PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Zanim zasypiesz, pomyśl o kręgosłupie” – wraz z sezonem grzewczym rusza gdańska kampania edukacyjna

Ruszyła kampania edukacyjna „Zanim zasypiesz, pomyśl o kręgosłupie”, którą na sezon grzewczy 2018/2019 przygotował Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

A
A

Akcja ma na celu zwiększenie świadomości na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza, sposobów zapobiegania emisji zanieczyszczeń oraz ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka.
W kampanii nacisk położony jest na ochronę kręgosłupa. Skąd taki pomysł? – Przeciętny użytkownik pieca opałowego w sezonie grzewczym przerzuca ponad 5 ton węgla, tym samym narażając na urazy i zwyrodnienia swój kręgosłup – podkreśla Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska.

Zobacz spot promujący kampanię: 

Ulotki, plakaty, zawieszki i filmik
W ramach kampanii dystrybuowane będą ulotki informacyjne, plakaty i zawieszki. Materiały przekazane będą m.in. do Straży Miejskiej, Rad Dzielnic, Gdańskich Nieruchomości oraz Fundacji ARMAAG.
Plakaty będzie można zobaczyć na miejskich citylightach, a spoty radiowe usłyszeć w lokalnych rozgłośniach radiowych. Plakaty będą także eksponowane w środkach komunikacji miejskiej, w których zobaczymy również krótki film informacyjny o kampanii:
Filmik zachęcający do wymiany ogrzewania na ekologiczne (46.68 MB)

Takie ulotki trafią do mieszkańców Gdańska
                                                                             Takie ulotki trafią do mieszkańców Gdańska
Wydział Środowiska UMG


Zlikwiduj piec węglowy – weź dotację!
Kampania ma ograniczać  tzw. niską emisję pochodzącą z ogrzewania indywidualnego oraz propagować informację o możliwości uzyskania dofinansowania do 7000 zł przez osoby fizyczne na zmianę ogrzewania z węglowego na ekologiczne (miejskie, gazowe, elektryczne). W 2018 roku Gdańsk wprowadził nowe rodzaje dotacji i zwiększył kwoty dofinansowania na zadania związane z ochroną środowiska. Nowością są nie tylko wyższe kwoty dotacji, ale także zmiana warunków ubiegania się o nie wspólnot mieszkaniowych.
Większą kwotę dotacji, bo aż do 7000 złotych, mogą od teraz otrzymać osoby fizyczne, prawne i przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zamianę ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Natomiast dla wspólnot mieszkaniowych dotacja może wynieść nawet 20 000 złotych – 100% wydatków (minus wydatki poniesione na lokale komunalne). Dotacją objęte są wydatki poniesione na montaż instalacji służącej do transportowania ciepła z węzła cieplnego do poszczególnych lokali w budynku. Dodatkowo, osoby fizyczne z danej wspólnoty mogą otrzymać kwotę do 2000 na instalację centralnego ogrzewania w swoim lokalu złotych.
Szczegóły dotacji, dokumenty do pobrania: www.gdansk.pl/ekodotacje
 

„Zanim zasypiesz, pomyśl o kręgosłupie”
Piec węglowy szkodzi człowiekowi i środowisku naturalnemu!
Likwidacja pieców węglowych to czyste miejskie powietrze i zdrowi mieszkańcy.

ulotka_tyl
zawieszka_przod
zawieszka_tyl
Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy