Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Uroczyste odsłonięcie tablicy na skwerze im. Ireny Jarockiej

W środę 12 września o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą skweru u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w Gdańsku Oliwie. To właśnie w Oliwie piosenkarka spędziła dzieciństwo i młodość, mieszkając przy ulicy Słonecznej do 1968 roku.

A
A

Imię Ireny Jarockiej nadali skwerowi gdańscy rajcy na czerwcowej sesji Rady Miasta.

W uroczystości udział wezmą:
Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska
Mariola Pryzwan – autorka biografii Ireny Jarockiej
Henryk Jarocki – brat piosenkarki
Marian Zacharewicz – pierwszy mąż piosenkarki
Dyrekcja i uczniowie V LO w Oliwie (którego Irena Jarocka jest absolwentką)
Przedstawiciele Fundacji im. Ireny Jarockiej

Odsłonięciu tablicy towarzyszyć będzie oprawa muzyczna – utwory piosenkarki wykona duet smyczkowy „Harmonia dźwięku” w składzie: Maria Kozłów-Ratke – skrzypce oraz Agata Oriana Kwahs – wiolonczela.

Piosenkarka i aktorka
Irena Jarocka urodziła się 18 sierpnia 1946 roku z Srebrnej Górze koło Żnina, ale już w 1947 roku rodzina Jarockich przeprowadziła się do Gdańska-Oliwy. Tutaj chodziła do szkoły podstawowej i do V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego przy ulicy Polanki 130 oraz studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego. Następnie ukończyła Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego także w Gdańsku.
Irena Jarocka współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla, a w 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. W tym też roku pierwszy raz wystąpiła na KFPP w Opolu. Wielokrotnie występowała także na festiwalu w Sopocie. Współpracowała m.in. z zespołami Polanie, Czerwone Gitary i Budka Suflera. Koncertowała w kraju i za granicą, w RFN, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Szwajcarii, we Włoszech, Portugalii, Luksemburgu, Australii, we Francji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.
Jej przebojami były takie piosenki jak „Motylem jestem”, „Kawiarenki”, „Wymyśliłam cię”, „Gondolierzy znad Wisły” czy „Sto lat czekam na twój list”. W 2008 nagrała ostatnią płytę z premierowymi piosenkami pt. „Małe rzeczy”. W 2010 wspólnie z Michaelem Boltonem nagrała swój ostatni przebój „Break Free”.
Jarocka była także aktorką, wystąpiła m.in. u boku Andrzeja Kopiczyńskiego w filmie „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, czyli kinowej wersji losów inżyniera Stefana Karwowskiego z serialu „Czterdziestolatek”.
Irena Jarocka zmarła 21 stycznia 2012 w Warszawie.

Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy