PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W posiedzeniu wzięło udział 17 członków Gdańskiej Rady Oświatowej, 2 osoby w zastępstwie członków oraz 4 gości.

Spotkaniu przewodniczyła:

Katarzyna Hall – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej

 

PORZĄDEK OBRAD

 

1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad

2. Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

3. Dyskusja

4. Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska

5. Sprawy bieżące i wolne wnioski

6. Podsumowanie

 

Ad. 1. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej Katarzyna Hall, która przedstawiła porządek obrad, który członkowie przyjęli bez uwag.

Przewodnicząca powitała nowego członka Rady, Janusza Jabczyńskiego – przedstawiciela Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Ad 2. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Piotr Olech przedstawił projekt Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego 2016 – 2023 . Program łączy trzy obszary: zdrowie publiczne, integrację społeczną oraz edukację. Inspiracją do powstania programu był Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego 2011-2015. Zespół ds. GPOZP, który został powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska, przeprowadził diagnozę, opracował priorytety oraz cele. Celem głównym jest „tworzenie lokalnego systemu zapewniającego optymalne warunki i szanse rozwoju psychicznego mieszkańców Gdańska oraz poprawę jakości życia osób w trudnościach i kryzysach psychicznych oraz z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin, opiekunów i otoczenia społecznego w Gdańsku”. Cele szczegółowe to: prewencja, interwencja, integracja, koordynacja i zarządzanie.

Program zakłada, że w 2016 r. utworzony zostanie Punkt Informacji o Wsparciu w Zakresie Zdrowia Psychicznego oraz centrum diagnostyczno – terapeutycznego pilotażowo dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które docelowo ma nosić nazwę Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Ad 3. W trakcie dyskusji członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej zwrócili uwagę na coraz większą liczbę trudnych przypadków wśród dzieci, które jeszcze nie wymagają pomocy szpitalnej a już nie można pomóc w poradniach psychologiczno – pedagogicznych, stąd potrzeba powstania punktu konsultacyjnego. Członkowie stwierdzili, że przedstawiony program tylko częściowo odpowiada na sytuacje kryzysowe w szkołach, nadal brak jest w nim osoby lub jednej instytucji, która będzie koordynowała działania w trakcie kryzysu.

Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego wskazał na:

-  rozbudowywaną ofertę dla dzieci i młodzieży w Centrum Interwencji Kryzysowej,

-  we wszystkich placówkach oświatowych wprowadzona została polityka ochrony miejsca,

-  przygotowania do otwarcia poradni psychologiczno-pedagogicznej w południowej części miasta,

-  działające Centrum Mediacji Rówieśniczej przy ZKPiG nr 33.

Jednocześnie dyrektor zadeklarował, że na kolejne posiedzenie GRO Wydział Rozwoju Społecznego może przygotować całościową ofertę zasobów pomocowych i wspólnie zastanowić się czego jeszcze brakuje, gdzie szukać pomocy w razie sytuacji kryzysowych i gdzie zlokalizować centrum informacyjne.

Ad 4. Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Mariola Paluch przedstawiła do zaopiniowania przez Gdańską Radę Oświatową projekt uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia na rok szkolny 2016/2017 planu sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz planu sieci i określenia granic obwodów szkolnych publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańska oraz określenia granic obwodów szkolnych publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez inne osoby fizyczne i prawne.

W stosunku do Uchwały Nr X/250/15 Rady Miasta Gdańska z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2015/2016 planu sieci w/w przedszkoli i szkół wprowadzono dodatkowo Gimnazjum Dwujęzyczne nr 52, Gimnazjum Dwujęzyczne nr 53 i Morską Szkołę Podstawową.

W trakcie dyskusji członkowie Rady zwrócili się z wnioskiem o prowadzenie systemowej i planowej współpracy w kwestii sieci szkół kiedy zostaną poznane zamierzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej co do zmian strukturalnych w edukacji.

Wyniki głosowania projektu uchwały:

za przyjęciem – 14

głosów wstrzymujące się – 3 głosy

przeciw przyjęciu – 0 głosów

Opinia w sprawie przedstawionego projektu uchwały zostanie przekazana Przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska w postaci Uchwały Gdańskiej Rady Oświatowej.

Ad 5. W punkcie dotyczącym spraw bieżących i wolnych wniosków członkowie GRO sformułowali uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowego zakresu danych dziedzinowych gromadzonych w systemie informacji oświatowej oraz terminów przekazywania niektórych danych do bazy danych systemu informacji oświatowej.

Gdańska Rada Oświatowa pozytywnie oceniła projekt w/w rozporządzenia, który w istotny sposób nie zmienia aktualnie obowiązującego rozporządzenia a jedynie dostosowuje je do zmian przepisów oświatowych. Ograniczenie liczby terminów, w których będą przekazywane dane do bazy danych SIO, wskazanie pełnego katalogu urlopów związanych z rodzicielstwem, mogących być przyczyną nieprowadzenia zajęć przez nauczyciela jak również dostosowanie terminologii do używanej w przepisach regulujących funkcjonowanie systemu oświaty może korzystnie wpłynąć na przekazywanie danych do bazy SIO.

Gdańska Rada Oświatowa zwróciła uwagę na termin podany w § 29 ust. 1 pkt 6 przekazania danych do bazy danych SIO, który występuje również w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu stwierdzając, że należałoby go wydłużyć z 1 do 3 dni roboczych.

Uwagi GRO do w/w projektu rozporządzenia zostaną przesłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej jako głos w konsultacjach.

Głos zabrała Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Gdańska, która podkreśliła, iż warto uściślać współpracę pomiędzy radnymi i GRO, zaproponowała aby przy opiniowaniu uchwał na posiedzeniach Komisji Edukacji obecny był przedstawiciel GRO, który przedstawi argumenty z dyskusji członków Rady nad projektami uchwał.

Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej podziękowała radnej za te propozycje i zaprosiła przedstawicieli Komisji Edukacji na kolejne posiedzenia GRO.

Ad 6. Podsumowując posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej Przewodnicząca poinformowała, że:

- na kolejnym posiedzeniu Rady w dniu 16 czerwca br. będzie kontynuowana dyskusja na temat zarządzania kryzysem w gdańskich placówkach oświatowych, a materiał do dyskusji przygotuje Wydział Rozwoju Społecznego;

- do 27 maja można przesyłać mailowo na adres halina.maciejewska@gdansk.gda.pl katalog zagrożeń kryzysowych w placówkach oświatowych;

- do 10 czerwca na adres wrs@gdansk.gda.pl można nadsyłać uwagi do Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego;

- 30 czerwca planowane jest kolejne posiedzenie GRO poświęcone zmianom w edukacji, które zostaną ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w dniu 27 czerwca w Toruniu.

Halina MaciejewskaUrząd Miejski w GdańskuWydział Rozwoju SpołecznegoReferat Organizacji i Monitorowania
Halina Maciejewska - najnowsze