Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Warsztaty dla osób doświadczających przemocy seksualnej. Trwają zapisy!

Jak wynika z badań* zdecydowana większość kobiet w Polsce doświadczyła co najmniej jednej formy molestowania seksualnego. Prawie jedna czwarta doświadczyła próby zgwałcenia, a ponad 20 procent zostało zgwałconych. To m. in. z myślą o nich gdańskie Centrum Praw Kobiet w sobotę, 26 maja w godzinach 10 – 14.30 organizuje warsztaty dla osób doświadczających przemocy seksualnej.

A
A

- Kluczową kwestią w upowszechnianiu praw człowieka w stosunku do kobiet oraz w przeciwdziałaniu i reagowaniu na przemoc i dyskryminacje jest świadomość przysługujących nam praw oraz sposobów ich dochodzenia – mówi Aleksandra Mosiołek, dyrektorka gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet, która zaprasza na bezpłatny warsztat poświęcony prawom i możliwościom pomocy, jakiej może oczekiwać osoba doświadczająca przemocy seksualnej.

Aleksandra Mosiołek wylicza, że według badań*, większość Polek doświadczyła natarczywych rozmów o podtekście seksualnym, obscenicznego zachowania, obnażania się, obraźliwych uwag dotyczących ciała lub seksualności czy dotykania wbrew swojej woli. Prawie 40 procent doświadczyła tzw. innej niechcianej czynności seksualnej. Tymczasem w stosunku do skali przemocy seksualnej wobec kobiet w dalszym ciągu notuje się zbyt mało zgłoszeń przestępstw na tle seksualnym. Z badań wynika, że ponad 90 procent kobiet, która doświadczyła zgwałcenia, nie zgłosiła tego na policję. W ponad połowie przypadków kobiety nie powiedziały o zgwałceniu swoim bliskim. To dlatego jest tak ważne, by informować o swoich prawach.

Warsztaty odbędą się w Centrum Praw Kobiet – Oddział w Gdańsku, przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11 (I piętro, sala konferencyjna). Poprowadzi je radca prawny Izabela Duczyńska. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy (trwają do 23 maja).

Warsztat odbywa się w ramach projektu Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek.
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Program warsztatu:

  • Definicja przemocy seksualnej
  • Przemoc seksualna wobec kobiet
  • Przemoc seksualna wobec dzieci
  • Molestowanie seksualne – możliwe kroki prawne i poza prawne
  • Zgwałcenie: zawiadomienie odpowiednich władz, postępowanie przygotowawcze, co się dzieje na policji i podczas przesłuchania, badania lekarskie, osoby występujące w postępowaniu karnym
  • Prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu karnym
  • Prawa osoby pokrzywdzonej w postępowaniu cywilnym
  • Omówienie rodzajów przestępstw
  • Inicjatywy prawne dotyczące przeciwdziałania przemocy seksualnej.


Aby zapisać się na warsztat należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: TUTAJ. Jeśli osoba chętna do udziału nie ma możliwości wypełnienia formularza przez Internet, to może zapisać się na warsztat pisząc na adres e-mail: cpkgdansk@gmail.com, dzwoniąc pod numer tel. 58 341 79 15 lub zapisując się osobiście w biurze CPK Gdańsk w godzinach otwarcia oddziału (od poniedziałku do czwartku od godz 10:00 do 18:00 i w piątki od godz. 10:00 do 15:00). O udziale w warsztacie decyduje kolejność zgłoszeń.

CPK-Gdansk_Przemoc-seksualna_Plakat_a_www_
mat. prasowe
Anna Mizera-Nowicka (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy