PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

X Liceum Ogólnokształcące z nowym patronem

Lech Bądkowski został patronem X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku. Uroczystość nadania imienia odbyła się w czwartek, 16 września, a w wydarzeniu udział wziął Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska oraz Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego.

A
A
Nadanie X Liceum Ogólnokształcącemu Dwujęzycznemu imienia Lecha Bądkowskiego
Nadanie X Liceum Ogólnokształcącemu Dwujęzycznemu imienia Lecha Bądkowskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Istotną częścią uroczystości było przekazanie sztandaru ufundowanego przez rodziców i uczniów dla społeczności X LOD w Gdańsku. Sztandar stanowi symbol Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Widnieją na nim hasła Bóg-Honor-Ojczyzna jako drogowskazy, którymi należy się kierować oraz wizerunek patrona szkoły - Lecha Bądkowskiego, który jest dla wielu młodych ludzi nauczycielem, mistrzem i niedoścignionym wzorem obywatelskiej postawy. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali także monodram - "Pisarz-żołnierz-obywatel", w którym przybliżyli sylwetkę i dokonania Lecha Bądkowskiego.

Rok szkolny 2019/2020 był dla X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku czasem szczególnym. Społeczność szkolna podjęła szereg inicjatyw mających na celu wyłonienie patrona szkoły. Ostatecznie w lutym 2020 roku odbyły się wybory patrona X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku, w których wyłoniono zwycięzcę, Lecha Bądkowskiego.

Postać Lecha Bądkowskiego stała się dla młodzieży symbolem wolności, odwagi i patriotyzmu. Żył on w latach 1920-1984. Był pisarzem, dziennikarzem i tłumaczem, cenionym za swoją działalność na rzecz Gdańska i Pomorza. Był także współtwórcą Zrzeszenia Kaszubskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. 

 

Patryk Rosiński (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy