Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Weekend pełen jazzu, czyli zimowy 22. Festiwal Jazz Jantar z Babskim Graniem

Od piątku do niedzieli, 8–10 lutego w Klubie Żak zagrają międzynarodowe gwiazdy muzyki jazzowej. W tej odsłonie festiwalu prym będą wiodły artystki. Koncerty rozpoczynają się o godz. 20.00 z wyjątkiem niedzieli (tu o 19.00). Wstęp biletowany.  

A
A

W piątek, 8 lutego o 20.00 wystąpi duet: Tortusa – Breistein, czyli John Derek Bishop, artysta muzyki elektronicznej, oraz Inge Weatherhead Breistein, norweski saksofonista. W Żaku Tortusa i Breistein zagrają improwizowane fragmenty z płyty „Mind Vessel” – mieszanki elektroniki, ambientu, Nordic Jazz i minimalizmu. Wśród inspiracji znaleźć można następujące zespoły czy artystów: Oneotrix Point Never, Xploding Plastix, Brian Eno, Biosphere, Boards of Canada, Aphex Twin, Flying Lotus i Jon Hopkins. Tortusa na żywo sampluje saksofonowe partie Breisteina i wykorzystuje te nagrania jako paletę dźwiękową koncertu.

W sobotę, 9 lutego, o 20.00 rozpoczniemy Babskie Granie. Jako pierwsza wystąpi Hailey Tuck, dla której będzie to debiut w Polsce. Po niej z premierowym materiałem zaprezentuje się Helen Sung. O Tuck mówi się, że jej życiorys mógłby być kanwą niejednego filmu. Jako nastolatka bowiem wyruszyła z rodzinnego Teksasu do Paryża w ramach stypendium. Tam jej mecenaską zostaje włoska hrabina. A sama Hailey Tuck rozpoczyna karierę w klubach kabaretowych i jazzowych. Artystka zaprezentuje utwory z płyty „Junk”, wyprodukowaną przez Larry’ego Kleina.

Helen Sung – pianistka i kompozytorka – która pierwszy raz na Festiwalu Jazz Jantar wystąpiła trzy lata temu (w 2016 r.). Podobnie jak Tuck, pochodzi z Teksasu. Artystka zaprezentuje utwory z płyty „Sung with Words”, odznaczającej się dbałością o partie wokalne.

W niedzielę, 10 lutego o 19.00 wystąpi Polka – Joanna Duda. Jest to pianistka i kompozytorka, która wplata w swoje występy mocne, wizualne akcenty. Artystkę możemy kojarzyć m.in. z instalacji „Pamięć Wody” oraz z występów w Kwintecie Wojtka Mazolewskiego.

Festiwal Jazz Jantar po raz pierwszy został zorganizowany w 1973 roku. Od tamtej pory z przerwami w Gdańsku goszczą największe gwiazdy polskiego i światowego jazzu oraz gatunków pokrewnych. Festiwal odbywa się w dwóch odsłonach: wiosennej i jesiennej. Wiosną mocnym punktem jest Babskie Granie.

Bieżące informacje, w tym informacje o biletach, są publikowane na stronie: facebook.com/JazzJantar.

 

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy