortu. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2010 roku, a jego zakończenie przypada na IV kwartał 2012 roku.

Już wkrótce kolejne odsłony projektu !