PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wręczono nagrody młodym twórcom kultury

Wręczono nagrody młodym twórcom kultury
Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznano po raz 23. Laureatami zostali: Anna Wakulik, etatowa dramaturżka Teatru Wybrzeże, Krzysztof Nowicki, malarz i Wojciech Stachura, aktor lalkarz związany z Teatrem Miniatura. Nagrodę publiczności otrzymała Julia Tymańska, artystka sztuk wizualnych. Niespodzianką podczas uroczystości było uczczenie jubileuszu Klubu Żak. Ten jeden z najstarszych ośrodków kultury w Polsce kończy w tym roku 65 lat.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

23. galę przyznania Nagrody, w Sali Suwnicowej Klubu Żak prowadziła Barbara Świąder-Puchowska, teatrolożka, dziennikarka, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego. Dorobek artystyczny i biogramy sześciu nominowanych artystów zaprezentowano w trakcie animowanej prezentacji autorstwa Katarzyny Łygońskiej z muzyką Piotra Kalińskiego.

Podczas wydarzenia nie zabrakło także słów skierowanych do młodych twórców od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Kultura ma moc nazywania tego, co nie nazwane, prowokuje do myślenia, jednocześnie oswaja lęki i porusza czułe struny, daje nadzieję. Kultura czyni nasze życie lepszym i piękniejszym. Dziś zgromadziło nas tu święto. Mamy za bohaterów wieczoru sześcioro wspaniałych. Los zarządził parytet płci. Najwięcej w tym gronie przedstawicieli sztuk wizualnych. Jest też dramaturżka, aktor lalkarz i muzyk. Wasza obecność w gronie super zdolnych młodych polskich twórców jest wielką chlubą dla naszego miasta. Życzę dalszych sukcesów i niech młodość entuzjazmu twórczego nigdy Was nie opuści, nawet gdy metryka będzie ciążyła już do nagród za wieloletnią pracę twórczą. Gratulacje dla wszystkich laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęły 33 wnioski. Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. 

23. edycja Nagrody wyłoniła trzech laureatów, którymi są Anna Wakulik i Krzysztof Nowicki, Wojciech Stachura. Wszyscy nominowani w konkursie otrzymali bukiety kwiatów.

Trzech nagrodzonych wybrała kapituła konkursu pod przewodnictwem Jana Peruckiego złożona z przedstawicieli Urzędu Miejskiego, uczelni wyższych, laureatów ubiegłorocznego konkursu i przedstawicieli mediów. Czwarty laureat wybierany był w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. W tym roku nagroda ta trafiła do Julii Tymańskiej.

- Podczas obrad kapituły odczuwaliśmy ten przyjemny ból głowy, bo CV, które przeglądaliśmy, były bardzo bogate w dotychczasowe już osiągnięcia. Te różnorodne kierunki, w których poszli nasi młodzi twórcy, pokazuje tylko, jak wspaniałych mamy w Gdańsku artystów - mówił Jan Perucki, przewodniczący kapituły.

Skład Kapituły konkursowej 2022:

  • Jan Perucki – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
  • Barbara Frydrych – przedstawicielka Biura Prezydenta ds. Kultury,
  • Ewa Adamska – przedstawicielka Biura Prezydenta ds. Kultury,
  • Ryszard Minkiewicz – przedstawicielka Akademii Muzycznej w Gdańsku,
  • Arnold Kłonczyński – przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Krzysztof Polkowski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
  • Ada Zielińska – ubiegłoroczna laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury,
  • Zuzanna Dolega – ubiegłoroczna laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury,
  • Gabriela Pewińska – przedstawicielka mediów,
  • Marcin Mindykowski – przedstawiciel mediów.

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2022

Anna Wakulik

Dramatopisarka. Laureatka kilkunastu nagród i wyróżnień. Współpracowała z wieloma polskimi scenami teatralnymi, w tym roku została etatową dramaturżką Teatru Wybrzeże. Absolwentka Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytutu Kultury Polskiej UW.  W latach 2012-2014 kierowniczka literacka Teatru im. L.Solskiego w Tarnowie. W latach 2017-2020 dramaturżka Teatru Dramatycznego w Warszawie. Jurorka m.in. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Klasyki Żywej. Stypendystka Willi Decjusza i MKiDN.

Autorka sztuk teatralnych: Grupa krwi”, „Błąd wewnętrzny”, „Krzywy domek”, „Dziki zachód”,„Zofia”, „Wasza wysokość”, „Bohaterowie”, “Zażynki”,„Elżbieta H.”, „Sans souci”. Uczyła pisać w Collegium Civitas, Szkole Dramatu w Warszawie, Teatrze Sala Beckett w Barcelonie, Teatro India w Rzymie, na uniwersytecie w Targu Mures i w szkole teatralnej Paolo Grassi w Mediolanie. Jej sztuki zostały przetłumaczone na wiele języków obcych. W 2021 roku ukazała się antologia jej sztuk "Błąd wewnętrzny", a w 2022 książkowe wydanie "Grupy krwi".

Krzysztof Nowicki

Malarz. Czerpie z bogatej historii europejskiej sztuki i kultury. W 2022 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zaprezentował wystawę indywidualną „Fałda". Składające się na nią prace nawiązywały do tendencji barokowej sztuki do upłynniania się, przekraczania granic, wychodzenia poza ramy.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Malarstwo w pracowni prof. Teresy Miszkin. Zdobywca Grand Prix w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii 2013”, Grand Prix III Triennale Sztuki Pomorskiej w PGS Sopot, wyróżnienia honorowego w konkursie Fundacji im. F.Eibisch. Nominowany m.in. do Strabag Kunstforum Artaward, 12. konkursu Gepperta (BWA Wrocław). W 2014 przebywał na rezydencji artystycznej w Hong Kong Arts Centre. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Gdańsku, w kolekcji Imago Mundi Luciano Benettona oraz kolekcji Fundacji Kolonia Artystów. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Wojciech Stachura

Aktor lalkarz. Od 2014 r. w zespole Teatru Miniatura. Jest twórcą „Rodziny Papetów". W 2020 r. zagrał postać inżyniera – twórcy gdańskiego falowca w „Betonie", spektaklu na podstawie powieści „Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej (do którego stworzył także scenografię).

Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej. Ma na swoim koncie wiele wyróżnionych przez krytyków i widzów ról. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gdańska, współpracując z rożnymi instytucjami, m.in. Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką, Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego oraz teatrami w Niemczech, gdzie reżyseruje spektakle lalkowe. Prowadzi dzałalność warsztatową i edukacyjną. W 2020 r. otrzymał Nagrodę Prezydent Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W 2021 r. otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego. Laureat nagrody POLUNIMA dla najbardziej obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia, laureat nagrody za rolę i scenografię w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej 2022. 

W tym roku do Nagrody nominowani byli także: Agnieszka Piasecka, Julia Tymańska i Marcin Zdunik.

Julia Tymańska - nagroda publiczności

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka interdyscyplinarna zajmująca się sztuką wizualną, której zasadniczym medium jest malarstwo. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy i rzeźby/obiekty przestrzenne, a ich dominującą cechą jest kolor i mocne powiązania z popkulturą. Poza praktyką artystyczną zajmuje się rozwijaniem oddolnych inicjatyw na terenie Gdańska. Od 2020 roku prowadzi alternatywną Galerię Pawlacz w Gdańsku w ramach Programu Gdańskie Otwarte Pracownie. Autorka i realizatorka projektu Stars'n'Roll: 20 czarno-białych murali na drodze wiodącej do Opery Leśnej, Sopot, 2020. Artystka ma też na koncie wystawy indywidualne, m.in.: „Pop-a-Cola”, CSW Łaźnia, 2022 Gdańsk, „Melanż”, tuBaza, 2021 Gdynia, „Zaburzenia widzenia”, Galeria Pionova, 2021 Gdańsk i zbiorowe, jak Wystawa Pokonkursowa 30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2021. Dwukrotna laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za znaczące osiągnięcia

Jubileusz Klubu Żak

Uroczystość była także okazją do uczczenia 65-lecia istnienia Klubu Żak. Prezydent Gdańska przekazała Magdalenie Renk-Grabowskiej, dyrektorce Klubu Żak list gratulacyjny i upominek, fotografię autorstwa Zbigniewa Kosycarza.

- 65 lat. Żeby uzmysłowić sobie, jak dawno to było, wystarczy wiedzieć, że premierem był wówczas Józef Cyrankiewicz, rozpoczęła się właśnie powojenna odbudowa Żurawia, a SKM kursowała raptem od 5 lat. Najstarsi bywalcy Żaka mają dziś niemal 90 lat. Z dumą i wdzięcznością myślę o wszystkich, którzy przez lata tworzyli ten jeden z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. O szefostwie, kuratorkach i kuratorach, edukatorkach i edukatorach, obsłudze technicznej i administracyjnej. O artystkach i artystach, którzy tę przestrzeń wypełniają treścią. Wreszcie o publiczności, dla której jest ten klub i Wy jesteście. Przyjmijcie proszę podziękowania za to, jak dobrze służycie kulturze w naszym mieście i jak wiele dla niej uczyniliście. Życzę Żakowi trwania i stałego rozwoju. Dobrze, że Was mamy! – czytamy w liście.

O instytucji

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Do 1991 roku KSW Żak był klubem studenckim działającym pod szyldem Zrzeszenia Studentów Polskich, od kwietnia 1991 Klub Żak funkcjonuje w ramach nowej formuły - jako samorządowa instytucja kultury.

Od 2001 roku Klub Żak ma swoją siedzibę we Wrzeszczu, w adaptowanej na jego potrzeby starej zajezdni tramwajowej. Dzisiaj to centrum kultury prowadzące pod jednym dachem działalność muzyczną, teatralną, filmową oraz wystawienniczą, organizujące przeglądy filmowe, koncerty, imprezy muzyczne, warsztaty teatralne, taneczne, wystawy, prezentujące teatry tańca i współczesne teksty dramaturgiczne, które zachęcają mieszkanki i mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni do uczestnictwa w życiu kulturalnym Trójmiasta. 

Rocznie w Klubie Żak odbywa się powyżej 1000 seansów filmowych, koncertów, przedstawień, wystaw i innych wydarzeń. Codziennie działa Kino Studyjne Żak, Galeria Żak i Kawiarnia Żak, a w weekendy organizowane są wydarzenia muzyczne i teatralne. „Okrętami flagowymi” Klubu są międzynarodowe festiwale: Dni Muzyki Nowej Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Tańca.