PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Program "Gdańszczanin 2020" oraz Program Operacyjny Edukacja

Program "Gdańszczanin 2020" oraz Program Operacyjny Edukacja
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W posiedzeniu wzięło udział 21 członków Gdańskiej Rady Oświatowej oraz 2 gości.

Spotkaniu przewodniczyła:

Katarzyna Hall – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej

PORZĄDEK OBRAD

1.  Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad

2.  Program Gdańszczanin 2020

3.  Dyskusja

4.  Program Operacyjny Edukacja

5.  Dyskusja

6. Sprawy bieżące i wolne wnioski

7. Podsumowanie 

Ad.1. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej Katarzyna Hall. Wręczyła akty powołania członkom, których nie było na inauguracyjnym posiedzeniu. Przedstawiła porządek obrad, który członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej przyjęli jednogłośnie. Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch złożyła wniosek o włączenie do porządku obrad zaopiniowanie uchwały w sprawie przystąpienia Miasta Gdańska do realizacji projektu „Zdolni z Pomorza”, który został przyjęty.

Ad.2. Doradca Prezydenta ds. polityki społecznej Ewa Kamińska przedstawiła założenia programu „Gdańszczanin 2020” (GDAŃSZCZANIN 2020 projekt aktualizacji z uwzględnieniem propozycji zespołów roboczych Gdańskiej Rady Oświatowej (210.5 KB)). Dokument powstał w 2004r., później był aktualizowany w 2011r. Prelegentka zwróciła się do członków GRO z pytaniem czy cele strategiczne zawarte w Gdańszczaninie 2020 są nadal aktualne:

  1. Efektywnie zarządzana sieć placówek oświatowych
  2. Dostępność edukacji wczesnoszkolnej
  3. Wysoka jakość edukacji szkolnej
  4. Uczestnictwo dzieci i młodzieży w życiu społecznym w czasie szkolnym i pozaszkolnym
  5. Powszechność i efektywność uczenia się przez całe życie

Ad.3. Dyskusję rozpoczęła Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej przypominając, że Gdańszczanina 2020 – program z 2004r. – próbowano realizować w zmieniających się uwarunkowaniach: prawnych, politycznych itp. Na dzień dzisiejszy program pewnie powinien być przewidziany w szerszym horyzoncie czasowym, tj. co najmniej do roku 2030. Członkowie GRO dyskutowali nad treściami zawartymi w celach strategicznych, czy wszyscy rozumieją je tak samo. Padła propozycja uściślenia standaryzacji parametrów usług edukacyjnych, gdyż Gdańsk jest gminą wiodącą, pełni funkcję metropolitalną. Na koniec członkowie GRO przychylili się do propozycji, aby zmienić trochę brzmienie i kolejność celów strategicznych na:

        I. Dostęp do wczesnej edukacji

       II. Wysoka jakość kształcenia ogólnego w szkołach

       III. Zgodne z potrzebami kształcenie zawodowe i uczenie się przez całe życie

       IV. Uczestnictwo dzieci i młodzieży w życiu społecznym w czasie szkolnym i pozaszkolnym

       V. Efektywnie zarządzana sieć placówek oświatowych

Doradca Prezydenta ds. polityki społecznej Ewa Kamińska poinformowała, iż w ten sposób przegrupowane cele znajdują się w PO Edukacja.

Ad 4. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch przedstawiła założenia Programu Operacyjnego Edukacja. PO Edukacja jest jednym z dziewięciu programów operacyjnych, jakie składają się na Strategię Miasta Gdańska 2030 Plus, stąd prośba o przyjrzenie się Programowi przed konsultacjami społecznymi oraz omówienie go jako wiodącego w zakresie usług społecznych. W programie wyszczególniono 5 celów operacyjnych:

  1. Wyrównywanie szans edukacyjnych
  2. Podniesienie jakości pracy placówek gdańskiego systemu edukacji, wychowania i opieki
  3. Wspieranie rozwoju osobistego dzieci i młodzieży
  4. Rozwój kompetencji zawodowych mieszkańców dla sprostania wyzwaniom dynamicznie zmieniającego się świata
  5. Rozwijanie zasobów infrastruktury edukacyjnej, wychowania i opieki.

Ad 5. Doradca Prezydenta ds. polityki społecznej Ewa Kamińska krótko zreferowała dokument Strategia Miasta Gdańska 2030 Plus. W trakcie dyskusji członkowie GRO zwrócili uwagę, że najpierw należałoby bardziej szczegółowo zapoznać się ze Strategią  Miasta Gdańska 2030 Plus. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch zwróciła uwagę, że Program Operacyjny i Gdańszczanin nakładają się na siebie, ale należałoby to uporządkować. Pojawiło się pytanie, czy należy zaktualizować Gdańszczanina 2020. Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej Katarzyna Hall zaproponowała, aby Gdańszczanin 2020 był preambułą Programu Operacyjnego Edukacja.

Ad 6. Doradca Prezydenta ds. polityki społecznej Ewa Kamińska zreferowała projekt Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie wyrażenia woli przystąpienia Miasta Gdańska do wspólnej realizacji projektu pn.  „Zdolni z Pomorza” planowanego do realizacji w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Członkowie GRO, w wyniku przeprowadzonego jawnego głosowania w obecności 21 członków, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali przedstawiony projekt uchwały.

Ad 7. Członkowie GRO postulowali, aby kolejne posiedzenia poświęcone były:

- planowanym, koniecznym zmianom w sieci edukacji przedszkolnej,

- Strategii Miasta Gdańska 2030 Plus  i Program Operacyjny Edukacja – powtórna analiza,

- sieci szkół zawodowych.

Podsumowując posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej jej Przewodnicząca poprosiła członków GRO, aby na następne posiedzenie zapoznali się ze Strategią Miasta Gdańska 2030 Plus oraz przypomnieli sobie program Gdańszczanin 2020. Ponieważ wcześniej w dyskusji pojawiały się też głosy o różnych zewnętrznych działaniach i konsultacjach prowadzonych przez Wydział Rozwoju Społecznego, Przewodnicząca skierowała też prośbę do przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego, aby wskazywali, jaka będzie najlepsza kolejność omawiania poszczególnych tematów na posiedzeniach Gdańskiej Rady Oświatowej, aby omawianie każdego z tematów było odpowiednio przygotowane - mogło być poprzedzone merytoryczną prezentacją Wydziału lub wcześniejszym przekazaniem członkom Rady zebranych wcześniej przez Wydział istotnych informacji.

Przewodnicząca zaprosiła na kolejne posiedzenie Rady w dniu 22 października 2015 r.

Przygotowata: Halina Maciejewska - Referat Organizacji i Monitorowania Wydzia/u Rozwoju Spolecznego UMG.