Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Za 10 dni zaczynamy wielkie święto Gdańska!

Gdański design i targ sztuki użytkowej, Mobilne Muzeum Gdańska czy Baltic Sail Gdańsk – nie tylko o tych atrakcjach V Światowego Zjazdu Gdańszczan opowiedzą we wtorek, 26 czerwca goście „Wszystkich stron miasta”, czatu transmitowanego przez portal Gdańsk.pl. O ważniejszych punktach programu będą mówić: Kinga Jarocka, Waldemar Ossowski i Paweł Buczyński. Początek: godzina 12.30. Transmisja będzie dostępna również na profilu facebookowym Miasta Gdańsk.

A
A

Na Skwerze Świętopełka przez trzy dni zakróluje sztuka użytkowa. Od piątku, 6 lipca od 10:00 będzie można obejrzeć wystawę Design gdański oraz targ sztuki, dostępne przez cały zjazd. Pierwszego dnia zaprezentowane zostaną ponadto sylwetki gdańskich artystów, których prace będą prezentowane podczas VŚZG. Marta Kalarus przeprowadzi warsztaty graficzne, zaś Małgorzata Żmijewska przybliży ideę gdańskiej nieMapy. W sobotę, 7 lipca z kolei zapraszamy na warsztaty dla dzieci: Lo-Fi Robot. Po południu zaś o Dekoracji, designie, dziele sztuki w domu i filmie porozmawiają: Małgorzata Czyńska, Hanna Wójcikowska-Szymczak i Jan Sikora. W niedzielę, 8 lipca o tym, co to takiego Design gdański porozmawiają Magdalena Kalisz, Alicji Jabłońska, Megi Malinowska i Paweł Pomorski. Również w strefie parkArtu w niedzielę odbędzie się wręczenie Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury im. Marcina Opitza oraz plenerowy koncert Gra w Komedę.

Zostaw pamiątkę!

W ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan Muzeum Gdańska będzie zbierać pamiątki związane z życiem dawnych i współczesnych pokoleń gdańszczan. Mieszkańcy i nasi goście będą mogli podzielić się fotografiami, dokumentami czy listami, które mogą być w przyszłości elementami wystawy o Gdańsku. Pamiątki będą przyjmowane w czasie zjazdu w Mobilnym Muzeum Gdańska na Zielonym Moście. Muzeum Gdańska wykona kopie cyfrowe przyniesionych przedmiotów z myślą o kolejnych pokoleniach mieszkańców i przyszłych inicjatywach miejskiego muzeum. Ponadto Muzeum przygotowało wystawę Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII w., bitwa morska przy Twierdzy Wisłoujście i prezentacja książki Modele okrętów z Gdańskiego Dworu Artusa, pierwsza z planowanej serii publikacji omawiających historie eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Gdańska.

Pod żaglami

Podczas 22. edycji Baltic Sail Gdańsk od 5 do 8 lipca Gdańsk odwiedzi międzynarodowa flota żaglowców, w tym nowy żaglowiec Mercedes. Dodatkowo przygotowano wiele atrakcji w kilku strefach: edukacyjnej (m.in. warsztaty żeglarskie, strefa małego baltica), żaglowców, muzycznej (m.in. XIX edycja Festiwalu Szanty pod Żurawiem i konkurs szantowy), regat Nord Cup i strefa relaksu.

Szczegóły programu Zjazdu: www.gdansk.pl/gdanszczanie.

Codziennie zaś w wydarzeniu na portalu Facebook publikujemy omówienie wybranych punktów programu:

https://www.facebook.com/events/617963071903826

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy