PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii
W Porcie Czystej Energii odbył się uroczysty chrzest walczaka – kluczowego elementu kotła gdańskiej elektrociepłowni. Tradycyjnego chrztu dokonała Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, która została matką chrzestną „serca” tej nowoczesnej instalacji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na placu budowy Portu Czystej Energii Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska wraz z Prezesem Zarządu PCE Sławomirem Kiszkurno dokonali tradycyjnego chrztu walczaka, m.in. rozbijając o niego szampana.
– Nadaję ci imię Stolem. Bądź silny i dzielny oraz jak na olbrzyma przystało - dbaj o moc i bezpieczeństwo w Porcie Czystej Energii - dla dobra wszystkich mieszkańców Gdańska i całego Pomorza – tymi słowami ochrzciła walczaka prezydent Gdańska.
Walczak Stolem w Porcie Czystej Energii.
Walczak Stolem w Porcie Czystej Energii.
Uroczystość miała miejsce na jednej z najwyższych kondygnacji budynku, kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Natomiast u stóp instalacji w szerokim gronie zaproszonych gości Aleksandra Dulkiewicz, dodała:
– Stoimy przed dużymi wyzwaniami w przyszłości. Budowany Port Czystej Energii pokazuje, że jesteśmy gotowi im sprostać. To ważna dla Gdańska inwestycja, która pozwoli zagospodarować odpady zarówno dzisiaj jak i przyszłości. Dodatkowo zakład ten już od 2024 roku zróżnicuje źródła energii w Gdańsku, wprowadzając do sieci „zieloną energię”, właśnie z tej nowoczesnej elektrociepłowni.
Minister Marcin Horała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podkreślił podczas uroczystości wagę samorządów w zagospodarowaniu odpadów oraz podkreślił, że:
– Port Czystej Energii jest pięknym przykładem synergii i współpracy, w który
z jednej strony zaangażowane są środki europejskie, z drugiej mamy wsparcie instytucji rządowej jaką jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, ale przede wszystkim pojawia się ogromne zaangażowanie po stronie samorządów, tak aby tę inwestycję przeprowadzić do końca, dla dobra wszystkich mieszkańców.
Głos zabrał również Sławomir Kiszkurno Prezes Zarządu Portu Czystej Energii mówiąc:

- To ważny moment dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację tej inwestycji. Ogromnie się cieszę, że powaga dzisiejszego święta została wzmocniona przez wybór takiego imienia dla naszego walczaka. Olbrzymia praca za nami, olbrzymia praca jeszcze przed nami. Jestem przekonany, że Stolem będzie nam z powodzeniem służył przez długie lata.
Dariusz Drelich, wojewoda pomorski podkreślił, że Port Czystej Energii to jedna z największych i najważniejszych inwestycji dla mieszkańców Gdańska i wielu okolicznych gmin:
– To bardzo ważny projekt, również dla mnie osobiście. Mieszkam niedaleko i przez całe życie przejeżdżam przez to miejsce, gdzie urosła góra, która zaczęła się wkomponowywać w krajobraz. Port Czystej Energii będzie rozwiązaniem dla rosnącej ilości składowanych odpadów. Dzięki tej inwestycji skorzystają zarówno mieszkańcy Gdańska jaki i 34 okolicznych gmin – podkreślił.
Nadawanie imion walczakom to szczególny moment, w którym kończy się ważny etap inwestycji - montaż instalacji kotła. To także ważne spotkanie dla wszystkich realizujących tę skomplikowaną inwestycję. Sposoby wyboru imion dla walczaków są różne. Port Czystej Energii jako miejski inwestor, a w przyszłości - spółka zarządzająca zakładem termicznego przekształcania odpadów komunalnych, postanowiła przywilej nadania imienia oddać w ręce mieszkańców regionu oraz wszystkich zainteresowanych inwestycją i zorganizowała konkurs #imiędlawalczaka. Plebiscyt cieszył się dużą popularnością. Spośród 1200 propozycji nadesłanych przez uczestników zwyciężyła nazwa Stolem zaproponowana przez Panią Kamilę z Gdańska, która tak uargumentowała swój wybór:
„Stolemy według historii Kaszub to olbrzymy... odznaczali się rzekomo nadzwyczajnym wzrostem i siłą. Stolemowie tworzyli wzgórza, mierzeje na jeziorach czy mielizny na morzu. Z kolei w zbiorze legend kaszubskich "Dobro zwycięża" Ceynowa przedstawił inne opowiadanie, wedle którego Stolemowie mieli być dobrymi istotami, pomagającymi ludziom. Nasz gdański walczak kojarzy mi się właśnie z olbrzymem Stolemem, który będzie ciężko pracował i pomagał nam gdańszczanom.”
Na zwycięską propozycję zagłosowało aż 842 z 1923 głosujących. W trakcie dzisiejszych obchodów, Pani Kamila odebrała z rąk zastępcy prezydenta Gdańska Piotra Grzelaka czek o wartości 1500 zł na wybraną przez siebie nagrodę o charakterze sportowym, turystycznym lub rekreacyjnym.
Całe wydarzenie transmitowane było przez portal gdansk.pl. Relację z uroczystości można również zobaczyć na profilu Portu Czystej Energii na Facebooku.
 
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz