Umowa na rozbudowę ZSO nr 2 przy ul. Wodnika podpisana
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Umowa na rozbudowę ZSO nr 2 przy ul. Wodnika podpisana

Umowa na rozbudowę ZSO nr 2 przy ul. Wodnika podpisana
Uczennice i uczniowie klas 0-III rozpoczną rok szkolny 2023/24 w nowym, ekologicznym budynku. Filia szkoły stanie przy ul. Orfeusza. Koszt inwestycji to blisko 22 mln zł.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Rozbudowa tej szkoły to bardzo potrzebna inwestycja. Kluczowe jest także to, że powstanie w nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny sposób. Niezmiernie ważne jest także to, aby ten budynek mógł w przyszłości pełnić również różne inne funkcje - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ta inwestycja to duże wyzwanie, dlatego cieszę się, że partnerem jest sprawdzona gdańska firma, która specjalizuje się w budownictwie modułowym i ekologicznym. Wybudowała w Gdańsku nie jeden żłobek i przedszkole, ale także była w konsorcjum, które wybudowało szkołę nr 6 na Lawendowym Wzgórzu.

Nowy, jednokondygnacyjny budynek szkoły będzie się składał z trzech skrzydeł. Skrzydło północne przeznaczone zostanie dla najmłodszych uczniów – znajdą się tu „zerówki”. W tej części  będą również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

W centralnym segmencie zaplanowano pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz aulę. W środkowej części znajdzie się również przestronna świetlica. Natomiast w skrzydle południowym, umieszczona zostanie biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W całym budynku, powstanie w sumie 16 sal lekcyjnych. Każdy z segmentów posiadał będzie osobny węzeł sanitarny.

- Od wielu lat wybrzmiewał głos dyrekcji, uczniów i absolwentów szkoły. Jestem tu dziś nie tylko jako radny Gdańska, ale także jako absolwent szkoły i mieszkaniec Osowej. Odpowiadamy teraz na podstawową potrzebę, bo demografia wskazuje, że potrzebujemy takiej właśnie przestrzeni, która przy ulicy Orfeusza powstanie - mówił Jan Perucki, Radny Miasta Gdańska. - Jesteśmy jedną z najmłodszych dzielnic Gdańska, ale być może kiedyś to się zmieni. Dlatego ten parterowy budynek został zaprojektowany w ten sposób, by móc w przyszłości pełnić także inne funkcje, które będą potrzebne w dzielnicy.

Szkoła będzie dobrze skomunikowana, bezpośrednio przy budynku znajdą się miejsca postojowe oraz duży parking rowerowy, przeznaczony dla 60 rowerów. Ważny element zadania stanowi zagospodarowanie terenu. Powstaną place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i zieloną klasą. Teren zostanie także oświetlony.

- Jest to największa inwestycja kubaturowa realizowana aktualnie przez gminę. Jest ona trudna z punktu widzenia czasów, jakie mamy na rynku budowlanym, ale też terminu, który przed nami stoi. Mamy ok. 12 miesięcy na realizację robót - mówił Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ze swojej strony deklaruję, że będziemy robili wszystko, żeby wykonawca jak najsprawniej realizował inwestycję. Technologia sprzyja, żeby ten termin dotrzymać. Liczę, że doświadczenie firmy wykonawczej przełoży się na jakość, na termin i na budżet. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Koszt realizacji wynosi blisko 22 mln zł.  Wykonawcą prac budowlanych jest firma Ekoinbud z Gdańska. W ciągu najbliższych 14 dni, wykonawcy zostanie przekazany plac budowy, natomiast prace potrwają rok, tak aby we wrześniu 2023 roku, w nowym budynku szkoły mógł już zadzwonić pierwszy dzwonek.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest to inwestycja. Jednym z największych wyróżników tej technologii jest szybkość. My naprawdę chcemy skończyć ten budynek w kwietniu przyszłego roku - mówił Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Ekoinbud. - Druga rzecz to energooszczędność. Razem z DRMG przez kilka sezonów grzewczych badaliśmy to, czy budynki tego typu są naprawdę energooszczędne. Z dumą mogę stwierdzić, że te budynki zużywają o 60 % mniej energii. Ostatni czynnik - to, żeby było ekologicznie, czyli zdrowo i dobrze dla najmłodszych, którzy w tych budynkach przebywają po kilka godzin.

Rozbudowa ZSO nr 2 zgłoszona została do rządowego Programu Polski Ład i ubiegała się o dofinansowanie w kwocie 5 mln zł. Wniosek ten został jednak odrzucony.