PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Z nową mapą łatwiej do celu

Z nową mapą łatwiej do celu
Wychodząc naprzeciw potrzebom tysięcy pasażerów korzystających codziennie z gdańskiej komunikacji miejskiej, Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził nową wersję mapy Tram&Bus Online. Uwagi i opinie użytkowników były kluczowe dla ulepszenia tego narzędzia, które teraz oferuje jeszcze bardziej intuicyjne i funkcjonalne rozwiązania. Pasażerowie gdańskiej komunikacji używają jej kilkanaście tysięcy razy w ciągu dnia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aa

Kilka miesięcy temu organizator komunikacji miejskiej poprosił podróżnych o opinie i oczekiwania wobec mapy pokazującej w czasie rzeczywistym lokalizację na trasie autobusów i tramwajów oraz wirtualne tablice dla wszystkich przystanków w sieci ZTM w Gdańsku. Po okresie testów i kolejnych uwag, najnowsza wersja mapy Tram&Bus Online jest gotowa.

Co się zmieniło?

Dużą nowością jest dodanie śledzenia pozycji autobusów Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni na mapie i tablicach wirtualnych realizujących kursy na linii współdzielonej 171. Dotychczas widoczne były tylko kursy realizowane na zamówienie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Drugą nowością, wprowadzoną na wniosek pasażerów, jest wskazanie przebiegu trasy dla wybranego pojazdu - mówi Agnieszka Rzeźnikowska, główny specjalista ds. obsługi Systemu Informacji Pasażerskiej ZTM w Gdańsku. – Po zaznaczeniu pojazdu, który nas interesuje, zobaczymy przebieg trasy realizowanego kursu wraz z kierunkiem. Dzięki wprowadzonym zmianom poznamy również przewidywane czasy odjazdu z kolejnych przystanków na trasie.

Od teraz dostępnych jest więcej szczegółów dotyczących poszczególnych autobusów oraz tramwajów. W menu mapy opcja „szczegóły pojazdu” pozwala wyszukać interesujący nas autobus lub tramwaj - jego typ, aktualnie obsługiwaną linię, lokalizację w mieście oraz kierunek jazdy. Piktogramy opisują, czy w danym pojedzie są specjalne miejsca dla osób z niepełnosprawnością, czy do przewozu rowerów. Te ostatnie informacje widoczne są również na tablicach wirtualnych – wzorem tych przystankowych (nie dotyczy pojazdów ZKM w Gdyni).

Zagorzali miłośnicy komunikacji miejskiej prosili ZTM o podanie brygady realizującej dane zadanie przewozowe. Te dane również są już dostępne. W ramach mniej widocznych zmian - poprawione zostało odświeżanie mapy na ekranach użytkowników.

Nie tylko „palcem po mapie”

Mapa Tram&Bus Online to bardzo przydatne i popularne narzędzie w podróży komunikacją miejską w Gdańsku. Świadczą o tym statystyki – mapa jest otwierana przez pasażerów aż kilkanaście tysięcy razy dziennie. W zależności od potrzeb, projekt będzie rozwijany. ZTM w Gdańsku czeka na kolejne uwagi i sugestie.

Na mapę Tram&Bus Online najłatwiej wejść przez stronę internetową Zarządu Transportu Miejskiego lub bezpośrednio przez ten link. Do mapy kierują również kody QR, które widoczne są na coraz większej liczbie przystanków.