Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Trwa głosowanie na młodych twórców w dziedzinie kultury

Ruszył plebiscyt publiczności Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Szansę na wygraną ma 10 artystów młodego pokolenia związanych m.in. z muzyką, poezją, grafiką czy filmem. Głosowanie na zdolnych kandydatów trwa do północy, 25 listopada.

A
A

Już po raz 21. artyści młodego pokolenia mają szansę otrzymać wsparcie ze strony naszego miasta. To także okazja do wyłonienia i docenienia talentów tworzących kulturę i sztukę w Gdańsku. Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawania jest artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. 

Publiczność ma swój głos

W tym roku, z 24 zgłoszonych kandydatur, nominowano do Nagrody 10 młodych i zdolnych twórców w dziedzinie kultury i sztuki. Trzech nagrodzonych wybierze Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli uczelni wyższych, urzędu miejskiego, zeszłorocznych laureatów i przedstawicieli mediów. Czwartego kandydata wybierze publiczność, głosując w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto. Na każdego ze zwycięzców czeka dyplom, statuetka i nagroda finansowa w wysokości 10 000 zł brutto.

Głosować można na stronie internetowej plebiscytu Gazety Wyborczej Trójmiasto

Zwycięzców poznamy w piątek, 27 listopada, podczas finałowej gali transmitowanej online na portalu gdansk.pl oraz facebookowych profilach Klubu Żak, gdansk.pl i Gazety Wyborczej Trójmiasto. 

W ciągu 20 lat uhonorowano ponad 103 artystów, wśród których znaleźli się m.in.: Marcin Zawicki, malarz, Elżbieta Benkowska, reżyserka, Grzegorz Kwiatkowski, poeta i muzyk czy Natalia Cyrzan, animatorka kultury.
Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: Patryk Hardziej, grafik, projektant, ilustrator, Piotr Pawlak, pianista, Martyna Jastrzębska, artystka intermedialna, a laureatką nagrody publiczności została Julia Ciesielska, tancerka baletowa.

Nominowani do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2020

Joanna Czaplewska

Projektantka graficzna i ilustratorka, autorka ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” wydanej w 2017 roku, „Gdyńskie wędrówki Kota Antoniego”, czy „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Na co dzień współpracuje m.in. z Teatrem Miniatura, dla którego projektuje plakaty, z Muzeum Gdańska czy Muzeum Miasta Gdyni. W 2019 roku uczestniczyła w międzynarodowej wystawie ilustratorów „Water – life, myth, movement” w Budapeszcie.
Nominowana za ilustracje do serii książek dla dzieci o gdańskich założeniach parkowych, których wydawcą jest Muzeum Gdańska, a także za projekt plansz wystawy plenerowej o historii Wielkiej Alei, która odbyła się jesienią 2020 roku, oraz za projekty książek: „Historia kobiet”, „Dobra robota”, „Jak zwyciężać mamy”.

Krzysztof Falkowski

Kompozytor, aranżer i dyrygent, student piątego roku Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji dr Marka Czerniewicza. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego utwory i aranżacje były prezentowane na różnych festiwalach i koncertach, w kraju i za granicą, a jego kompozycje zostały wydane przez Norweskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest przewodniczącym Koła Artystyczno-Naukowego Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Nominowany do Nagrody jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. jego utwór „Z nadzieją na wolność” otrzymał I Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Niepodległa” w Gdańsku w 2019 roku. Nominowany także za utwór „Ne Timeas, Maria” zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „John Kuzma Young Composers Award” w Stanach Zjednoczonych. W historii tego konkursu jest pierwszym laureatem nagrody spoza USA.

Filip Ignatowicz

Absolwent Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk oraz Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W 2018 roku indywidualną wystawą Festyn sztuki/Art BAazaar obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”. Jest autorem stale rozwijanego projektu FIGNACY&co (ostatnio prezentowanego jako Fignacy Freedom Store na Stoczni w ramach wydarzenia Nefestiwal, miasto i sztuka) oraz projektu artUNBOXING- prezentowanego na indywidualnej wystawie w CSW Łaźnia, podczas festiwalu Ars Electronica w Linz w Austrii i w ramach Digitial Cultures w sekcji Best of Poland.
Nominowany za krótkometrażowy film fabularny „Nowy Bronx” o młodzieży z Nowego Portu. Film zakwalifikował się do ponad 50 międzynarodowych festiwali filmowych, zdobywając 8 nagród i wyróżnień. Jest autorem video scenografii i wizualizacji do koncertów w ramach festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki 2020. Wyreżyserował i oprawił wizualnie koncert NeoQuartetu w ramach międzynarodowego wydarzenia muzycznego „Classical:NEXT Rotterdam” w 2020 roku oraz wziął udział w wystawie „Transformation. From The Bucharest to Gdansk/From Gdansk to Bucharest”.

Marta Kacprzak

Reżyserka poruszająca się w obszarze animacji, teledysków, wizualizacji koncertowych i intermediów. Absolwentka wydziału operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej o specjalizacji „animacja i efekty specjalne”. Związana z przemysłem muzycznym. Teledysk „Mississippi w Ogniu” zespołu Organek otrzymał nominację do polskiej nagrody Fryderyk w kategorii „najlepszy teledysk” w 2017 roku. Wśród realizacji zagranicznych znalazł się oficjalny teledysk dla Tricky’ego „Fall Please”. Według niej animacja to środek wyrazu, która daje ogromną swobodę twórczą. Jak mówi – „dzięki niej można przenieść się w dowolne miejsce w naszej wyobraźni”.
Nominowana za autorską animację do teledysku Iggy Pop’a do utworu „Run Like a Villain”, za wizualną oprawę koncertu „ONA” zespołu Organek podczas Festiwalu Góry Literatury w 2020 roku, za animację „Lust for life – A short story from Berlin1977”, która otrzymała nagrodę publiczności na Szczecin Film Festiwal 2019.

Hanna Pozorska

Najmłodsza nominowana artystka w tegorocznej edycji Nagrody, utalentowana skrzypaczka, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu konkursów, występowała w Norwegii, Niemczech, USA, Rosji. Była koncertmistrzem Lusławickiej Orkiestrze Talentów w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Jako solistka debiutowała z Polską Filharmonią Bałtycką.
Nominowana za osiągnięcia na konkursach muzycznych. Artystka wraz z Kacprem Kuklińskim i Dariuszem Gatza otrzymała Grand Prix na IV International Youth Music Competition w Wilnie w 2018 roku, zajęła I miejsce w Młodzieżowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w 2019 roku, a także I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Nałęczów i Skrzypce w 2018 roku.

Szymon Sutor

Urodzony w Kościerzynie, kompozytor, aranżer i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, zaliczany do grona najlepszych dyplomantów w roku akademickim 2016/2017. Łączy jazz z muzyką poważną. Kierownik muzyczny oraz dyrygent koncertu „Świat Mistrza Beksińskiego” wykonanego premierowo w 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Laureat IX i X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jego kompozycja „Mirage” została wykonana przez orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Maestro George Tchitchinadze podczas koncertu „Pomorskie Talenty 2017”.
Nominowany do Nagrody jest tegorocznym Laureatem Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku - jazz” za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Jest współautorem kompozycji „The Lost Season” inspirowanej „Czterema Porami Roku” Antonio Vivaldiego, która powstała w ramach kampanii społecznej #iCO2dalej organizowanej przez międzynarodową Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Kompozycja została wykonana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach w 2018 roku.

Bartłomiej Sutt

Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz The Royal Danish Academy of Music, którą ukończył z najwyższą oceną. Brał udział w nagraniu VI Symfonii Krzysztofa Pendereckiego z Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz uczestniczył w ponad 10 prapremierowych wykonaniach na licznych festiwalach, m.in. na Contemporary Music Festival Pulsar 2019 w Kopenhadze i na Festiwalu Muzyki Współczesnej Muzyka Nowa 2019 w Bydgoszczy.
Nominowany za osiągnięcia w prestiżowych konkursach muzycznych: za Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym w Odessie w 2019 roku i za I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w Opolu w 2017 roku.
Finalista Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego pod patronatem UNESCO i Percussive Arts Society USA we Włoszech w 2018 roku.

Michał Wirtel

Absolwent Wydziału Malarstwa Gdańskiej ASP, w czerwcu 2017 obronił dyplom z malarstwa pod opieką Prof. Macieja Świeszewskiego. Od ponad 10 lat zajmuje się grafiką projektową – jest autorem m.in. ponad 100 plakatów oraz kilku okładek płyt. Od roku 2015 projektuje oraz realizuje murale. Obecnie zajmuje się pisaniem ikon oraz współczesną chrześcijańską sztuką sakralną, co odzwierciedla jego dyplom z Malarstwa o tytule "Kazanie na Górze".
Nominowany za autorski projekt i realizację fasad 6 kamienic w Gdańsku w ramach projektu Gdańskie Fasady ODNowa oraz za rekonstrukcję pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla fresku „Polskie Niebo” z 1938 roku znajdującego się w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego, którego autorami byli Jan Zamojski i Bolesław Cybis.

Maciej Zakrzewski

Organista, kompozytor, improwizator, bloger. Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem m.in. I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka oraz IV miejsca na konkursie „Premio Elvira di Renna” we Włoszech. Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Chórem Kameralnym Discantus. W swym dorobku posiada wiele nagrań płytowych. Od października 2011 r. związany z macierzystą uczelnią, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Instrumentalnym. Inicjator i dyrektor artystyczny Tczewskich Wieczorów Organowych.
Nominowany za autorską płytę „Time to Time” z muzyką organową, która ukazała się w 2019 roku, a także za album „Naji Hakim – organ works” z 2018 roku i za blog internetowy maciejzakrzewski.pl, w którym pisze m.in. o roli sztuki w czasach pandemii. W latach 2019 – 2020 dokonano licznych prawykonań jego kompozycji, m.in. „Psalterium” na organy, „4 pieśni kociewskie” na sopran, fortepian i orkiestrę kameralna.

Patryk Zimny

Autor tomów wierszy: "Uchoko" (2010), "Przejście" (2012), "Mantry (2015), "Zasiewanie chmur" (2017), "Dłuży się miasto"(2020). Autor dwóch książek dla dzieci "Alojzy. I kto tu samo-rządzi?" wydanej w 2020 na obchody trzydziestu lat samorządu. Autor epitafiów na coroczne Pomorskie Zaduszki Artystyczne m.in. o Pawle Adamowiczu, Macieju Kosycarzu, Marii Janion. Publikował m.in. w "Autografie", "Arteriach", "Blizie", "Dwutygodniku", "Fabulariach", "Kontencie", "Odrze", "Przekroju", "Toposie", "Rzyradorze", Stonerze Polski". Redaktor kwartalnika literackiego "Strona Czynna".
Nominowany Artysta jest laureatem 60. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży i finalistą Ogólnopolskiego Konkursu „Wiersz i Opowiadanie doraźne 2020” w ramach Festiwalu Stacja Literatury 25. W 2020 roku opublikował tom poetycki „Dłuży się Miasto”.

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy