Dlaczego warto jeździć na rowerze?
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Dlaczego warto jeździć na rowerze?
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rower przynosi korzyści poszczególnym ludziom, rodzinom, społecznościom lokalnym i całemu społeczeństwu.
Rower spełnia wymagania ekologii i ochrony środowiska. Nie potrzebuje paliwa, nie emituje zanieczyszczeń ani hałasu. Jest dostępny prawie wszystkim - dzieciom, młodzieży, dorosłym a nawet ludziom z pewnymi rodzajami niepełnosprawności. Sprzyja bliskości, poczuciu sąsiedztwa, kameralnym i wielofunkcyjnym składnikom przestrzeni miejskiej, ułatwia mobilność.

Inwestycje na rzecz komunikacji rowerowej okazują się bardzo efektywne i tanie. Komunikację rowerową cechuje wysoki wskaźnik stosunku korzyści do kosztów.

Jazda na rowerze sprzyja zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej. Jeśli włączysz ją w rytm codziennych zajęć utrzyma cię w dobrej kondycji bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy i zużywania czasu.

Kupno i korzystanie z roweru nie jest drogie. Pomaga w obniżeniu kosztów przemieszczania się.

Rower daje możliwość szybkiego dotarcia od drzwi do drzwi. W mieście umożliwia dotarcie do wielu celów w konkurencyjnym czasie.

Jednocześnie jest on również na tyle wolny, by dawać szansę doświadczenia różnych przejawów życia w mieście i sprzyjać niespiesznym kontaktom z innymi ludźmi.

Jazda na rowerze ma charakter indywidualny i spontaniczny. Dzięki niej uniezależnisz się od rozkładów jazdy środków transportu publicznego i szukania miejsca na parkingach.

Rower jest także sojusznikiem lokalnego, regionalnego i dalekobieżnego transportu publicznego. Jako środek transportu napędzany siłą mięśni ludzkich ma ograniczony zasięg, jednak dzięki rozwiązaniom typu bike-and-ride (jedź rowerem i koleją) oraz ride-with-bike (weź rower na pociąg, tramwaj lub autobus) ograniczenia te można przezwyciężyć z korzyścią dla obu rodzajów transportu.

Recepta rowerowa


(opracowana przez działaczy australijskiego lobby rowerowego)

JEDŹ NA ROWERZE W UMIARKOWANYM TEMPIE 30 MINUT DZIENNIE

Jazda na rowerze poprawi twoje ciśnienie
Regularna jazda na rowerze pomoże ci w utrzymaniu ciśnienia krwi w normie.

Jazda na rowerze poprawi stan twojego serca
Ludzie, którzy regularnie jeżdżą rowerem do pracy, po zakupy i dla przyjemności rzadziej zapadają na choroby układu krążenia.

Jazda na rowerze poprawi stan twojej trzustki
Regularna jazda na rowerze zmniejszy ryzyko zapadnięcia na cukrzycę.

Jazda na rowerze zapobiegnie wielu chorobom
Regularna jazda na rowerze poprawi twoją ogólną sprawność, samopoczucie i zdrowie.