PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych szkół podstawowych

Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych szkół podstawowych
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W posiedzeniu wzięło udział 17 członków Gdańskiej Rady Oświatowej

Spotkaniu przewodniczyła:

Katarzyna Hall – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej

PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad

2. Organizacja rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I szkół podstawowych w  Gdańsku

3. Dyskusja

4. Przygotowanie GRO do ogólnopolskiej debaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra Zmiana”

5. Dyskusja

6. Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska

7. Sprawy bieżące i wolne wnioski

8. Podsumowanie  

 

Ad. 1. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej Katarzyna Hall, która przedstawiła porządek obrad. Zaproponowano zmianę kolejności punktów polegającą na zamianie pkt 2 z pkt 4. Dodatkowo Przewodnicząca zaproponowała włączenie do porządku obrad dyskusji nad pismem Przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska w sprawie poszerzenia składu GRO.

Po zmianach porządek obrad przedstawia się następująco:

1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad

2. Przygotowanie GRO do ogólnopolskiej debaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra Zmiana”

3. Dyskusja

4. Organizacja rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I szkół podstawowych w Gdańsku

5. Dyskusja

6. Opinia GRO w sprawie pisma Przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska

7. Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska

8. Sprawy bieżące i wolne wnioski

9. Podsumowanie 

 

Członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej przyjęli tak przedstawiony porządek obrad.

 

Ad 2. Pełnomocnik Prezydenta Ewa Kamińska przedstawiła członkom Gdańskiej Rady Oświatowej informację na temat rozpoczętych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej debat „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel. Dobra Zmiana”. W przedstawianych na stronie internetowej poświęconej debatom sprawozdaniach nie ma podsumowań efektów jakościowych, wypracowanych stanowisk, poruszanych problemów. W Gdańsku debata odbędzie się 9 maja br. a jej tematem będzie Bezpieczeństwo. Pani Kamińska zwróciła się do członków GRO z pytaniem czy Rada powinna przedstawić w czasie debaty swoje stanowisko.

 

Ad 3. Przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Gdańsku przedstawił wstępny program debaty, w której z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej uczestniczyć ma Podsekretarz Stanu Maciej Kopeć. Przewiduje się, że w debacie udział weźmie kilkaset osób, a ma ona się  składać z trzech części:

I część – wystąpienia oficjalne

II część – dyskusja panelowa

  • I panel: Bezpieczeństwo w szkole – interwencja czy proces wychowawczy.
  • II panel: Bariery realizacji wychowawczo-profilaktycznej funkcji szkoły – jak je pokonać.

III część - podsumowanie debaty.

 

Przewodnicząca GRO przypomniała opracowaną w 2006 r. przez Zespół ds. Przeciwdziałania Problemom Wychowawczym działający pod przewodnictwem Krzysztofa Sarzały broszurę „Procedury, strategie zarządzania kryzysem w szkole”. Może przed debatą warto poświęcić kolejne posiedzenie Rady na uaktualnienie broszury, aby można zaprezentować ją na debacie.

 

Ad 4. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch przedstawiła przyjętą na sesji Rady Miasta w dniu 3 marca br. uchwałę w sprawie ustalenia na rok szkolny 2016/2017 granic obwodów szkolnych publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych na terenie miasta Gdańska (załącznik nr 3). Projekt uchwały został przesłany członkom GRO 2 marca br. Do uchwały o obwodach włączona została Morska Szkoła Podstawowa, która od 1.09.2016 r. będzie szkołą publiczną prowadzaną przez inny organ niż jst. Przejęła ona ul. Nieborowską oraz ul. Rogalińską od Szkoły Podstawowej nr 8. W związku ze zmniejszeniem obwodu Szkoły Podstawowej nr 8 nie przewiduje się zwolnień nauczycieli.

Członkowie GRO podkreślili, że obwody szkół powinny być analizowane rokrocznie pod kątem demografii, tak aby umożliwić uczniom jednakowy dostęp do edukacji.

Zastępca dyrektora WRS Mariola Paluch przedstawiła wstępne założenia elektronicznej rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych, której I etap rozpoczął się 14 marca br. i trwać będzie do 31 marca. Rekrutacja nie dotyczy dzieci:

- które w tym roku już chodzą do przedszkoli i do 7 marca zadeklarowały chęć kontynuacji,

- do klasy „0” i kl. I w obwodzie, której mieszka dziecko

- są już w „0” szkolnej poza rejonem i chcą tam pójść do kl. I.

Do rekrutacji zgłoszonych jest w przedszkolach ok. 1600 miejsc, z tego 1400 w przedszkolach prowadzonych przez Gdańsk i 200 prowadzonych przez inny organ oraz w szkołach podstawowych: w „0” – 2 650 miejsc oraz w klasach I – 4 140 miejsc. Po 22 kwietnia znana będzie liczba ewentualnych brakujących miejsc i można będzie ogłosić konkurs na wykupienie miejsc w przedszkolach niepublicznych. Na początku roku szkolnego 2016/2017 zostaną oddane 2 nowe przedszkola przy: ul. Damroki i ul. Dąbka łącznie na ponad 400 miejsc.

Miasto prowadzi kampanię, aby jak największa liczba dzieci 6-cio letnich podjęła naukę w klasie I, a jak najmniej rodziców zdecydowało się aby ich dzieci powtarzały klasę I lub II. W 3 kolejne soboty marca są dni otwarte w szkołach podstawowych, dodatkowe dyżury pełnią również poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Ad 5. W trakcie dyskusji członkowie GRO zwrócili uwagę, że rodzicom zależy aby opieka po zajęciach w szkolnej „0” była taka jak w przedszkolu, tzn. że należy zapewnić odpowiednie warunki w świetlicach szkolnej oraz ewentualny dodatkowy posiłek, jeżeli będzie taka wola rodziców. Kolejnym problemem jest brak w projekcie podstawy programowej języka obcego dla dzieci 5 –letnich. Członkowie GRO podjęli decyzję o skierowaniu pisma do Prezydenta Miasta Gdańska z apelem o dalsze finansowanie nauki języka angielskiego w oddziałach "0" dla 5-latków.

Ponadto zwrócono uwagę aby przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami "0" jak najszybciej przekazywały rodzicom dzieci 5 i 6 letnim "sygnalizacyjną" diagnozę gotowości szkolnej. Ustawowy termin  opracowania (30 kwietnia)  nie pomaga rodzicom w podjęciu decyzji o posłaniu dziecka do klasy I. Placówki, które posłużyły się krótką wstępną diagnozą na początku marca, informują, że rodzice zmieniają decyzje i są wdzięczni za wstępną pomoc w podjęciu decyzji.

 

Ad 6. W związku z wpłynięciem do Przewodniczącej Gdańskiej Rady Oświatowej pisma Przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska o wyrażenia opinii w sprawie rozszerzenia składu osobowego Rady o przedstawiciela Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz przedstawiciela dyrektorów gdańskich szkół i placówek szkolnictwa specjalnego, GRO uznało za zasadne przyjęcie w skład Rady przedstawicieli w/w podmiotów. Dodatkowo zasugerowano aby w piśmie ponowić apel o zacieśnianiu współpracy pomiędzy radnymi a GRO.

 

Ad 7. Na sesję Rady Miasta Gdańska w dniu 31 marca Wydział Rozwoju Społecznego nie przewiduje wniesienia uchwał.

 

Ad 8. W sprawach bieżących członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej zaproponowali aby Wydział Rozwoju Społecznego przedstawił, na jednym z kolejnych posiedzeń Rady, informację na temat konsultacji z dyrektorami szkół na temat wytycznych do organizacji roku szkolnego tak aby ewentualnie członkowie GRO mogli zająć się przygotowaniem swoich propozycji do wytycznymi na rok 2017/2018.

 

Ad 9. Podsumowując posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej Przewodnicząca poinformowała o zamiarze napisania odpowiedzi do Przewodniczącej Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska oraz apelu do Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie języka angielskiego dla 5-latków.  Kolejne posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej zaplanowane na 14 kwietnia 2016 r. poświęcone będzie bezpieczeństwu uczniów.

Halina MaciejewskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoReferat Organizacji i Monitorowania
Halina Maciejewska - najnowsze