Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Znów jest nas więcej - gdańszczanek i gdańszczan

Mimo, że większość polskich miast boryka się z problemem wyludniania, w Gdańsku od lat przybywa mieszkańców. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny pod koniec ubiegłego roku w naszym mieście było już ponad 470 tys. mieszkańców.

A
A

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące liczby mieszkańców Gdańska. Według GUS, 31 grudnia 2019 roku liczba mieszkańców wyniosła dokładnie 470 907 osób. Tym samym pobity został poprzedni rekord z 1987 roku, kiedy w Gdańsku mieszkało 469 tys. osób.  

 

statystyki mieszkańców

- Gdańsk to niezwykłe miejsce na ziemi, z bogatą historią, piękna architekturą i wyjątkowymi mieszkańcami. W naszym mieście dobrze się mieszka, wypoczywa, ale także uczy i pracuje. To potwierdzają kolejne rankingi jakości życia, ale tym najważniejszym rankingiem są twarde dane GUS. Według nich, jest nas gdańszczanek i gdańszczan 470 907! To najwięcej od ponad 30 lat. Bogata oferta miejsc pracy, atrakcyjne uczelnie, piękne, nowoczesne przestrzenie parkowo-rekreacyjne są  równie ważne co nasza polityka otwartości i solidarności społecznej. O tej serdeczności i życzliwości przekonujemy się szczególnie teraz, w trudnym czasie walki z koronowirusem. Akcje wzajemnej pomocy, charytatywne zbiórki i odpowiedzialność za drugiego człowieka - najlepiej oddają ducha naszych mieszkańców – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Stały wzrost

Wyraźny trend wzrostowy widoczny jest od 5 lat. Pod koniec 2014 r. w Gdańsku mieszkało  461 489 osób. Od tamtego czasu do końca 2019 przybyło prawie 9,5 tys. gdańszczanek i gdańszczan. Natomiast w ostatnim roku wzrost liczby mieszkańców wyniósł 4 276 osób, co oznacza przyrost na poziomie 0,9%. Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że wśród wszystkich mieszających w Gdańsku pod koniec 2019 osób nieco więcej było kobiet. Na całkowitą liczbę 470 907 mieszkańców 247 841 stanowiły właśnie panie.

Atrakcyjne miejsce do życia

Wzrost liczby mieszkańców pokazuje, że w praktyce realizowana jest strategiczna wizja rozwoju Gdańska. Na sukces demograficzny Gdańska składa się m. in. dodatnie saldo migracji. Współczynnik ten oznacza, że w naszym mieście postanowiło osiedlić się więcej osób, niż stąd wyjechało. Drugi czynnik, który przyczynił się do wzrostu liczby mieszkańców to dodatni przyrost naturalny, czyli większa liczba narodzin niż zgonów.  Gdańsk – jako atrakcyjne miejsce do życia i pracy – przyciąga coraz więcej osób. Cieszy nas również utrzymująca się od kilku lat wysoka liczba rodzących się dzieci. Optymistyczna, w obliczu procesu starzenia się społeczeństwa, jest rosnąca liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym, czyli dzieci i młodzieży. Warto zauważyć, że w ostatnim roku jedne z największych przyrostów liczy mieszkańców dotyczyły grupy wiekowej między 10 a 14 rokiem życia oraz dzieci w wieku od 0 do 4 lat.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są dostępne  na stronach US w Gdańsku

Szczegółowe dane nt. liczby mieszkańców Gdańska dostępne są w serwisie Gdańsk w liczbach

Ciekawe informacje dotyczące zmian liczby ludności w historii Gdańska opisane są w Gedanopedii

Jędrzej Sieliwończyk (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy