Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Władze Gdańska domagają się sprostowania od Tygodnika Solidarność

Chodzi o artykuł w Tygodniku Solidarność (tysol.pl) pod tytułem „Zapomniała Pani użyć słowa Niemcy. Dulkiewicz o 81. Rocznicy zamordowania Obrońców Poczty Polskiej”. Z informacji zawartych w ww. materiale prasowym wynika, że Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska nie wskazała na rolę Niemców w zamordowaniu obrońców Poczty Polskiej. Informacja ta jest nieprawdziwa, co wynika z treści przemówienia Prezydent Miasta Gdańska oraz treści artykułu na portalu www.gdansk.pl.

A
A

Podczas obchodów 81. Rocznicy zamordowania pocztowców, prezydent Dulkiewicz rozpoczęła przemówienie od następujących słów - Miesiąc temu, 1 września, niedaleko tego miejsca mówiłam, że godnie jest w ciszy wspomnieć tragedie 20 tys. pochowanych na tym cmentarzu ludzi, zamordowanych i zamęczonych przez Niemców. Dzisiaj w 81. rocznicę tego sądowego mordu, kiedy 38 pocztowców straciło życie, nie można milczeć. Trzeba przywołać ich nazwiska. Chylę przed Wami, Pocztowcy, głowę! Polacy z Wolnego Miasta Gdańska! - W tym samym przemówieniu, prezydent Dulkiewicz kilka razy nawiązywała do niemieckich autorów zbrodni II Wojny Światowej.

W związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji, miasto Gdańsk domaga się od redaktora naczelnego tysol.pl sprostowania o następującej treści:

Informacja zawarta w artykule pod tytułem „Zapomniała Pani użyć słowa Niemcy. Dulkiewicz o 81. rocznicy zamordowania Obrońców Poczty Polskiej” z dnia 5.10.2020 r., jakoby w związku z obchodami ww. rocznicy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska nie wskazała na sprawców mordu obrońców Poczty Polskiej w postaci Niemców jest nieprawdziwa. W rzeczywistości Prezydent Miasta Gdańska wskazywała na rolę Niemiec w II Wojnie Światowej oraz wskazywała na działania podjęte przez Niemców w stosunku do obrońców Poczty Polskiej, co wynika z jej przemówienia i artykułu na portalu www.gdansk.pl, do którego odsyła link we wpisie na jej profilu, na portalu Twitter.

Redakcja o żądaniu sprostowania została już poinformowana.

Daniel Stenzel (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Rzecznik Prasowy Prezydenta