PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Trzydzieści placówek oświatowych po termomodernizacjach

Trzydzieści placówek oświatowych po termomodernizacjach
Cztery żłobki, siedem przedszkoli i dziewiętnaście szkół w ostatnich latach przeszło kompleksowe remonty dzięki Programowi Termomodernizacji. Łączny koszt wszystkich zadań przekroczył 84 mln zł, z czego ponad 40 mln zł dofinansowała Unia Europejska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prace termomodernizacyjne mają na celu nie tylko podniesienie komfortu użytkowania placówek, ale także obniżenie kosztów ich utrzymania. Działania w różnych obiektach obejmują m.in. ocieplenie ścian i dachu, zastąpienie starych okien nowymi oraz wymianę instalacji. Realizacja programu ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii o ok. 53 proc. w stosunku do stanu sprzed rozpoczęcia robót.

- Termomodernizacja to przebudowa pod kątem oszczędności energetycznej i ekologicznej. Dziś mówimy nie tylko o szkole muzycznej na Oruni, przed którą się znajdujemy, ale też o trzydziestu innych placówkach edukacyjnych w naszym mieście, które przeszły kompleksową termomodernizację – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ten projekt trwał przez ostatnie 7 lat, czyli kończącą się właśnie perspektywę unijną. W tym czasie udało nam się poprawić kwestie oszczędności energetycznej, czyli finansową, oraz ekologiczną w 4 żłobkach, 7 przedszkolach i 19 szkołach. Te przebudowy mają służyć estetyce obiektów, ale przede wszystkim temu, żebyśmy oszczędzali ciepło i prąd – dodała prezydent.

Program Termomodernizacji objął 30 placówek

- Ten program to Unia Europejska i Metropolia w działaniu. Projekty termomodernizacyjne to Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które uzgadnialiśmy w ramach obszaru metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot. To ważne, że te działania są w ramach całego obszaru, bo emisja dwutlenku węgla nie ma charakteru lokalnego i to jest działanie na rzecz środowiska na terenie całej metropolii.  Zmiana jest bardzo konkretna bo 2635 ton CO2 rocznie mniej popłynie do atmosfery – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji. - Nasze obiekty edukacyjne zmieniają swoje oblicze. Dzisiaj uczennice i uczniowie będą chodzić do tych szkół z dumą.

Pierwszym obiektem zrealizowanym w ramach programu była termomodernizacja Miejskiej Hali Sportowej przy ul. Kołobrzeskiej. Dużą termomodernizację przeszła Szkoła Podstawowa nr 42 przy ul. Czajkowskiego. Budynek ocieplono, wymieniono okna i drzwi, przebudowano także szkolny basen. Wymieniono grzejniki oraz przebudowano sieci ciepłownicze. Jesienią 2021 zakończyły się także prace związane z termomodernizacją SP nr 8 przy ul. Dragana i Szkole Podstawowej nr 20 przy ul. Wczasy. We wrześniu zakończono prace przy przebudowie dwóch żłobków – przy ul. Chałubińskiego i przy ul. Startowej. W 2021 termomodernizację przeprowadzono również w przedszkolu przy ul. Władysława IV, Szkole Podstawowej nr 21 przy ul. Na Stoku i Szkole Podstawowej nr 55 przy ul. Wolności.

Na liście szkół, które przeszły termomodernizację znalazły się także SP nr 81 przy ul. Siedleckiego, SP nr 1 i nr 2 w dzielnicy Piecki-Migowo, czy SP nr 56 przy ul. Małomiejskiej. Jednocześnie prowadzono również prace w Szkole Podstawowej nr 67 przy ul. Żabi Kruk.

Jedną z najbardziej widowiskowych metamorfoz przeszła szkoła przy ul. Głębokiej. W gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 ocieplono ściany, wyremontowano komin oraz dach, wymieniona została część okien i drzwi zewnętrznych, odtworzono dawne granitowe schody wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnościami. Jednym z najciekawszych elementów budynku jest zegar z jedną wskazówką z motywem pszczoły, symbolizującej pracowitość uczennic i uczniów, którego replika została umieszczona na nowej elewacji.

Termomodernizacja w szkole muzycznej

Ostatnią szkołą ujętą w programie była Szkoła Muzyczna im. H. Wieniawskiego. Obiekt zyskał nową izolację, ściany budynku zostały docieplone. Na elewacji pojawił się także nowy napis. Sam kolor elewacji jest zgodny z pierwotną kolorystyką budynku. Przebudowany został także dach szkoły.

- Chciałem szczególnie podziękować za bardzo ważną rzecz dla szkoły muzycznej, za akustykę, która została poprawiona. Ta kwestia to dla szkoły muzycznej priorytet. Cieszę się, że się znalazły na to środki i chęci ze strony władz miasta  – powiedział podczas briefingu Grzegorz Borsuk, dyrektor Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego.

Ponadto w ramach zadania przebudowano instalację centralnego ogrzewania wraz z wymianą grzejników i wykonano remont instalacji elektrycznej i teletechnicznej. Koszt remontu szkoły wyniósł ponad 3,6 mln zł.

Żłobki i przedszkola także ujęte w programie

Co ważne Program Termomodernizacji objął również żłobki i przedszkola. Nowe wnętrza zyskały maluchy ze żłobków przy ul. Malczewskiego, Piastowskiej, Chałubińskiego i Startowej. Na liście znalazło się również 7 przedszkoli zlokalizowanych m.in. na Przymorzu, we Wrzeszczu czy w dzielnicy Piecki-Migowo.

Łącznie remonty przeszło 30 gdańskich żłobków, przedszkoli i szkół. Koszt modernizacji placówek wyniósł ponad 84 mln zł. Inwestycje znalazły się w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania unijnego wyniosła ponad 40 mln zł.

- Liczby mówią same za siebie - 30 obiektów przebudowanych w tak krótkim czasie to nasz sukces. Jako jednostka odpowiadaliśmy za przygotowanie od podstaw całego zakresu prac, w tym za opracowanie dokumentacji projektowych i ukończenie robót budowlanych na wszystkich 30 obiektach – mówił Krzysztof Małkowski, dyrektor DRMG.

Placówki edukacyjne, które przeszły kompleksowe remonty

 1. Miejska Hala Sportowa na Kołobrzeskiej
 2. Żłobek nr 1
 3. Szkoła Podstawowa nr 28
 4. Szkoła Podstawowa nr 24
 5. Przedszkole nr 7
 6. Szkoła Podstawowa nr 92
 7. Przedszkole nr 49
 8. Przedszkole nr 33
 9. Żłobek nr 2
 10. Szkoła Podstawowa nr 55
 11. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5
 12. Szkoła Podstawowa nr 21
 13. Przedszkole nr 1
 14. Żłobek nr 3
 15. Żłobek nr 4
 16. Szkoła Podstawowa nr 20
 17. Szkoła Podstawowa nr 62
 18. Szkoła Podstawowa nr 42
 19. Szkoła Podstawowa nr 8
 20. Szkoła Podstawowa nr 47
 21. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6
 22. Szkoła Podstawowa nr 1
 23. Przedszkole nr 4
 24. Szkoła Podstawowa nr 56
 25. Szkoła Podstawowa nr 67
 26. Przedszkole nr 74
 27. Szkoła Podstawowa nr 81
 28. Przedszkole nr 75
 29. Szkoła Podstawowa nr 2
 30. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia