Zgłoś czym ogrzewasz swój dom? Zostało tylko 15 dni
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zgłoś czym ogrzewasz swój dom? Zostało tylko 15 dni

Zgłoś czym ogrzewasz swój dom? Zostało tylko 15 dni
Tylko do końca czerwca mają czas wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, aby złożyć deklaracje o źródłach ogrzewania. Dotyczy to wszystkich tych, których źródła ciepła zaczęły działać przed 1 lipca 2021 r. Z kolei ci, którzy zainstalowali nowe ogrzewanie po 1 lipca 2021 r., muszą złożyć deklarację w ciągu 14 dni od jego uruchomienia. Dane trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Informacje można przekazywać m.in. drogą elektroniczną i jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób dopełnienia tego obowiązku. Do tej pory wpłynęło tylko 30% deklaracji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to specjalna baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów. W ten sposób powstanie "mapa" emisyjności budynków w całym kraju – przypomina Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Celem stworzenia systemu jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych.  To również miejsce, gdzie dostępne są informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła. CEEB stanowi również narzędzie dla organów administracji centralnej i samorządowej do realizacji polityki niskoemisyjnej. 

Złóż deklaracje do końca czerwca 

Zgłoszenia muszą dokonać wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła o mocy do 1MW. Właściciele lub zarządcy nieruchomości, w których ogrzewanie zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku, na złożenie deklaracji mają czas do 30 czerwca 2022 r. Natomiast ci, których źródło ciepła rozpoczęło działanie już po 1 lipca 2021, muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu dwóch tygodni od momentu jego uruchomienia.

– Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z wysokimi mandatami, nawet do 5 tys. zł. Warto to zrobić, tym bardziej że wpis do tego rejestru daje możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju programach rządowych – tłumaczy Piotr Borawski.

- Z całej puli budynków przypisanych do obszaru naszego miasta, który wynosi ponad 44 tys. punktów adresowych, do tej pory wpłynęło do nas zalewie 30% wniosków – podkreśla Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.   

Online lub w urzędzie   

- Procedura jest bardzo prosta. Deklarujemy jedynie jakie posiadamy źródło ciepła, ilość i w przypadku kotłów na paliwo stałe, rodzaj tego paliwa. Co bardzo ważne, deklarację ma obowiązek złożyć każda nieruchomość. Dotyczy to budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Muszą to zrobić właściciele lub zarządcy tych budynków. Warto więc dopilnować swoich zarządców, czy złożyli deklaracje w odpowiednim terminie – mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.  

Deklaracje można składać na dwa sposoby. Zdecydowanie łatwiejszą i wygodniejszą formą jest wypełnienie formularza na stronie www.zone.gunb.gov.pl lub https://ceeb.gov.pl/. Jeżeli jednak ktoś chciałby przekazać informacje o sposobie ogrzewania swojego domu w formie papierowej, należy wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą na adres: Urząd Miejski, Biuro Energetyki , ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk.

Mieszkańcy, którzy chcą złożyć deklarację osobiście mogą to zrobić w oddziałach Urzędu Miejskiego:

  • Partyzantów 74 - pokój nr 103
  • Nowe Ogrody 8/12 - pokój nr 40, parter
  • Wilanowska 2 - stanowisko przy wejściu do budynku

Szczegółowe informacje, instrukcje oraz wzory formularzy dostępne są na stronie BIP.