Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wykonawca na przebudowę linii tramwajowej na Stogach wybrany

Coraz bliżej rozpoczęcia przebudowy linii tramwajowej na Stogach. W piątek, 30 marca ogłoszono wybór wykonawcy, który zrealizuje przebudowę infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku.

A
A

W lutym poznaliśmy wykonawców ubiegających się o realizację robót w przetargu na przebudowę infrastruktury tramwajowej na gdańskich Stogach. W terminie złożono osiem ofert. Po sprawdzeniu dokumentów komisja przetargowa ogłosiła, że najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum którego liderem jest firma Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o., które wyceniło realizację na ponad 110 mln zł.
- Z uwagi na wartość inwestycji, po uprawomocnieniu wyboru wykonawcy, dokumenty przetargowe przekazane zostaną do kontroli Urzędu Zamówień Publicznych. Umowa na realizację robot podpisana zostanie dopiero po zakończeniu kontroli - tłumaczy Włodzimierz Bartosiewicz – dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska

Prace prowadzone będą na trzech odcinkach
Inwestycja podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje prace na ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego, od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli „Pasanil”. Ostatni fragment będzie realizowany ul. Nowotną, od ul. Kruczej do pętli „Stogi Plaża”.

Realizacja przewiduje nie tylko modernizację torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Aby mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej było wygodniej, wykonawca przebuduje także przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego Sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej. W ramach zadania zaplanowano również przebudowę układu drogowego wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, ścieżką rowerową i chodnikami. Wykonawca zmodernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Kolejna inwestycja tramwajowa w Gdańsku
W imieniu Gminy Miasta Gdańska zadanie koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Przewidywany termin zakończenia robót to koniec maja 2019 r. Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku zostanie zrealizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. Dzięki środkom z poprzedniej perspektywy unijnej, w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej, powstała m.in. linia tramwajowa na odcinku Chełm - Nowa Łódzka, a także linia w kierunku Piecków Migowo. Poza tym przebudowano również infrastrukturę tramwajową na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Sucharskiego.

W ubiegłym roku minęło 90 lat od rozpoczęcia kursowania tramwajów na Stogi. Pierwszy tramwaj przejechał trasę od Bramy Żuławskiej do plaży na Stogach dokładnie 1 lipca 1927 r.

Agnieszka Zakrzacka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska