PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Znowelizowana Ustawa o systemie oświaty

Znowelizowana Ustawa o systemie oświaty
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W posiedzeniu dn. 14 stycznia 2016 roku wzięło udział 18 członków Gdańskiej Rady Oświatowej oraz 2 gości.

Spotkaniu przewodniczyła: Katarzyna Hall – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej

PORZĄDEK OBRAD

1.  Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad

2.  Znowelizowana Ustawa o systemie oświaty

3. Dyskusja

4. Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska

5. Sprawy bieżące i wolne wnioski

6. Podsumowanie  

Ad. 1. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej Katarzyna Hall, która przedstawiła porządek obrad.

Przewodnicząca zaproponowała zamianę kolejności punków: 2 i 4 z uwagi na wymagane kworum przy opiniowaniu projektów uchwał Rady Miasta Gdańska. Członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej przyjęli jednogłośnie porządek obrad z uwzględnieniem zmiany kolejności punktów. Po zmianie:

- punkt 2 otrzymał brzmienie „Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska”

- punkt 3 otrzymał brzmienie „Znowelizowana Ustawa o systemie oświaty”

- punkt 4 otrzymał brzmienie „Dyskusja”.

Ad 2. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch przedstawiła uzasadnienia konieczności podjęcia uchwał:

a.  druk nr 553 - w sprawie zamiaru likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych Nr 2 wchodzącego w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 przy Al. Gen. Józefa Hallera 16/18 w Gdańsku,

b. druk nr 554 - w sprawie zamiaru likwidacji Technikum Uzupełniającego dla Dorosłych Nr 1 wchodzącego w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 przy Al. Gen. Józefa Hallera 16/18 w Gdańsku,

Oba projekty uchwał dotyczą szkół, które z mocy nowelizacji przepisów ustawy o systemie oświaty zakładają likwidację techników uzupełniających dla dorosłych. Dodatkowo są to szkoły, w których ostatni rocznik słuchaczy zakończył edukację w roku szkolnym 2014/2015.

c. druk nr 559 – Uchwała zmieniająca Uchwałę Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji z budżetu Gminy Miasta Gdańska dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, szkół oraz placówek publicznych i niepublicznych prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego lub osoby fizyczne na terenie Gdańska oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Konieczność podjęcia uchwały związane jest ze zmianą rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2016 r., w którym zmieniono zasady obliczania subwencji oświatowej dla uczniów objętych tzw. edukacją domową. Rozporządzenie ogłoszono w Dzienniku Ustaw z dn. 30.12.2015 r. a weszło w życie od 1 stycznia 2016 r.

Przeprowadzono jawne głosowania, w obecności 17 członków Rady, nad projektami uchwał.

Wyniki głosowania nad projektami uchwał:

a. druk nr 553 – zaopiniowano pozytywnie:

            za – 17 osób

przeciw – 0 osób

wstrzymało się –  0 osób

b. druk nr 554 – zaopiniowano pozytywnie:

za – 17 osób

przeciw – 0 osób

wstrzymało się –  0 osób

c.  druk nr 559 – zaopiniowano pozytywnie:

za – 16 osób

przeciw – 0 osób

wstrzymało się –  1 osoba

Ad 3. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch przedstawiła członkom Gdańskiej Rady Oświatowej najważniejsze aspekty prawne zawarte w Ustawie z dnia 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2016, poz. 35).

Wprowadzone zmiany mogą spowodować w Gdańsku:

- w przypadku nie podjęcia nauki w klasie I przez dzieci 6. letnie o ponad 300 zmniejszyłaby się liczba etatów nauczycielskich, spowodowałoby to konieczność wypłacenia odpraw nauczycielom;

- przez 12 lat brakowałoby jednego rocznika uczniów na różnych poziomach edukacji;

- miasto nie jest w stanie, w aktualnej sytuacji prawnej, odpowiedzieć na pytanie  ile dzieci 6. letnich podejmie naukę w klasie I, ile zostanie w przedszkolu a ile w szkolnej „0”;

- niewiadomą jest również decyzja rodziców co do pozostawienia na kolejny rok dzieci w klasie I lub II.

Dodatkowo ustawa wzmocniła rolę kuratora oświaty – ustalenie przez radę gminy sieci publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, likwidacja lub przekształcenie przedszkola, szkoły lub placówki będą teraz możliwe dopiero po uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Ad 4. W trakcie dyskusji członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej zwrócili uwagę na konieczność uświadomienia rodzicom, że pozostawienie dziecka na drugi rok w klasie I lub II może zadziałać niekorzystnie na dalszy rozwój ucznia. Należałoby również promować konieczność posyłania do przedszkola dzieci w wieku 5 lat tak aby mogły one zostać przygotowane do podjęcia nauki w klasie „0”, według zapowiadanego przez MEN nowego programu. Członkowie Rady podkreślili, że należy jak najszybciej rozpocząć kampanię informacyjną wśród rodziców, w którą wspólnie zaangażować powinno się Miasto, szkoły podstawowe i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Pracownicy gdańskich poradni już włączyli się do przygotowywanego przez Wydział Rozwoju Społecznego listu do rodziców wyjaśniającego skutki dla dalszego rozwoju dziecka wprowadzania zapisów znowelizowanej ustawy. Na marzec planowane są dni otwarte w gdańskich szkołach podstawowych.

Ad 5. Ustalono harmonogram kolejnych posiedzeń Gdańskie Rady Oświatowej. Posiedzenia będą odbywały się w następujących dniach:

- 4 lutego                   

- 17 marca

- 14 kwietnia

- 19 maja

- 16 czerwca   

Wszystkie posiedzenia rozpoczynają się o godz. 9.30 w sali 107 w budynku Urzędu Miejskiego.

Członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej podnieśli kwestię przekazywania przez Radę do Ministerstwa Edukacji Narodowej opinii dotyczących wydawanych aktów prawnych.

Ad 6. Podsumowując posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej jej Przewodnicząca podjęła inicjatywę wypracowywania opinii Rady w sprawie przygotowywanych przez MEN aktów prawnych. 8 stycznia br. do konsultacji społecznych Ministerstwo przekazało projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. W związku z powyższym posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej w dniu 4 lutego będzie poświęcone wypracowaniu opinii Rady w sprawie projektu nowelizacji Karty Nauczyciela.

Uchwała nr 1/16 Gdańskiej Rady Oświatowej Gdańsk, 14 stycznia 2016 r. (45 KB)

Przygotowata: Halina Maciejewska referat organizacji i monitorowania Wydzia/u Rozwoju Spolecznego UMG.

Halina MaciejewskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoReferat Organizacji i Monitorowania
Halina Maciejewska - najnowsze