PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

2 kwietnia Gdańsk solidarnie dla autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej nt. autyzmu, a charakterystycznym motywem jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

A
A

Już po raz kolejny Fundacja Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem organizują wspólną akcję pod hasłem „Czerwony Krzyż świeci na niebiesko dla autyzmu”. W tym roku partnerem akcji jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym (SPOA). W ramach akcji w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 2 kwietnia w gdańskich galeriach handlowych – Galeria Handlowa Madison, Hipermarket Tesco Chełm, Park Handlowy Matarnia – rodzice osób z autyzmem i terapeuci z IWRD i SPOA będą opowiadać o autyzmie i rozdawać ulotki. Wspierać ich będą wolontariusze PCK, którzy jednocześnie poprowadzą zbiórkę pieniężną. Pozyskane środki zostaną przekazane na wyposażenie budowanego w Gdańsku przez SPOA domu dla dorosłych osób z autyzmem – Wspólnoty Domowej im. Arkadiusza Rybickiego.

Plakat promujący wydarzenie

Akcja w galeriach handlowych trwać będzie od godz. 15.00 do 19.00. Finał akcji odbędzie się o 20.00 przy Europejskim Centrum Solidarności, które – SOLIDARNIE DLA AUTYZMU – zostanie podświetlone na niebiesko.

Serdecznie zapraszamy do udziału i wspierania akcji!

Dołącz do nas, dowiedz się więcej o autyzmie i wesprzyj Wspólnotę Domową! Zaproś rodzinę, przyjaciół, znajomych i sąsiadów – świętujmy SOLIDARNIE na niebiesko o 20.00 przy Europejskim Centrum Solidarności! Pokażmy – Gdańsk solidarnie dla autyzmu!

Apelujemy o wsparcie akcji poprzez przekazanie pieniędzy podczas zbiórki 2 kwietnia lub przekazanie darowizny na rzecz Wspólnoty Domowej SPOA dla dorosłych osób z autyzmem na konto:

Bank Millennium: 98 1160 2202 0000 0000 6190 6477

Akcja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gdańska. Kampanię wspiera też Ambasadorka Fundacji IWRD Katarzyna Zielińska. Patronat medialny sprawują Radio Gdańsk oraz Gazeta Wyborcza Trójmiasto. Akcji wsparcia udzielili również: Galeria Handlowa Madison, Hipermarket Tesco Gdańsk Chełm, Park Handlowy Matarnia, Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Barbary Piaseckiej Johnson, Studio Bazaczek oraz DDS Poland.

Więcej informacji na: www.iwrd.pl www.pck-gdansk.pl www.spoa.org.pl www.gdansk.pl

Na całym świecie dramatycznie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Według amerykańskich danych już jedno na 68 dzieci rodzi się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. ONZ uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych. Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny. Autyzm trwa całe życie, dlatego istnieje potrzeba stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia. Sytuacja większości osób dorosłych z autyzmem jest bardzo trudna, bowiem brak jest odpowiedniego dla nich wsparcia. Idea budowania domów, gdzie dorośli z autyzmem objęci byliby właściwą opieką jest bardzo pilną potrzebą.