PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wszystkie sześciolatki znajdą miejsca w zerówkach

Wszystkie sześciolatki znajdą miejsca w zerówkach
Wszystkie gdańskie sześciolatki znajdą miejsca w przedszkolnych lub szkolnych oddziałach zerowych. Dostępnych będzie ponad 6,1 tys. miejsc, w tym w 56 oddziałach zlokalizowanych w szkołach podstawowych. Wiele z nich można odwiedzić podczas organizowanych w piątek i sobotę dniach otwartych.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Oferta miejsc w oddziałach zerowych w poszczególnych latach przygotowywana jest w odpowiedzi na zapotrzebowanie, wynikające z liczby dzieci urodzonych w danym roczniku.

- Około 5,7 tys. młodych gdańszczanek i gdańszczan pójdzie w najbliższym roku szkolnym do zerówek. W Gdańsku dostępnych będzie ponad 6,1 tys. miejsc w oddziałach zerowych w przedszkolach i szkołach podstawowych – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Podczas rekrutacji rodzice mają możliwość wyboru pięciu placówek, które są dla nich najbardziej atrakcyjne. Jestem przekonana, że każdy, kto potrzebuje miejsca dla swojego dziecka w zerówce, bez problemu je znajdzie.

W najbliższy piątek i sobotę kolejne szkoły będą organizować w swoich siedzibach dni otwarte, a wiele z nich będzie posiadać oddziały zerowe. Uczestnictwo w wydarzeniach pomoże rodzicom w podjęciu decyzji, czy pozostawić dziecko w przedszkolu, czy wybrać zerówkę w szkole podstawowej.

Modernizacja szkół

Każdego roku, najczęściej w okresie wakacyjnym, w szkołach i przedszkolach przeprowadzane są remonty. W ubiegłym roku, na ten cel przeznaczono 56 milionów złotych.

- 1 września 2017 roku weszło w życie rozporządzenie regulujące przepisy przeciwpożarowe w klasach zerowych w szkołach, jednak w związku z tym, że samorządy poniosły ogromne koszty w wyniku przystosowania do gimnazjów, a potem ich likwidacji, przepisy te odraczano kilkukrotnie – mówi Bogumiła Bieniasz, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – W trzech szkołach podstawowych na pewno nie będą funkcjonować zerówki. Ale mamy przygotowane dla tych lokalizacji alternatywę.  

Chodzi o:

  • SP nr 3, ul. Tytusa Chałubińskiego 13. Zlokalizowane przy tej samej ulicy Przedszkole nr 85 otworzy dodatkową grupę dla sześciolatków.
  • SP nr 84, ul. Otomińska 72. Alternatywą jest dodatkowy, publiczny oddział zerówki przygotowywany przez Fundację Pozytywne Inicjatywy na Kokoszkach.
  • SP nr 86, ul. Wielkopolska 20. W położonej nieopodal Morskiej Szkole Podstawowej zostanie uruchomionych łącznie osiem oddziałów zerówek, czyli o dwie więcej niż w poprzednim roku.

Co istotne, zmiana w organizacji zerówek, nie spowoduje redakcji etatów wśród nauczycieli. Oferty pracy w szkołach podstawowych i przedszkolach można znaleźć na stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty.