PORTAL MIASTA GDAŃSKA

W autobusie konkretna pomoc dla osób w kryzysie bezdomności

W autobusie konkretna pomoc dla osób w kryzysie bezdomności
Od wtorku, 29 listopada osoby doświadczające bezdomności w Gdańsku znowu będą mogły skorzystać ze wsparcia, oferowanego przez załogę „autobusu SOS – pomoc”. Ta mobilna usługa jest uruchamiana w mieście w najtrudniejszym dla potrzebujących, jesienno-zimowym czasie.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

„Autobus SOS - pomoc” działa w Gdańsku od 2017 roku. Zawsze jesienią i zimą, by nieść wsparcie osobom, które z różnych przyczyn pozostają w miejscach niemieszkalnych. Ta mobilna forma stanowi sprawdzone, dobre uzupełnienie oferty pomocowej miasta dla osób w kryzysie bezdomności, obejmującej m.in. schronienie, wsparcie finansowe, żywnościowe, rzeczowe oraz specjalistyczne i aktywizujące społecznie.

Gorąca zupa, ciepła odzież na zmianę

Codziennie w autobusie wydawana będzie potrzebującym treściwa zupa. Osoby w kryzysie bezdomności mogą też zaopatrzyć się w ciepłą odzież na zmianę, np. w swetry, spodnie, kurtki, czapki i rękawiczki. W razie potrzeby, konsultacji udzieli ratownik medyczny, dyżurujący na pokładzie. Natomiast m.in. pracownik socjalny przekaże na miejscu pełną informację o dostępnej w Gdańsku ofercie pomocy, dla osób w kryzysie bezdomności. To wsparcie świadczone będzie podczas postojów „autobusu SOS”:

  • ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
  • ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
  • ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Ostatni przystanek pojazdu, ok. godz. 23.00, będzie obok noclegowni przy ul. Mostowej 1A. Autobus dowiezie tam osoby potrzebujące, chcące ogrzać się i przenocować w placówce.   

Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności zabezpieczył gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, koordynujący zadanie. Na zlecenie MOPR w bieżącym roku usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Tradycyjnie pojazd zapewnia spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.   

Reaguj, przekaż sygnał służbom o osobach w bezdomności

W czasie jesienno-zimowym w mieście prowadzone są intensywne działania pomocowe dla osób w kryzysie bezdomności. Gdańszczanki i gdańszczan prosimy o przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych. Wystarczy powiadomić: pracowników socjalnych Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy Ośrodka) lub Straż Miejską w Gdańsku tel.: 986 tudzież Policję tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych). Sygnał zostanie sprawdzony, a potrzebujący człowiek otrzyma kompleksową ofertę wsparcia.

O lokalizacji osób w bezdomności można też powiadomić streetworkerów Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W tym celu trzeba zastosować bezpłatną aplikację Arrels. Dzięki temu streetworker dostanie wiadomość m.in. o miejscu przebywania, liczbie i płci osób w kryzysie bezdomności. Szybciej dotrze do nich z ofertą pomocy. 

Aplikacja do pobrania na telefony z systemem Android
Aplikacja do pobrania na telefony z systemem IOS